Humanitaarabi

MTÜ Mondo üks kolmest peamisest tegevusvaldkonnast on humanitaarabi. Mondo keskendub haridus-, meditsiini- ja WASH (vesi ja sanitaartingimused) klastritele. Mondo strateegiline eesmärk on olla kogenud, võimekas ja usaldusväärne humanitaarabi andja.

 

Mondo humanitaarabi sisepõgenikele Iraagis

Toidupakkide jagamine Põhja-Iraagis sisepõgenikele. Paki said 700 peret.

Alates 2015. aastast jagab Mondo toidupakke sisepõgenikele Iraagis Kurdistani aladel. Ühest pakist jagub perele 20 päevaks, paki on siiani saanud 700 peret. Samuti jagame lastele koolitarbeid, kokku saab koolipaki 1500 last.  Abi saavad ISILi rünnakute eest Põhja-Iraaki põgenenud assüürlased, kes kannatavad vee, toidu, tervishoiuteenuste ja elamispinna puudumise käes. Paljud sisepõgenikud saabusid piirkonda 2014. aasta juunis, mil ISILi rünnakud sundisid umbes 200 000 assüürlasel oma kodud jätma. Põhja-Iraagi omavalitsustel ei ole aga võimekust, et kõikide abivajajatega toime tulla. Suur osa lastest ei käi koolis, puudu on koolitarvetest ja õpetajatest. Projekti nimega “Süüria ja Iraagi konfliktide eest põgenenud tsiviilelanike toetusprojekt Za’atari ja Azraqi pagulaslaagrides ning Duhoki linnas” toetab Eesti välisministeerium arengukoostööks ja humanitaarabiks ette nähtud vahenditest.

 

Mondo humanitaarabi Süüria pagulastele

Süüria konflikt kestab juba neljandat aastat. Konflikti tagajärjel on üle 3 miljoni inimese olnud sunnitud oma kodudest lahkuma. Jordaanias on (UNHCR andmetel) registreeritud 640 000 Süüria pagulast, Jordaania valitsus hindab pagulaste arvu poole suuremaks ehk 1,2 miljonile.

humanitaarabi süüria

Süüria õpilased Za’atari pagulaslaagris Jordaanias said Eesti annetajate abiga 2014. aastal igal koolipäeval mahlapaki, et oleks lihtsam pikka koolipäeva vastu pidada.

Piirid pagulastele on endiselt lahti. Samas on koormus riigile suur, sest Jordaania kannatab veepuuduse ja tõusvate hindade tõttu, samuti on riigis suurim noorte tööpuudus Araabia riikides.

Mondo aitab Süüria pagulasi Jordaanias Süüria piiri lähedal asuvas Za’atari pagulaslaagris. Laager avati 2012. aastal ja hakkas kohe hüppeliselt kasvama. Praegu on laagris umbes 80 000 pagulast Süüriast, veerand neist on lapsed. Mondo korraldab pagulaslaagris arvutikursusi 18-35-aastastele noortele. Kokku läbib koolituse 320 pagulast Za’atari laagri 8. tsoonis ja Azraqi laagri 3. külas. Kursuse läbinud saavad rahvusvahelise ICDL sertifikaadi, mida nad saavad kasutada tööotsingutel või õpingute jätkamiseks. Kursus kestab 3 kuud, ühes tsüklis osaleb 20 meest ja 20 naist. Mondo on rajanud mõlemas laagris uue arvutiklassi, kus tunnid toimuvad. Tegevusi toetab Eesti välisministeerium humanitaarabi vahenditest.

 

Mondo humanitaarabi Ukraina sisepõgenikele

ukraina humanitaarabi

Kuidas tunnetab lihtinimene Ukrainas sõda omal nahal? Ukraina grivna devalveerub ning reaalne sissetulek väheneb. Bolotene küla vanaproua Lidia pension on 1000 grivnat. Praeguse kursi järgi on see keskmiselt 30€, natuke üle aasta tagasi oli 100€. Lidia sai MTÜ Mondolt toidupaki. Iga pakk sisaldab põhilisi toiduaineid, ühele inimesele piisab kahest toidupakist kuus.

MTÜ Mondo, MTÜ Eesti Pagulasabi ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskuse ühiskampaania “Ukraina heaks!” kogub  annetusi Ukraina sisepõgenike ja konfliktis kannatanute abistamiseks. MTÜ Mondo kogub annetusi toidupakkide ja ravimite jagamiseks Ida-Ukraina abivajajatele, samuti pakume meditsiiniabi haiglatele ja toetame sisepõgenike juriidilise nõustamise käivitamist. Mondo kohapealseks partneriks on piirkonda hästi tundev kodanikealgatus Vostok SOS. Annetada saab kampaanialehel www.ukrainaheaks.ee

Alloleval kaardil on kollasega märgitud asulad, kus oleme jaganud toidupakke, punasega haiglaid. Asulal klikkides avaneb link lisainfole ning aruannetele.

Lisainfo: Veronika Svištš, “Ukraina heaks!” annetuskampaania kontaktisik, veronika[at]mondo.org.ee

Mondo humanitaarabitegevused

Oleme tegutsenud humanitaarabi vallas aastast 2007. Peamised tegevused on olnud:

  • Ukrainas ja Moldovas üleujutuste tagajärgede leevendamine (2007-2011)
  • Afganistani Helmandi provintsi tervishoiusektori ülesehitus (2008-2011)
  • 2013. aastal alustasime Eesti Välisministeeriumi ja eestlastest annetajate toel humanitaarabi andmist Süüria pagulastele Jordaanias 
  • 2014. aastal andis Mondo humanitaarabi kahes riigis: Ukrainas (toiduabi ja meditsiinipakid Ida-Ukraina sisepagulastele ja tsiviilelanikele) ja Jordaanias (arvutiõpe ja mahlapakid Süüria pagulastele).

Mondo eesmärk on kasvatada humanitaarabi andjate võimekust Mondos endas ja Eestis laiemalt. Oleme koostanud humanitaarabi käsiraamatu ja loonud annetuste kogumise süsteemi. Peame väga oluliseks arengukoostöö elluviimisel katastroofiriskide maandamise võimekust.

Et katastroofidel ja vaesusel on otsene seos, ohustavad loodusõnnetused ja muud kriisid arengukoostöös saavutatud edu. Tahame tulevikus arendada erinevaid riskide maandamise ja katastroofide ennetamise mudeleid ning kiirreageerimise plaane nendes piirkondades, kus Mondol on arengukoostöö programmid, eelkõige Ghanas, Keenias ja Afganistanis.

Mondo humanitaarabi valdkonna kontaktid:

Maari Ross, humanitaarabi suuna juht, tel. 5244535, maari[at]mondo.org.ee
Kristi Ockba, Süüria suuna ekspert, 53402920, kristi[at]mondo.org.ee
Gert Teder, humanitaarabiekspert, tel. 5275643, gert[at]mondo.org.ee
Veronika Svištš, Ukraina suuna ekspert, tel. 53462693 veronika[at]mondo.org.ee


Humanitaarabi projektid
  • Mweb