Kliimamuutused on 21. sajandi suurim väljakutse

Kliima soojeneb. See on reaalsus.

 

Jah, kliima on muutunud kogu maakera eksistentsi jooksul, aga… Teadlased on 99,9999% tõenäosusega kindlad, et viimaste aastakümnete suured muutused on inimese enda tekitatud. Viimased kuus aastat on olnud järjepanu rekordiliselt soojad. Aga… ära heida meelt. Kui midagi on inimese tekitatud, on ka inimese võimuses seda protsessi pidurdada. Selleks peame aga tegutsema nüüd ja kohe.

 

Sellelt lehelt leiad ideid ja võimalusi, kuidas olla osa lahendusest.

Suur kliimamuutuste lugu Eesti Päevalehes

Mis on noorte sõnum maailmale?

Mondo Maailmakool korraldas kliimamuutuste- ja rändeteemalise noortekonkursi, mille eesmärgiks oli innustada Eesti noori väljendama oma mõtteid ja tundeid globaalsetel teemadel. Konkurss osutus populaarseks, kokku esitati 52 tööd 106 noore poolt üle Eesti – Narvast Saaremaani ja Võnnust Viimsini. Žanritest osutus kõige populaarsemaks video, aga töid esitati ka koomiksi, maali, kollaaži, puutöö, esitluse, väitluse, animatsiooni, mõminaräpi, lühifilmi ja laulu vormis.

Siin lehel näed kolme võidutööd: Praktilise töö kategoorias tunnistati võitjaks Anna Celine Krausi (Gustav Adolfi Gümnaasium) ja Roosmari Pihlaku (Mustamäe Gümnaasium) #WiseAndShine nimeline podcast. Loovtöö kategoorias tulid võitjateks Karis Kivi ja Pilleliis Leemet (Saaremaa Ühisgümnaasium) videoga “Mida me teeme?” ning Grete Kaio ja Anete Nool (Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium) samuti videoga

 

Paremikuga konkursil osalenud töödest saab tutvuda virtuaalnäitusel siin. 

Vaata virtuaalnäitust

Mondo Maailmakooli korraldatud noortekonkurss on lõppenud.

homo sapiens teel muutuste poole

Keskkonnakuu raames valmisid ETV2-e ja Mondo koostöös videoklipid inimese mõjust keskkonnale ja meie võimalustest luua muutusi.

Miks Mondo teemaga tegeleb?

Kliimamuutused annavad endast maailma eri piirkondades märku erineva sageduse ja tugevusega. Eestis on temperatuuri tõus olnud kiirem kui maailmas keskmiselt, sagedamini esineb torme ja põudasid, halveneb Läänemere ja vee kvaliteet üldiselt, levivad invasiivsed liigid. Igapäevast elu elades ei pruugi me kliimamuutuste tagajärgi pidevalt tajuda, aga nad on olemas ja laienevad.

 

Maailmas on palju piirkondi, kus kliimamuutuste mõju on juba praegu kriitilise piirini jõudnud. See puudutab saari ning rannikualasid, mis on veetaseme tõusu tõttu kadumas, samuti ekvatoriaalseid piirkondi, kus keskmine temperatuur on juba niigi kõrge ning selle edasine tõus muudab piirkonna tasapisi eluks kõlbmatuks. Nii on see näiteks Mondo partnerkogukonnas Põhja-Ghanas, Kongo külas. 

 

Mondo tegeleb kliimateemaga mitmel erineval viisil – tõstes Eesti elanikkonna teadlikkust, toetades arengukoostöö ja humanitaarabiga kogukondi, mis on kliimamuutusest mõjutatud ning liikudes sihikindlalt Mondo kui organisatsiooni süsinikujalajälje vähendamise suunas. 

Ghana Kongo küla Foto: MTÜ Mondo / Jasmin Sander
Kliimamuutused mõjutavad Mondo partnerkogukondi. Pildil Põhja-Ghana naised üleujutatud teel sheavõid müügiks viimas. Foto: MTÜ Mondo / Jasmin Sander

KLIIMAHARIDUS

Õpetajatel on suur roll noorte võimestamisel, et nad kujundaksid enda seisukoha ja suhtumise kliimaküsimustes. Kuid kliimamuutuste käsitlemine võib õpetajate jaoks olla keeruline ja seda eri põhjustel: teema vastuoluline olemus, õpetaja enda teadmiste puudulikkus või esmapilgul vähene seos enda ainega. Teaduslikku infot on väga palju ja tihti võivad negatiivsed sõnumid noortele mõjuda halvavalt. Kuidas siiski rääkida klassis kliimamuutustest nii, et noortel oleks huvitav, nad julgeksid lahenduste leidmisele kaasa mõelda ning arutleksid teema üle ka väljaspool klassi?

 

Mondo toetab õpetajaid, pakkudes Maailmakooli kaudu erinevaid koolitusi, materjale ning õppefilme. Kõike Maailmakooli pakutavat on võimalik rakendada ka noortekeskustes või muus mitteformaalses õppes.

Amanda ja maailm Maailmakool
Mondo Maailmakooli õppematerjalid, näiteks 5–7-aastastele lastele suunatud "Amanda ja maailm", toetavad õpetajaid ka kliimateemade käsitlemisel.

Filmid

Mondo Maailmakoolil on rikkalik ja põnev filmikogu, kokku ligi 200 dokumentaalfilmi. Meie dokumentaalfilmid räägivad inimõigustest, arengukoostööst, haridusest, erinevatest kultuuridest, keskkonnaprobleemidest jms.

 

Filmide vaatamiseks või laenutamiseks peate olema end kasutajana registreerinud. Filme laenutame hariduslikel eesmärkidel, et saaksite neid oma koolis või sõpruskonnas näidata. Filme on oodatud laenutama nii noored, õpetajad, noorsootöötajad kui ka noortevaldkonna organisatsioonide esindajad, kes on huvitatud globaalsetest teemadest.

Anote laev

Film kliimamuutuste mõjust Kiribatil, mis kaob suure tõenäosusega merevee tõusu tõttu maailmakaardilt.

Aitäh vihma eest

Keenia farmer Kisilu hakkab filmima oma lähedaste elu, et jäädvustada kliimamuutuste mõju.

Kliimamuutus – faktid

Sir David Attenborough uurib kliimamuutuse teaduslikke fakte ja otsib selle ohu vastu võimalikke lahendusi.

Greta põlvkond

Film räägib noorte naisaktivistide võitlusest kliimamuutuste vastu.

Rohesõdalased

Film ülemaailmse moetööstuse saastavast mõjust Indoneesias.

Roheline vale

Film rohepesust ja suurkorporatsioonide mõjust kliimamuutusele.

Tere tulemast Soodomasse

Film Euroopa elektroonikajäätmetest Aafrikas.

1Planet4All

2020–2023 on Mondo osa kliimamuutuste teemale pühendatud projektist 1Planet4All. Mondo ja teiste projektiga liitunud ühenduste eesmärk on julgustada 15–34-aastaseid noori tegutsema kliimamuutuste pidurdamise ja jätkusuutliku maailma nimel.

 

Noorte kliimamuutuste alase teadlikkuse tõstmiseks Eestis:

Töötame välja õppematerjale kliimamuutuste- ja keskkonnateemadel ning koolitame haridustöötajaid. Valmimas on ka CO2 jalajälge hinnata aitav kaardimäng Climate Call, mida sobib kasutamiseks nii koolides kui noortekeskustes.

Kaasame koole Eestis, Ghanas, Keenias, Ugandas, Afganistanis, Birmas ja Ukrainas uurima kliima muutumise jälgi oma kogukonnas ja koguma lugusid muutustest, mida nende vanemad ja vanavanemad on näinud. Toetame noorte algatatud kliimamuutuste-teemalisi väikeprojekte. 

Ostame õigused 12 uuele dokumentaalfilmile kliimamuutustest, mida saab Maailmakooli veebist laenutada, lisaks koostame näituseid ja muid teavitusmaterjale.

 

Kaasame ajakirjanikke ja dokumentaliste õppereisidele.

1P4A ikoon

Viime ellu kampaania sotsiaalmeedias ja korraldame teavitusüritusi festivalide jm avalike sündmuste raames.

 

Teeme koostööd keskkonnaorganisatsioonide, keskkonnahariduse edendajate ja noorte keskkonnaaktivistidega.

Mida saad sina ära teha?

Kõige olulisem, mida sina ära teha saad, on tõsta iseenda ja oma lähedaste teadlikkust kliimamuutuste osas ning jääda rahulikuks. 

  • Tutvu põhjalikult kliimamuutused.ee lehega ja NASA kliimamuutuste lehega. Sealt leiad edasised viited erinevatele rahvusvahelistele uuringutele ning teemalehtedele. Jaga seda infot sõpradega. 
  • Võta ette praktilisi muutusi valdkondades, kus see kergesti tehtav on – toit, elekter, transport, küte, tarbimine
  • Nõua kliimamuutuste pidurdamist poliitikutelt ja ettevõtetelt, sest kõige kaalukamaid samme saavad teha just nemad. Avalda oma arvamust sotsiaalmeedias, kirjuta parlamendisaadikutele ja ettevõtetele. Valimistel eelista erakonda, kelle valimisprogrammis on selgelt sõnastatud kliimaeesmärgid. 
  • Hoia oma vaimset tervist! Kliimamuutuste teemasse süvenedes võib kergesti sattuda kas paanikasse või musta masendusse. Teadlaste kinnitatud faktid ning võimalikud tulevikustsenaariumid on tõesti hirmutavad. Et neid stsenaariume vältida peame olema fokusseeritud ning uskuma, et paljudest väikestest sammudest saavad lõpuks kokku suured ülemaailmsed muutused.

See veebisait loodi ja seda hallatakse Euroopa Liidu ja Eesti arengukoostöö finantstoetuse abil.

Selle sisu eest vastutab ainuisikuliselt MTÜ Mondo ja see ei kajasta tingimata Euroopa Liidu seisukohti.

Euroopa Komisjon       Eesti Arengukoostöö1P4A 1Planet4All logo