Hoolin haridusest!

Igal lapsel on õigus haridusele, hoolimata sellest, kus ta sündis.

ANNETA

Eestis on koolis käimine iseenesest mõistetav, ometi jääb kool kaugeks unistuseks 50 miljonile lapsele üle maailma. Meie saame aidata seda numbrit vähendada! Tule Mondoga kaasa ja toeta laste haridust Ghanas, Keenias, Afganistanis, Ukrainas ja mujal.

Aafrika inimõiguslane Nelson Mandela ütles kord, et võimsaim relv maailma muutmiseks on haridus. Just seetõttu on stabiilsema ja võrdsema maailma poole püüdlemisel vaja alustada just koolidest. Haridus parandab väljavaateid tulevikule, annab oskuse lugeda, arvutada ja teha teadlikke valikuid. Ka Eestis nii iseenesestmõistetavad oskused lugemine ja arvutamine ei tule paljudele inimestele maailmas kergesti. Haridus annab ka hea töö leidmiseks ja sissetuleku suurendamiseks vajalikke teadmisi ja oskusi.

 

Koolis õpivad lapsed ka oma õiguste, riigi, kultuuri ja maailma kohta. Kvaliteetne haridus annab neile enesekindlust ja muid vahendeid, et nõuda taga oma õigusi, hinnata riigi poliitikat ja osaleda otsustusprotsessides, mis nende elu mõjutavad. Seega, ehkki haridus ei taga iseenesest midagi, loob see demokraatia arenguks ja majanduskasvuks soodsa pinnase. Kui võtta arvesse ka seda, et tänased lapsed on homsed õpetajad, tervishoiutöötajad, ärijuhid ja poliitikud, on haridusel maailma pikaajalises arengus vaieldamatu võtmeroll.

Mondo toel saab enam kui

500 õpilast

käia koolis Ghanas, Keenias,
Afganistanis ja Birmas

Aastal 2015 ehitasime

13 000 õpilasele

arvutiklassid Afganistanis

Alustasime koolitoetusprogrammiga

juba 2009. aastal

Ghanas Kongo-nimelises külas

Mida veel #hoolin haridusest kampaania jooksul teha?

Vaata telekat!

Kampaania viimasel päeval, 3. detsembril esilinastub ETV-s dokumentaalfilm „5800 kilomeetrit koolini”, mis näitab Mondo Tarkusefondi abil Ghanas, Kongo külas koolis käiva lapse argipäeva läbi Eesti lapse silmade. Saate materjal võeti üles käesoleva aasta oktoobri lõpus, kui näitlejanna Elina Reinold käis koos oma poja Jakopiga külas enda toetuslapsel Richardil.

Tule peole!

25. novembril toimub Eesti Rahva Muuseumi ja Mondo koostöös hoogne heategevusõhtu Hoolin haridusest. Õhtu on täis huvitavaid mõtteid, põnevaid roogi, eksootilisi rütme ning sõbralikke kohtumisi. Hariduse maailma muutvast olemusest räägivad Marju Lauristin, Ilmar Raag, Anna Rosling ja Loone Ots. Muusikalisi elamusi pakuvad Jaan Pehk, Popidiot, Trummi- ja Tantsutrupp Kuku! ja Arnold Chiwalala Band. Õhtusöögilaud on kaetud ehtsate Süüria maitsetega.

Kes #hoolin haridusest kampaania ajal Eestit külastavad?

Esther Mumia on Lääne-Keenias Shiandas tegutseva Mondo partneri, kogukonnaorganisatsiooni Western Focus Community Organization (WEFOCO) juht ning üks väheseid kõrgharidusega naisi külas. Esther on õppinud Machakos Instituudis kogukonnaarendust ja sotsiaalteadusi ning Kakamega Masindemuliro Ülikoolis ärikorraldust ja majandust. Esther kasvas üles Shianda külas ning nägi igapäevaselt enda ümber kogukonna vajadusi – väga palju inimesi elab alla vaesuspiiri hariduse ja teadmiste puudumise tõttu, tüdrukuid ei peeta poistega võrdseks ning neil on kogukonnas vähem võimalusi, näiteks hariduse omandamisel.

WEFOCO koosneb 25 eneseabi grupist, millesse kuulub 500 naist. Organisatsioon toetab lisaks orbudele ja HIV-positiivsetele inimestele ka kogukondlikku ettevõtlust ning pakub erinevaid koolitusi, näiteks põllumajanduse, HIVi ning õmblusoskuste teemal. Mondo abiga on loodud kanakasvatusega tegelev põllumajandusühistu ja õmblustöökoda. WEFOCO toetab Mondo vabatahtlikke kogu lähetuse jooksul ning lihtsustab Eesti ja Keenia sõpruskoolide vahelist suhtlust.


24. novembril
kell 14.30 on Esther kohal Pärnu Sütevaka koolis, filmi “Keenia südames” (2013) linastusel, kus saab temalt küsida Keenia, arengukoostöö ning eestlaste abi kohta Shianda külla. Linastus on tasuta.

Sai Naw Kham on Myanmari organisatsiooni CRED juht. Centre for Rural Education & Development (CRED) keskendub koolivõrgu arendamisele ning alghariduse pakkumisele kõrvalistes külakogukondades Põhja-Šani aladel. Organisatsioon ehitab koole, koolitab välja õpetajad ning kohalik kogukond toetab õpetajat palgafondi ning elukoha kaudu. Ühtekokku on koolid loodud 16 külasse ning neisse on koolitatud ligi 20 õpetajat. Rajatud algkoolid pakuvad haridust ligi 1400 õpilasele.

Eestist on Shanis käinud kuus vabatahtlikku, nende hulgas kaks õpetajat, lisaks on eestlased Mondo kaudu andnud viiele väljapaistvale šani lapsele võimaluse omandada põhi- ja keskharidust ning kogunud annetusi, mille toel on Namlani õpilaskodule paigaldatud päikesepaneel ja veevarustus.


22. novembril osaleb Sai Naw Kham dokumentaalfilmi „Myanmar – tarkuse tuulajad” (2017) linastusel Tallinna Ülikooli auditooriumis A-543
. Filmis jälgitakse kahe erineva kooli elu Myanmaris ning tutvustatakse ka CREDi tööd. Filmiõhtu toimub  koostöös Aasia Uuringute Kojaga Eestis (AUKE) Tallinna Ülikooli auditooriumis A-543 ning kohal on ka filmi režissöör Indrek Treufeldt. Linastus on tasuta.
.

Anna Rosling Rönnlund on Rootsi Gapminder-fondi kaasasutaja ja juhatuse liige. Ta on õppinud sotsioloogiat ja fotograafiat. Maailmas tekkib igal aastal suurtes kogustes statistilisi andmeid. Anna fookuseks on muuta need andmed kergemini mõistetavaks ja kasutatavaks, ta on visionäär, kes otsib tohututes andmekogustes süsteemset mõtet. Anna on muuhulgas disaininud tuntud Trendalyzer tööriista, mis aitab visualiseerida statistikat mullide abil. Ta on viimasel ajal olnud nõutud Ted-kõneleja. Tema poolt alustatud projekt Dollar Street kasutab fotosid analüüsimaks, kuidas inimesed maailma eri paigus elavad. Anna missiooniks on teha maailma mõistmine visuaalselt võimalikult kergeks.

Anna esineb 25. novembril ERMis toimuval hariduse-teemalisel heategevusõhtul. Registreeru heategevusõhtule siin.

 

 

Foto Annast: Bret Hartman / TED (kasutatud Creative Commons litsentsi alusel)

Konstantin Reutski on Ukraina organisatsiooni Vostok SOS juht, inimõiguslane, kodanikuaktivist ja ajakirjanik. Kevadel 2014 asutas Konstantin koos mõttekaaslastega meediaväljaande informator.lg.ua, mille eesmärgiks oli edastada uudiseid kriisipiirkonnast. Lisaks meediaväljaandele lõi ta koos teiste aktivistidega sisepõgenike ja konfliktis kannatanud inimeste abistamiseks heategevusliku organisatsiooni Vostok SOS. Mondo teeb Vostok SOSiga koostööd humanitaarabi ja hariduse valdkonnas alates 2014. aasta sügisest.

24. novembril külastab Konstantin filmi “Koos, aga eraldi” (2016) linastust, mis algab kell kell 13.00 Narva Soldino Gümnaasiumis. Linastus on tasuta.

HEATEOKINGITUSED Hariduse heaks!

Kampaania on valminud projekti „Media4Development“ raames, mida rahastab Euroopa Komisjon ning kaasrahastab Eesti Välisministeerium. Projekti eesmärk on meedia abil tõsta ühiskonna teadlikkust globaalsetest teemadest ja väljakutsetest.

 

Kampaania ei pruugi väljendada Euroopa Komisjoni vaateid.

M4D logo