13.03.12
Eesti noored arutasid Narvas inimõiguste üle
Täna lõppes Eesti UNESCO ühendkoolide ÜRO simulatsioon Narvas, kuhu oli kogunenud rohkem kui 60 noort 13 koolist üle Eesti, kes olid alates oktoobrist teinud põhjalikku eeltööd ning tutvunud oma esindatava riigi arusaamadega inimõigustest. Simulatsioon kujutas endast mängu, kus igal osaleval noorel oli võimalik kehastuda mõneks välisriigi diplomaadiks ning seejärel koos läbi mängida ÜRO Peaassamblee töö. Töökeeleks oli inglise keel.
Esindatud riigid varieerusid alates Ukrainast kuni Rwanda ja Somaaliani. Kolme päeva vältel lootsid nii eesti- kui venekeelsed noored üheskoos leida elluviidavaid lahendusi inimõiguste tagamiseks üle maailma. Arutelu all oli näiteks nii näljahädast puretud Ida-Aafrika sisepõgenike, Euroopasse saabuvate migrantide kui ka inimkaubanduse ohvriks langevate naiste inimõiguste tagamine.
Noored leidsid vastuvõetud resolutsioonides, et inimõiguste rikkumistesse ei tohiks kergekäeliselt suhtuda ning ülemaailmne kogukond peaks tegema tihedamat koostööd, et igale inimesele nende põhiõigused tagada. Mari-Liis Somelar ja Cassandra Laur Miina Härma Gümnaasiumist kommenteerisid üritust nii: "ÜRO simulatsioonil osalemine andis meile võimaluse arendada oma väitlus- ning kõnepidamisoskusi, tutvuda erinevate maailma riikide poliitika ning seisukohtadega ja suhelda huvitavate noortega üle Eesti";
ÜRO simulatsioon on üks Eesti UNESCO ühendkoolide ühistegevusi. Kokku on Eestis hetkel 18 ühendkooli, kes pööravad oma õpetuses rohkem tähelepanu rahu, inimõiguste ja jätkusuudliku arengu teemadele.
Üle-eestiline ÜRO simulatsioon toimub juba teist aastat ning seda korraldavad üheskoos UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon, Tegusad Eesti Noored, MTÜ Mondo Maailmahariduse keskus ning Välispoliitika Instituut. Sisulisse külge panustasid ka Välisministeerium, Eesti Inimõiguste Instituut ning MTÜ Serve The City. Kui eelmisel aastal sai ÜRO peakorteri rolli mängida Tartu Raatuse Gümnaasium, siis sel aastal võõrustas diplomaatiahuvilisi noori Narva Soldino Gümnaasium.
Lisainfo: Aliine Lotman (+372 5841 6717)