Lood kogukondadest

Põhja Ghanas asuv Kongo küla asetseb kõrbe piiril ja on traditsiooniliselt olnud põllumajanduslik kogukond. Kliimamuutused – viljatuks muutuvad mullad ja ebaregulaarsed vihmad – teevad põlluharimise keeruliseks. Muud tööd, millega elatist teenida, piirkonnas praktiliselt pole. Kui saak ikaldub või kui tulvavesi purustab majad, on pered määratud nälgima. 

 

MONICA LUGU:

See on Monica Tii. Monica elab Kongo küla Piitanga nime kandvas osas. Tema punutud korvid kaunistavad paljude eestlaste kodusid. Kongo küla korvipunujate seas on tema üks nobedamaid – tema hüüdnimi Fast-Fast ehk Kiire-Kiire viitab just sellele, et väga suur osa Eestisse jõudnud korvidest on tema vilka töö tulemus.

 

Monica kodukant koges 2020. aastal suurt muutust sademetes. Aprillist juunini ei olnud vihma peaaegu üldse. Augustis sadas kolm nädalat järjest. See tõi endaga kaasa suured üleujutused, milles hävis üle 1500 majapidamise. Monica maja hävines üleujutuses täielikult, lisaks kaotas ta kaks kitse, viisteist kana, punutud korvid ning laste kooliraamatud. Viimaste aastate jooksul on see juba kolmas suur üleujutus piirkonnas. Et üleujutustes saab kannatada ka kõik see, mis põllul kasvab, on peredel raske tagada enda toiduga varustatust. 

Monica Tii Ghana
Tegusa korvipunuja Monica maja hävines üleujutuses täielikult, lisaks kaotas ta kaks kitse, viisteist kana, punutud korvid ning laste kooliraamatud. Foto: MTÜ Mondo

See veebisait loodi ja seda hallatakse Euroopa Liidu ja Eesti arengukoostöö finantstoetuse abil.

Selle sisu eest vastutab ainuisikuliselt MTÜ Mondo ja see ei kajasta tingimata Euroopa Liidu seisukohti.

Euroopa Komisjon       Eesti Arengukoostöö1P4A 1Planet4All logo