16.05.16

8 põhjust, miks osta õiglast kaupa

14. mail on õiglase kaubanduse päev, mille tähistamiseks kutsub MTÜ Mondo kõiki teadlikumalt mõtlema ja tarbima. Õiglase kaubanduse päeva  tähistatakse ülemaailmse õiglase kaubanduse organisatsiooni (WFTO) eestvedamisel alates aastast 2001. Igaüks meist saab seda tähistada juues kohvipausidel õiglase kaubanduse märgistega teed ja kohvi, kasutades õiglase kaubanduse märgistega suhkrut ja süües juurde õiglase kaubanduse märgistega küpsiseid ja puuvilju.

MTÜ Mondo kutsub täna kõiki üles mõtlema ja käituma teadlikult, eelistama õiglase kaubanduse märgistega tooteid ja toetama õiglast kaubandust. Toome teieni kaheksa põhjust, miks Mondo soovitab just õiglast kaupa eelistada:

  1. Õiglase kaubanduse märgiga toidu kasvatamisel on keelatud kasutada lapstööjõudu. Mõte, et joodava kohvi või kakao on korjanud laps, kes peab koolis käimise asemel tegema rasket tööd, et edasi- ja jaemüüjad saaksid võimalikult suurt kasumit ja poes müüdava kauba hind oleks võimalikult odav, teeb tavalise kohvi või šokolaadi väga kibedaks.
  2. Õiglase kaubanduse märgistega tooted ei konkureeri Eesti toodetega, sest märgised antakse toodetele – näiteks kohv, tee, suhkur, kakao ja riis – mille toorainet Euroopas ei kasvatata.
  3. Õiglane kaubandus on üks parimaid viise kasvatada majandust, hoides ära vaesust ja kurnamist, kliima soojenemist ja majanduskriise. Näiteks 72% soomlastest usub, et see süsteem on parim viis kindlustada õiglane majandusareng üle maailma.
  4. Õiglase kaubanduse süsteemis makstakse talupidajatele ka lisatulu, mida suunatakse kogukonna sotsiaalsesse arengusse. Nii ehitatakse kogukondadesse koole, puuritakse kaevusid ning parandatakse arstiabi kvaliteeti.
  5. Õiglase kaubanduse märgistega toodete ostmine annab garantii, et saate hea toote, mis lisaks maitsele on ka kvaliteetselt ja eetiliselt toodetud.
  6. Õiglase kaubanduse süsteemist saavad otsest kasu 1,5 miljonit talunikku, töölist ja väiketootjat – koos nende perede ja kogukondadega teeb ligi 6 miljonit inimest. Tänaseks on vastavate märgistega tooted saadaval enam kui 125 riigis, ka Eestis.
  7. Kui Eesti seadused kaitsevad töölisi, põllumehi ja lapsi orjatöö eest, siis paljudes maailma riikides puuduvad korralikud keskkonna- ja sotsiaalkaitsemehhanismid. Oma ostuvalikuga saate aga anda selge sõnumi, et kõikidele maailma põllutöölistele peaksid kehtima samasugused õigused.
  8. Eestis on juba 33 ettevõtet ja organisatsiooni, mis lisaks meie majandusesse panustamisele töötavad ka selle nimel, et arengumaade talunikele nende toodangust samuti kasu sünniks. Tänavu lisandusid sellesse toredasse Õiglase kaubanduse sõprade gruppi neli ettevõtet: Loodusvägi, kohvik Anna edasi, Kaubamaja toiduosakond ja Zuzu. Seda, millised kollektiivid veel õiglase kaubanduse sõprade hulka kuuluvad ja kuidas enda organisatsioonile märgist saada, uuri lähemalt lehelt www.fairtrade.ee.

 

Lisainfo:

Kristina Mänd, MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise valdkonna eestvedaja
+37256909754
kristina@mondo.org.ee

VAATA KÕIKI UUDISEID

George’i lugu: Armastus tehnoloogia vastu viis õpetama

27.06.25

George Onyango on see inimene, kelle poole pöördutakse, kui seadmega tekib probleem. Nakawa kutseõppekeskuse elektroonikatehnoloogia tehnikuna on just tema see, kes esimesena appi tuleb. „Inimesed kurdavad, et nende arvutid või telefonid ei tööta, aga tegelikult nad lihtsalt ei oska neid kasutada. Nii et parandamise asemel hakkan ma hoopis õpetama,“ selgitab George. Liitus Mondo digivõimekuse programmiga
LOE EDASI
VAATA KÕIKI
MTÜ Mondo
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.