10.11.17

Keenia naiste suur samm iseseisvuse poole

Kolmapäev oli erakordne päev Lääne-Keenias asuva väikese kogukonnapõhise organisatsiooni, WEFOCO (Western Focus Community Organisation) ajaloos. WEFOCO-sse kuuluvad 25 naistegruppi, mille liikmed soovivad oma piirkonna puudustkannatavate naiste ja laste elujärge parandada. Koos on väikestviisi tegutsetud juba kaheksa aastat. Nüüd äkki aga ei mahtunud nende tegevused enam ühte ruumi ära. Ega ka mitte kahte. Kontoris toimusid järjest logode tikkimismasina ning õmblemise koolitused. Kontori ees õues tehti värvimismeetodiga käsitsi t-särkidele tekste. Meil oli küll vastav masin ostetud, kuid ruume, kuhu see püsti panna, veel ei olnud. Sellest hoolimata keeldusid nii koolitaja kui ka õppimishimulised noored koolituspäeva ära jätmast. Kontori ukse ette kogunesid naistegruppide juhid, kellega me juba üheksa aastat koostööd teinud oleme ning kes on vankumatult usaldusväärsed ja töökad koostööpartnerid. Seekord tõid naistegruppide juhid kaasa Eesti toetajate poolt koolitoetust saavad lapsed, kellelt õmblusnaiskond koolivormide õmblemiseks mõõte võttis. Seesama õmblusnaiskond õppis sama päeva pärastlõunal ka t-särkide õmblemist, et WEFOCO saaks täiesti omal jõul nullist teha logode, trükiste ja piltidega t-särke: naised õmblevad särgid ning töötud kogukonnanoored tegelevad t-särkidele printimise ja trükkimisega. Tegevusi jätkub ka väljaspoole kontorit – kohalik põllumajandusekspert Fred on palgatud kaheks kuuks, et tõsta põllumajandusühistu liikmete oskusi, erilist rõhku pöörame kanakasvatuseks vajalike inkubaatorialaste teadmiste kinnistamisele. Fred liigub ühe ühistubloki juurest teise juurde ning toetab neid nii teoreetiliste teadmiste kui ka praktiliste nõuannetega. Selline pidev nõustamine on ühistuliikmetele nende sõnade kohaselt väga vajalik olnud.

 

Mondo on WEFOCO-ga koostööd teinud alates 2010. aastast. Alustasime põhi- ja keskkoolilaste hariduse toetamisega – umbkaudselt sajal lapsel on püsivalt olnud oma eestlasest koolitoetaja. Just laste haridus on naistegruppide suurim südamemure ning kõigil gruppidel on oma sissetulekut teenivad tegevused, näiteks ühine maisipõld või kanakasvatus, mille tulu abil toetatakse grupi kõige kehvemas olukorras olevate laste haridust. Mondo lähetatud vabatahtlikud on Keenias toetanud WEFOCO-t nii ettevõtlus-, põllumajandus- kui õmblustegevustes. Naistegrupid on saanud teadlikumaks ja võimekamaks ning käivitatud on ka põllumajandusühistu, millele osteti 2015. aastal Eesti välisministeeriumi abil kanakasvatuse tõhustamiseks inkubaatorid. Selle aasta alguses tekkis aga küsimus, et kuhu ja kuidas edasi liikuda?

 

Pidasime WEFOCO direktori Esther Mumiaga maha mitu planeerimiskoosolekut ning leidsime, et oluline on võimestada WEFOCO-t kui organisatsiooni ning luua püsiv sissetulek, et WEFOCO ei sõltuks ajutistest rahastustest ning saaks jätkusuutlikult ja pikaajaliselt oma tegevusi planeerida. Otsustasime, et uus projektitaotlus keskendub kahele suunale: põllumajandusühistu liikmete jätkuv koolitamine ning WEFOCO sissetulekut teenivate tegevuste laiendamine läbi kvaliteetsete õmblus- ja trükiteenuste pakkumise. Teadsime, et sellist võimalust ei pruugi meil enam lähitulevikus tulla ning planeerisime põhjalikult.

 

Kümme kuud hiljem seisin Esthriga Nairobi õmbluspoes. Olime kaks täispikka päeva Nairobi hullumeelsetel tänavatel vajalikke masinaid taga otsinud ning õmbluspoe kinni panemiseni olid vaid loetud minutid. Me teadsime hästi, mida me sealt osta tahame: logode tikkimismasin. Nimelt pole sellist masinat Shianda piirkonnas saja kilomeetri raadiuses kellelgi. Masin, kuhu paned mälupulgaga logofaili sisse, misjärel trükib masin ise logo valmis. Logosid on vaja kõigile keskkoolide koolivormidele ning keskkoole on meie piirkonnas arvukalt. Siiani pidid koolid oma vormid logode tikkimiseks saatma mitme tunni teekonna kaugusel asuvatesse linnadesse.

 

Pärast pikka otsimist vaatas meile vastu täpselt see õige masin, mis oli aga kõvasti üle loodetud eelarve. Tegime kiire otsuse, et loobume ühe teise õmblusmasina ostust ning panustame logomasinale. Poe omanik, nähes meie siirast huvi ning piiratud ressursse, tegi meile ilma küsimata poole minutiga 300 eurot allahindlust. Siiski maksis masin tervelt 1700 eurot. Nii kalli masina ostmine on alati riskantne – mis saab siis, kui ost ennast lõpuks ei õigusta? Teate seda tunnet, kui olete suure sammu ees, mis on väga õige, kuid samas ka natuke hirmutav? Piilusin veel korra 600-eurose masina poole, mis pidi müüja sõnul ka logosid tikkima, aga pigem isiklikuks tarbeks, kuid teadsime Esthriga, et see polnud masin, mis tagaks meile koolivormide logode turu Shianda piirkonnas. Niimoodi me kakskümmend minutit hiljem juba uhke masina omanikena poest välja jalutasimegi.

 

Lisaks logomasinale tõime Nairobist kaasa veel värvipõhise t-särkide tekstimasina, t-särkidele fotode ja kirjade trükkimiseks printeri ja kuumapressi ning elektrikatkestusteks tagavarasüsteemi. Ei saa unustada ka lamineerimismasinat. Nimelt pakuti ka siiamaani WEFOCO kontoris dokumentide lamineerimisteenust, kuid seda tehti ümbrikusse pandud dokumenti triikrauaga triikides. Täpselt samamoodi pakuti WEFOCO kontoris ka muid teenuseid, mille jaoks me nüüd tööd lihtsustavad masinad ostsime. Viimase aasta jooksul on WEFOCO saanud pidevalt t-särkide tellimusi ning särke tehti käsitsi klaasi abil värvi särgile kandes – protsess, mis võttis väga palju aega. Seega on särkide trükkimise nõudlus ja klientuur juba olemas, kuid paremad masinad aitavad WEFOCO-l sissetulekut oluliselt suurendada. Just see, et WEFOCO liikmed alustasid t-särkide tegemise ja lamineerimisteenuse pakkumisega ka ilma uhkete masinateta, annab kindlustunnet et antud toetus läks õigesse kohta ning seda osatakse vääriliselt hinnata.

 

Masinad masinateks, aga viimaste nädalate jooksul on mind jätkuvalt inspireerinud inimesed. Tundub, justkui oleks kõik need naised ja noored nädalate kaupa just neid koolitusi oodanud. Kõik on õigel ajal kohal (mis on Aafrika maapiirkondades suur asi) ja suure huviga õppimas, olenemata tõsiasjast, et paljud osalejad kõnnivad koolitusele jõudmiseks kilomeetreid lõõskava päikese all, naised ärkavad hommikul kell 5, et kõik kodused toimetused enne koolitusele jõudmist ära lõpetada ning paljud osalejad peavad terve päeva hommikuse teetassi peal vastu pidama – lõunasööki külakeskuses peetakse liigseks raharaiskamiseks. Siiani ei ole ma veel näinud koolitusel osalejaid halvas tujus ega huvipuuduses.

 

Viimastel päevadel on kontoris ja selle ümber toimunud elev sagimine. Uskumatu, et vaid mõned uued ja korralikud masinad võivad ühele kogukonnapõhisele organisatsioonile niivõrd palju juurde anda. Aga just nii Aafrikas ongi: iga väike toetus loeb. WEFOCO sai alguse 20 kana ostust, mille munade müügist saadud kasumi abil maksti 7-eurost kontoriüüri. Kontoris olid paar pinki ja üks laud. Mäletan veel aegu, kus igakuist üüriraha kokku saada oli keeruline. Siis ei uskunud vist mitte keegi, et kaheksa aastat hiljem nii kaugele jõutakse. Edu taga on suuresti WEFOCO direktor Esther Mumia, kes on jäägitult pühendunud oma kogukonna aitamisele. Viimastel nädalatel pole möödunud päevagi, mil Esther poleks oma võimekusega üllatanud. Võtame näiteks päeva, kui hommikul polnud veel särgivärvimismasina jaoks ruume, mõni tund hiljem oli olemas ruum, kus tegutses kolm inimest – üks värvis seinu, teine koristas ja kolmas pani elektrit sisse. Kuidas ja kust Esther selle ruumi ning inimesed oma kõigi teiste tegevuste kõrvalt leidis, teab ainult tema. Mõned tunnid hiljem oli kohal värvimiskoolitaja, masin pandi kokku ning õhtul valmistati koolituse käigus juba esimest tellimust. Esther veetis õhtu tutvudes logomasinaga, et järgmisel päeval juhendada ühte õmblejat, kes oli logode koolituse ajal toetuslaste koolivormide mõõte võtnud. Päeva lõpetas organisatsiooni direktor kell üheksa õhtul kontori põrandat pestes.

 

Nii Esthri kui WEFOCO liikmete silmades on näha siirast elevust tuleviku ees. Uute masinate abil saadava sissetuleku kasutamine planeeritakse naiste poolt ühistel koosolekutel. Mida täpselt tulevik toob ja kuhu suunas naistegrupid juba päris enda rahastusega liiguvad, me veel ei tea. Küll aga võin kindlalt väita, et tänu Eesti Välisministeeriumi aregnukoostöö rahastusele on üks väike, 20-kanaga alustanud organisatsioon, teinud suure hüppe stabiilse ja iseseisva hakkamasaamise poole.

 

Fotol: WEFOCO õmblejanna Judith õmblemas koolivormi Mondo poolt koolitoetust saavale keskkoolitüdrukule.

 

Teksti autor: Janika Tamm

Arengukoostöö ekspert Keenias

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo tugi aitab 2729 ukrainlasel talve üle elada

19.11.24

Ukraina täiemahulise sõja 1000. päev on saabunud intensiivse pommitamise, pidevate õhuhäirete ja igapäevaseks muutunud elektrikatkestustega. “Kurnatud” on sõna, mida ukrainlased üha tihedamalt välja ütlevad.  Esimese lume saabumine Eestis tuletab ka meelde, et talvekülm ei ole kaugel. Miinuskraadid, rõskus vanades ja sõjas veelgi kahjustada saanud tubades, ülerahvastatus majutuskeskuses, elektrit ei ole, ega tea, mil tuleb…  See
LOE EDASI
VAATA KÕIKI