11.07.18
Tervis(t)! Suvekuumad uudised Põhja-Afganistanist
Faryabi provintsist saabus sel nädalal korraga nii ärevaid kui põnevaid uudiseid. Juuli esimestel päevadel puhkenud protestilaine kohaliku populaarse poliitiku ja Junbish partei juhi Nizamuddin Qaisari vahistamise vastu tõi Maimani linna tänavatele sadu inimesi, kes nõudsid tema kohest vabastamist. Kohaliku politsei ja meeleavaldajate vahel tekkis vägivaldseid kokkupõrkeid, mitmed inimesed viidi vigastustega haiglasse. Nende uudiste valguses otsustame olla kannatlikud ja lükata mõne päeva võrra edasi Mondo tegevusi koordineeriva hr. Ali Afzali ja Afganistani ämmaemandate ühingu ametniku pr. Najiba visiidi Kabulist Andkhoysse. Maimanist sadakond kilomeetrit põhja jääva Turkmenistani piiri ääres asuvas Andkhoy linnas on õhkkond ärev, kuid siiski stabiiline. Ali käis seal viimati jaanuaris Mondo arengukoostöö tegevusi jälgimas – siis oli 36 kohalikule ämmaemandale suunatud e-õppes läbiviidav kursus poole peale jõudnud, käisid läbirääkimised erinevate ehitusfirmadega välikäimlate ehitamise osas ning kohalik Yenghi Shadaab haigla paigaldas sünnitustooli ja haiglavoodid, mis Faryabi naistele suunatud Mondo terviseprojekti raames soetatud said. Nüüdse visiidi ajal on aeg üle vaadata nelja eri asukohta rajatud välikäimlad, kuulata kursusel osalejate tagasisidet õpitust ja naise tervise teemalistest loengutest, mida nad pea kolmesajale tüdrukule viies erinevas koolis annavad. Avamist ootab naiste nõuandeliin, kus hakkavad vahetustega tööle kaks kursuse lõpetanud ämmaemandat ja haiglale üleandmist ootab vereanalüsaator, mis võimaldab kiiresti määrata raseda hemoglobiini taset. Ootame uudiseid Alilt mitu pikka päeva, kuid ta vaikib. Uue nädala alguses tuleb lõpuks teade – Ali on elusa ja tervena tagasi Kabulis, inshallah! Kuid populaarse poliitiku pooldajate protestilaine on jõudnud Faryabist naaberprovintsidesse Balkhi, Jawzjani ja Sar-e-puli. Ali peab ootama tagasiteel pikki tunde autos ja veetma öö Sheberghanis enne kui Balkhi maantee uuesti ametivõimude poolt turvaliseks kuulutatakse. Töö Afganistanis on harjutanud meid olema kannatlik – Mondo kohalike partnerite turvalisus on tähtsam eelnevalt kokkulepitud tähtaegadest! Kuid aruandlus on korralik ja pildiraport räägib enda eest:
Mondo tegevuste koordinaatoril hr. Ali Afzalil olid ärevad hetked tagasiteel Faryabist Kabuli, kui Balkhi maanteel blokeerisid protestijad liikluse ja panid põlema autokumme. Turvalisus on jätkuvalt kõige suurem risk Mondo arengukoostöö elluviimisel Afganistanis.
Raadio on oluline infoallikas Afganistani elanikele maapiirkondades. Andkhoy piirkonnas kuulatakse kohalikku Turkistan Radiot, millele annab intervjuud Mondo partner Ali Afzali. Mondo toel ellu kutsutud terviseprogrammis räägitakse naiste ja laste tervisest. Afganistani naiste suremus sünnitusel on küll vähenemas, kui on jätkuvalt üks kõrgemaid maailmas.
Andkhoys asub vaid üks haigla, mis võtab vastu piirkonna rasedaid ja sünnitajaid. Mondo naiste terviseprojekti raames sai Yenghi Shadaab haigla vereanalüsaatori, mis võimaldab kiiresti määrata lihtsamad vere vormelemendid nagu hemoglobiin (raud), punaverelibled, valgeverelibled, trombotsüüdid. Rasedatel on oluline hemoglobiini tase, laps tarbib kasvuks palju rauda. Taolist analüsaatorit kasutatakse Eestis väikestes tervishoiuasutustes. Vereanalüsaatori üleandmisest võtab osa ka Andkhoy piirkonna kuberner Sultan Mohammad Sanjar (sinises kuues).
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli poolt komplekteeritud õppevahendid Yenghi Shadaab meditsiinikoolile: sünnitusabi simulaator, vaagna ja loote erinevate arengufaaside mulaažid ja plakatid. Aasta alguses toetas Mondo Andkhoy haiglat sünnituslaua ja haiglavooditega.
Viimasel koolituskuul andsid ämmaemandad ise tervise teemalisi loenguid tüdrukute koolides. Külastati viit kooli, loenguid kuulas kokku 275 tüdrukut. Pildil räägib pr. Feroza Youldoz kooli õpilastele pereplaneerimisest ja rasedusvastastest vahenditest. Kooli aula seinal on president Ashraf Ghani ja asepresident Abdul-Rashid Dostumi portreed. Dostum on Junbish partei juht, kellel on palju pooldajaid Põhja-Afganistanis elavate uzbekkide seas.
Juunis avati Yenghi Shadaab kooli juurde nõuandeliin, mille juures töötavad esimesed neli kuud Mondo tervisekursuse lõpetanud kaks ämmaemandat. Pr. Shukria Saadat sõnul saavad nad praegu 4-5 kõnet päevas, enamjaolt lapseootel naistelt, kuid on ka üldisemaid terviseteemalisi kõnesid. Naistel on palutud paari-kolme päeva pärast tagasi helistada, et kuulda, kuidas on mõjunud nende tervisele esmased saadud soovitused. Nõudeliini avamine piirkonnas on ainulaadne – kohalik raadio reklaamib tasuta numbrit ja helistaja andmete diskreetset kasutust. Kuigi hetkel on päevas alla 10 helistaja, plaanib kool ka pärast Mondo toetuse lõppu seda teenust edasi pakkuda – vähemalt nii kinnitavad pidulikul tseremoonial nii kuberner, linnapea kui haiglajuhid. Saab siis näha. Võimalused järelkontrolliks on, sest Mondo plaanib ka tuleval aastal naaberprovintsis Jawzjanis ämmaemandaid koolitada.
Mondo on aidanud rajada Põhja-Afganistani ca 100 välikäimlat eesmärgiga tõsta elanikkonna teadlikkust hügieenist ja keskkonnast. Sel kevadel said valmis Andkhoy linna nelja erinevasse asukohta ehitatud välikäimlad, kus kasutusel jooksev vesi ja eraldi ruumid naistele ja meestele. Andkhoy haigla juurde rajatud välikäimlat hindavad väga haigla patsiendid, kellel siiani puudus võimalus arsti visiidile tulles haiglas tualetti kasutada.
Afganistanis armastatakse ametlikke tseremooniaid, pidulikke kätlemisi ja oluliste inimeste sõnavõtte. Hommikusele tseremooniale Yanghi Shadaab instituuti, mis on piirkonna ainuke meditsiinikool ja sünnitushaigla, on tulnud Andkhoy piirkonna kuberner Sultan Mohammad Sanjar, mitmed austatud kogukonnaliidrid, kooli- ja haiglapersonal ning vastselt e-õppe läbinud ämmaemandad. Loetakse koraani, tänatakse kogukonda ja Eestit koostöö eest. Koolijuht Saeed Hassan Khadeer tundub olevat tõeliselt liigutatud, et nüüdsest saavad tema kooli õpilased kaasaegsete õppevahenditega haridust omandada. Samuti on ta uhke kooli võimaluse eest pakkuda ruumi naiste nõuandeliinile, mis teenindab kogu Andkhoy piirkonda, kus hinnanguliselt elab ca 800 000 inimest.
Naiste ja tüdrukute tervist ja haridust Afganistanis aitab edendada Eesti Välisministeerium arengukoostöö vahenditest.
Teksti autor: Riina Kuusik-Rajasaar, arengukoostöö valdkonnajuht