25.03.19

Mondo Akadeemia: kas mobiiltelefon mudaonnis viib elu edasi?

Mondo Akadeemia arutleb seekord Aafrika digitaliseerimise teemal. Kutsume omavahel ja publikuga dialoogi pidama kaks Aafrika eksperti – aastaid Aafrika Liidu juures töötanud ja valvsalt selle kontinendi digiarengul silma peal hoidva Karin Kaup-Lapõnini ning diplomaat Daniel Schaeri, kellel muuhulgas selja taga neli aastat tegutsemist ELi delegatsioonis Rwandas. Üritus toimub 10. aprillil kl 18-20 Mondo Maailmahariduskeskuses Telliskivi Loomelinnakus.

Karin on Diplomaatias (10.08.2018) kirjutanud:
“On levinud klišee, et Aafrikas pole mõtet rääkida innovatsioonist ja moodsast digitaliseerimisest, et kohas, kus paljudel ei ole elektrit, ei tasu rääkida e-riigist. Tegelikkuses on igas Aafrika pealinnas miljoneid 3G nutitelefoni kasutajaid, kes on valmis e-riigi teenuste tarbijad. Ka rohkete juba toimivate e-teenuste olemasolu tõestab, et innovatsioon Aafrikas areneb ja kõik on võimalik.”

Aafrikas on juba täna mitmeid e-edulugusid: Keenias sündinud mobiilraha M-Pesa on tänaseks levinud erinevate nimede all vähemalt 15 Aafrika riiki, Rwandas kasutatakse droone ravimite kohale toimetamiseks kaugetesse küladesse, Zimbabwes töötab juba 1999. aastast avaliku sektori finantsjuhtimise süsteem ning umbes pooltes Aafrika riikides on olemas mingit liiki elektroonne ID-kaart.

Samas on Aafrika kontinendina pigem tuntud hea valitsemistava puudumise, kõrge korruptsioonitaseme, konfliktide ja vaesuse poolest. Kas see tähendab, et Aafrika ei ole e-valitsemiseks veel päriselt valmis? Või kas digitaliseerimine võiks olla hoopis lahendus korruptsiooni vähendamiseks ja avaliku halduse tõhustamiseks? Kas näiteks digitaalne maksukogumine võiks olla võluvits, et Aafrikast ei voolaks iga-aastaselt ebaseaduslikult välja poolteist korda suurem summa kui kontinedile antav arenguabi kokku? Ja kas Aafrika digitühi turg on võimalus Eesti e-lahenduste ekspordiks?

Karin Kaup-Lapõnin on analüütiline välispoliitika vaatleja eelkõige digitaalühiskonna ja Aafrika suunal. 2018. a algusest tegutseb Karin IT-ettevõtte FiscalAdmin äriarenduse direktorina ning toimetab DigitalEra.africa veebiväljaannet. Samuti on Karin TalTechi Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi doktorant, tema uurimisvaldkonnaks on e-valitsemine Aafrikas.

Daniel Schaer töötab välisministeeriumis ning on Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu kampaania erivolitustega diplomaatiline esindaja, vastutades Aafrika eest. Daniel töötas neli aastat ELi delegatsioonis Rwandas.

Üritus on prii sissepääsuga ja avatud kõikidele huvilistele.
Pakume õiglase kaubanduse kohvi, teed ja suupisteid.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo tugi aitab 2729 ukrainlasel talve üle elada

19.11.24

Ukraina täiemahulise sõja 1000. päev on saabunud intensiivse pommitamise, pidevate õhuhäirete ja igapäevaseks muutunud elektrikatkestustega. “Kurnatud” on sõna, mida ukrainlased üha tihedamalt välja ütlevad.  Esimese lume saabumine Eestis tuletab ka meelde, et talvekülm ei ole kaugel. Miinuskraadid, rõskus vanades ja sõjas veelgi kahjustada saanud tubades, ülerahvastatus majutuskeskuses, elektrit ei ole, ega tea, mil tuleb…  See
LOE EDASI
VAATA KÕIKI