12.05.22

Mondo toetab Ukraina lapsi ka Eestis

Ukraina juurtega Eesti kunstnik Jarõna Ilo on viinud läbi kunstiteraapia töötubasid juba 70-le Ukraina õpilasele neljas erinevas Eesti koolis. 6. klassis käiv Eugenia ütles, et töötuba väga meeldis ja värvide kokku segamine oli huvitav. Töötubades on selgunud, et nii mõnigi vanema kooliastme õpilane pole juba aastaid pintslit käes hoidnud ning seda suurema hoolega nad joonistasid. Koolipsühholoogidel on huvitav jälgida, mida õpilaste tööd väljendavad ja kui aktiivselt lapsed töötoas tegutsevad.

Jarõnal jätkub õpilastele ainult kiidusõnu ning ta ütleb, et need kohtumised rõõmustavad teda väga, sest nii saab lastega ka päriselt dialoogi astuda. „Õnneks need lapsed ei ole näinud sõjakoledusi ise pealt, sest nad jõudsid enne suuremat sõjategevust kodust lahkuda. Eesti koolides on Ukraina lastele tugivõrgustik olemas nii sotsiaalpedagoogide kui psühholoogide näol, kuid nende vähene vene keele oskus nõuab suurt pingutust, et tõlkes midagi olulist kaotsi ei läheks.“ Jarõna soovib lisada, et Eesti koolid om väga ilusad, remonditud ja sooja sisekliimaga, mis kindlasti toetab õpilaste kohanemist uue kultuuri ja keelega. Ka kunstiteraapia on julgustanud neid ennast avama ning vabastama pingeid, mida seni on hoitud enda sees.

Mondo tänab kunstnik Riia Leedmaad, kes on assisteerinud Jarõnat töötubade läbiviimisel. Õpetajad ja koolijuhid võtke meiega ühendust aadressil mari@mondo.org.ee ja korraldame koos ka teie koolis kunstiteraapia töötoa Ukraina lastele.

Töötubade toimumist rahastab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo viib koos Eesti haridusiduga Clanbeat uue vaimse tervise lahenduse Ukrainasse

27.06.24

Clanbeati lahenduse abil kaardistatakse Žõtomõri oblasti kooliperede vaimse heaolu seis, mis annab parema ülevaate sõja mõjust noorte ja kooli töötajate vaimsele heaolule, ning viib nad kokku just neile sobivaimate tugiteenustega. „Sõda on viinud Ukraina inimesed vaimse tervise kriisi, kus iga viienda ukrainlase seisund on keeruline. Me räägime ligi kümnest miljonist inimesest, kel tuleb lisaks muule
LOE EDASI
VAATA KÕIKI