14.10.14

Naiste tervishoiu- ja IT-alalse kutsehariduse kvaliteedi tõstmine Afganistani Herati, Balkhi, Nangarhari ja Faryabi provintsides (august 2014 kuni august 2016)

Fatima zahra esimene klassProjekt jätkab Mondo haridusalast arengukoostööd Afganistanis.

Eelmisel aastal alanud Mondo koostööst Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga on nüüd kasu ka Afganistani naistele. Järgmise 2 aasta jooksul tõstame koostöös Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ämmaemanduse õppetooliga 5 Afganistanis ämmaemandust õpetava meditsiinikooli hariduse taset – pakume õppejõududele täienduskoolitust Eestis, koolidele kaasaegseid õppevahendeid ning anname nõu õppekavade koostamisel. Kokku õpib 5-s koolis ämmemandust 565 naist, paremast sünnitusabist saab kasu hinnanguliselt 50 000 naist Põhja- ja Ida-Afganistanis.

Afganistani naiste tervisenäitajad erinevad märgatavalt üleilmsetest standarditest, sest vähene ligipääs kvaliteetsele sünnitusabile põhjustab suure hulga surmaga lõppevaid sünnitusi, mis oleks parema kvaliteediga sünnitusabi korral ennetatavad. Peamised probleemid naiste suremusel on ämmaemandate vähene teadlikkus ja oskus abi osutamiseks, samuti tehniliste vahendite puudus ja/või nende kasutamise oskus. Samuti mõjutavad suremuse kõrget protsenti noored sünnitajad, alla 18 aastased, sagedased rasedused ning alatoitumine. Probleemiks on ka naissoost arstide vähesus – 24% kõigist arstidest ning 21% õdedest on naissoost, samas kui konservatiivne kultuur ei luba meesarstidel naisi ravida.

Teisalt on viimase 10 aasta jooksul naiste ligipääs tervishoiuteenustele paranenud ja vastavalt ka tervisenäitajad. Aastatel 2003-2012 kasvas koolitatud ämmaemandate arv 467lt 3000ni. Koolitatud ämmaemandaga (ehk jälgitud) sünnituste osakaal on järk-järgult kasvanud, ulatudes optimistlikumate hinnangute kohaselt 38%ni. Kui 2003. aastal oli naiste suremus sünnitusel Afganistanis 1600/100 000 sünnituse kohta (üks kõrgemaid maailmas), siis 2013. aastaks on see kahanenud 325-450 surmani (erinevad uuringud pakuvad erinevaid andmeid) 100 000 sünnituse kohta. Võrdluseks – Eestis on sama arv 2 naist 100 000 sünnituse kohta.

Projekti teine osa keskendub IT-haridusele. 100 naist Faryabi piirkonnast osaleb pooleaastasel põhjalikul IT-koolitusel, mille järel nad saavad asuda tööle kohalikes ettevõtetes ja koolides ning ise raha teenida. Samuti tõstame tüdrukutele antava arvutihariduse kvaliteeti, koolitades 30 maakooli õpetajaid ja soetades 33le koolile IT-alast varustust.

Projekti abil jätkub ka õppetöö Fatima Zahra koolis Jalalabadis, kus õpivad erivajadustega vanemate lapsed ja orvud. Pildil on septembris 2014 kooliteed alustanud esimese klassi õpilased.

Projekti rahastab Välisministeerium arengukoostöö vahenditest.

Lisainfo: Maari Ross
maari@mondo.org.ee
Tel. 5244535

VM_arengukoostoo_est

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo tugi aitab 2729 ukrainlasel talve üle elada

19.11.24

Ukraina täiemahulise sõja 1000. päev on saabunud intensiivse pommitamise, pidevate õhuhäirete ja igapäevaseks muutunud elektrikatkestustega. “Kurnatud” on sõna, mida ukrainlased üha tihedamalt välja ütlevad.  Esimese lume saabumine Eestis tuletab ka meelde, et talvekülm ei ole kaugel. Miinuskraadid, rõskus vanades ja sõjas veelgi kahjustada saanud tubades, ülerahvastatus majutuskeskuses, elektrit ei ole, ega tea, mil tuleb…  See
LOE EDASI
VAATA KÕIKI