10.11.14

Korvipunumine suurendab Ghana naiste iseseisvat toimetulekut

IMG_0066MTÜ Mondo toel lõppes äsja Põhja-Ghanas Kongo külas korvipunumiskoolitus, mis pakkus kohalikele naistele võimaluse õppida uusi mudeleid ja mustreid ning parandada punumiskvaliteeti. Hea punumisoskus võimaldab naistel teenida lisasissetulekut väikepõllumajanduse kõrvalt. Eriti oluline on see kuival perioodil novembrist maini, kus põllupidamist ei toimu ja toidulaud on napp.

Korvid on maavarade kõrval Põhja-Ghana suurim ekspordiartikkel, hinnanguliselt on piirkonnas 5000 punujat, kes valmistavad Bolga korvide nime all maailmas laialt tuntud punutisi. Kongo külas on täna vaid kümmekond head punujat, kuid külanaised on innustunud uute oskuste õppimisest, mis neile sissetulekut pakub. Viimase kahe nädala jooksul koolitatud naised asuvad nüüd oma oskusi edasi andma järgmisele paarikümnele naisele. Eesmärgiks on moodustada Kongo külas väike korviühistu, mis valmistaks kvaliteetseid punutisi ekspordiks Eestisse ja mujale.

„Minul jäi põhikool pooleli, sest isal ei olnud raha pere kõigi laste koolitamiseks,“ räägib 25-aastane Monica Tii, üks väheseid kirjaoskajaid koolitusel osalenud naiste hulgas. „Mina punun, et võimaldada oma lastele kooliharidust ja paremat tulevikku. Kui punumise eest raha saan, siis ostan kitsi, praegu on mul neid juba viis. Kui lastel on vaja kooliraha, siis saan kitsed maha müüa,“ selgitab Monica, kuidas korvipunumine aitab tal pere elujärge parandada.

Korviühistu loomise toetamine koos tootearenduse ja koolitustega on osa MTÜ Mondo sotsiaalsest ettevõtlusest, mille kaudu pakutakse tööhõivet puuduses olevate kogukondade liikmetele lisaks Ghanale veel Ugandas, Keenias ja Afganistanis. Selle aasta lõpuni on Kongo külas ettevõtlust toetamas disainer Triin Kordemets ja Mondo tootearendusekspert Diana Tamm.

Korve saab alates detsembrikuust osta MTÜ Mondo kaudu.

Kahenädalase koolituse Kongo külas viisid läbi piirkonna suurima, enam kui 1000 punujat ühendava korviühistu Bolga Basket Weavers Cooperative Club koolitajad ja see sai teoks projekti „Jätkusuutliku toimetuleku nimel – ettevõtlus- ja haridusprogramm Mondo sihtriikides Aafrikas“ raames. Käesoleval aastal rajati sama projekti käigus Kongo külla naistegruppide majandatav mangoistandus ja investeeriti sheavõi tootmise sisseseadesse. Projekti rahastab Eesti Välisministeerium arengukoostöö vahenditest.

Mondo on Kongo külas tegutsenud alates 2009. aastast. Eestlaste toel käib alanud kooliaastal koolis 125 põhikooli last ja 18 gümnasisti. Naiste iseseisvat toimetulekut on aastate jooksul toetatud eetiliste kingitustega, mille abil soetatud koduloomad ja põllupidamistarvikud aitavad naistel paremini põldu harida.

 

Lisainfo:

Riina Kuusik-Rajasaar

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo tugi aitab 2729 ukrainlasel talve üle elada

19.11.24

Ukraina täiemahulise sõja 1000. päev on saabunud intensiivse pommitamise, pidevate õhuhäirete ja igapäevaseks muutunud elektrikatkestustega. “Kurnatud” on sõna, mida ukrainlased üha tihedamalt välja ütlevad.  Esimese lume saabumine Eestis tuletab ka meelde, et talvekülm ei ole kaugel. Miinuskraadid, rõskus vanades ja sõjas veelgi kahjustada saanud tubades, ülerahvastatus majutuskeskuses, elektrit ei ole, ega tea, mil tuleb…  See
LOE EDASI
VAATA KÕIKI