21.04.25

Uus tänavakunst Narvas kutsub unistama julgetest kliimakriisi lahendustest

Narva linnapilt sai aprilli alguses juurde ühe võimsa tänavakunstiteose, mis tõmbab möödakõndijat esmalt silmailuga lähemale, et avada siis juba mõtisklus tõsisemate teemade üle – kliimamuutused ja üleilmne õiglus. Miks ja kuidas see teos aadressile Madise 13b sündis, avab Mondo keskkonna programmi juht Egle Küngas.

Tänavakunst on lahutamatu osa kaasaegsest kultuurist ja ka Narvas on imelisi näiteid sellest – kes leiab viiteid koroonakriisile, kes mitmekesisusele. Uus teos lisab siia kliimakriisi.

Idee sai alguse Mondos juba aastaid tagasi, mil algas #IShareHerPower kampaania. Selle raames loodi esimesed tänavakunstiteosed Tallinna. Need teosed on inspireeritud naissoost kliimaaktivistide tegevusest erinevates maades. Mondo on viimased 17 aastat töötanud väiksemates kogukondades Keenias, Ugandas, Ghanas, Birmas ja mujal ning näeme, kuidas just keskkonna- ja kliimamuutused valmistavad elanikele viimasel ajal üha rohkem väljakutseid – eriti, kui põllumajandustegevus on pere ainuke sissetulek, mida ta paraku neis kogukondades valdavalt on. Rusuvaid lugusid üleujutustest, pikkadest põuaperioodidest, veepuudusest või kehvast keskkonnaseisundist kuulen Mondo partnerkogukondadest üha sagedamini.

Eestit on keerulistel aegadel toetatud – nüüd on meie kord teisi toetada. Teistest hoolimine võib alata enda kodust – olgu selleks toiduraiskamise vähendamine, ostude läbimõtlemine või taastuvatest energiaallikatest pärit energia eelistamine. On väga sümboolne, et nüüd valminud tänavakunst on just elektrialajaama hoonel – kohas, mis seostub korraga keskkonna, kliima, aga ka töökohtade ja toimetulekuga. See tänavakunstiteos on inspireeritud ka avamisel kohapeal olnud Elizabeth Wathutist. Elizabeth on oma hoolimise, aga ka tegutsemisega keskkonna ja kliima eest pälvinud rahvusvahelist tunnustust ning istutanud Keenias kümneid tuhandeid puid. Tema loo põimis tänavakunsti koos Ukraina elupuu ja petrõkivka motiividega kunstnik Viktoria Berezina, kes on Ukraina sõjapõgenik Eestis.

Narvas valminud tänavakunstiteose neli külge sümboliseerivad minu jaoks eri asju. Gepard ühel seinal sümboliseerib kiirust, millega tuleb keskkonnakriisidega tegeleda. Teisel seinal paiknev lõvi tugevust, vastupidavust ning julgust keeruliste väljakutsetega tegeleda. Eriti rõõmustav, et Narvas juba olev Rootsi lõvi sai omale sõbraks Keenia lõvi. Kolmandal seinal on lind ja seostan seda unistamisega. Olgu meil julgust unistada, et lahendused on võimalikud. Neljandal seinal on Elizabeth – elav näide sellest, et julgelt unistades, aga ka kiirelt koos tegutsedes on suured teod võimalikud. Kui need on võimalikud Keenias, siis miks mitte ka Narvas, Ida-Virumaal, Eestis ja kogu maailmas.

Vaata Veronika Mozbergi fotosid seinamaalist Mondo Flickris.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Kutsehariduse edendamine Ugandas aitab tõsta noorte konkurentsivõimet tööturul

23.04.25

“Koolis õpetades on minu jaoks oluline märksõna “säilenõtkus” (resilience). Mul on palju õpilasi, kellel on elus olnud vähem võimalusi, nad on tulnud peredest, kus on ainult üks lapsevanem või on nad orvud. Aga ka neil on võimalus olla edukad,” kirjeldab Joseph Kidega (fotol) oma õpilasi. Joseph õpetab Uganda pealinna Kampala külje all asuvas Kisubis St.
LOE EDASI
VAATA KÕIKI
MTÜ Mondo
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.