PROJEKTID
Maailmakodanikuks kasvamine globaliseeruvas maailmas
Projekti kestus: aprill 2025 – detsember 2025
Projekti rahastaja: ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus
Projekti partnerid: SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus, Tallinna Ülikool, Tallinna 32. Keskkool, Rakvere Riigigümnaasium, Tartu Lasteaed Kannike, Eesti Geograafiaõpetajate Ühing
Projekti maht: 57 920€
Mondo tugevdab maailmahariduse lõimimist Eesti haridussüsteemi ning arendab koos partneritega noorte ja haridustöötajate teadmisi, oskusi ning hoiakuid globaalsete teemade, sh kliimaõigluse, globaalse ebavõrdsuse ja vastastikuse sõltuvuse mõistmisel.
Eesti haridusvaldkonna arengukava 2035 rõhutab vajadust arendada õppijate üld- ja tulevikupädevusi, sh nt sotsiaalset ja kodanikupädevust, mille alla kuulub ka „suutlikkus mõista globaalprobleeme ning võtta kaasvastutus nende lahendamise eest”. Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi strateegia 2024–2030 seab üldeesmärgiks suurendada Eesti panust üleilmsesse kestlikku arengusse, heaolusse ja julgeolekusse, sealjuures strateegia alaeesmärk nr. 5 on suurendada ühiskonna toetavat suhtumist arengukoostöösse, humanitaarabisse ja kestliku arengu eesmärkide saavutamisse.
Samas on erinevate uuringute kohaselt Eesti õpilaste huvi, teadlikkus ja teadmised pigem madalad nii poliitiliste, ühiskondlike, keskkonna kui ka globaalsete teemade vaates.
Koostöös mitmete partneritega toetame Eesti haridussüsteemis teadmiste, oskuste ja hoiakute kujundamist, mis on vajalikud vastutustundlikuks ja teadlikuks maailmakodanikuks kasvamisel.
Projekti peamised tegevused hõlmavad maailmapäevade ja -nädalate korraldamist koolides ja lasteaedades, haridustöötajaid toetavate materjalide arendamist ning haridustöötajate koolitusi, sh valikaine „Globaliseeruv maailm” levitamist.
Erilist tähelepanu pöörame maailmakodaniku pädevusmudeli rakendamise ja edasiarendamise juures selle kohandamisele alushariduse tasandile. Koostöös TLÜga valminud ülekoolilise lähenemise juhendi ja enesehindamise tööriista piloteerimisega kogume häid näiteid, kuidas maailmaharidust erinevate ainete ja tasandite õppesse sisse tuua. Soovime jõuda praktilise ja tõhusa tööriistani, mida tulevikus rakendada maailmahariduse süstemaatiliseks lõimimiseks õppekavadesse laiemalt ka teistes Eestis koolides.
Lisaks arendustööle pakume haridus- ja noorsootöötajatele koolitusi, mis toetavad maailmahariduse põhimõtete lõimimist õppekavadesse ja igapäevasesse õppetöösse. Samuti toetame maailmapäevade korraldamist koolides ja lasteaedades, pakkudes nõustamist, praktilisi soovitusi ja väiketoetusi sündmuste elluviimiseks. Erilist rõhku paneme koolide ja lasteaedade heade praktikate jagamisele nii UNESCO võrgustikus kui ka laiemalt, et inspireerida haridustöötajaid ja haridusasutusi rakendama tõhusaid maailmahariduse metoodikaid ning levitama edulugusid, mis aitavad kaasa maailmahariduse kvaliteedi ja mõjususe kasvule Eestis.
Vaata rohkem maailmakool.ee.
Projektijuht:
Velli Racioppi
velli.racioppi@mondo.org.ee



