04.05.15
Eestisse saabus õppima kümme Afganistani ämmaemandat
Nädalavahetusel alustasid kuuajalist Eesti-visiiti kümme ämmaemandat, kes töötavad õppejõududena Põhja- ja Ida-Afganistani meditsiinikoolides. Ämmaemandad osalevad MTÜ Mondo ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli korraldatud täienduskoolitusel, millest osa on ka vaatlused Ida-Tallinna Keskhaiglas Naistekliiniku erinevates osakondades.
Lisaks koolitusele, mida viivad läbi Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud, saavad Afganistani meditsiinikoolid Eesti partneritelt kaasaegseid õppevahendeid ning nõu õppekavade koostamisel. Visiidil olevate ämmaemandate esindatavates meditsiinikoolides õpib kokku 565 tudengit ning hinnanguliselt mõjutab õppejõudude Eesti koolitus tulevikus 50 000 sünnitusabi vajavat naist Põhja- ja Ida-Afganistanis.
“Enam kui pooled Afganistani naised sünnitavad ilma ämmaemanda abita, sest ämmaemandaid on riigis liiga vähe. See põhjustab suure hulga surmaga lõppevaid sünnitusi, mis oleks parema kvaliteediga sünnitusabi korral ennetatavad,” ütles MTÜ Mondo haridusekspert Maari Ross. “Eestis on sünnitusabi väga kõrgel tasemel ja naiste suremus sünnitusel on väga haruldane, oleme selle näitaja poolest maailma tipus,” lisas ta. Kui Eestis sureb 100 000 sünnitaja kohta kaks naist, siis Afganistanis üle 300. Suremuse kõrget protsenti mõjutab ka liiga noorelt sünnitamine, sagedased rasedused ning alatoitumine. Probleemiks on ka naissoost arstide vähesus – 24% kõigist Afganistani arstidest ning 21% meditsiiniõdedest on naised.
Viimase kümne aasta jooksul on Afganistani naiste ligipääs tervishoiuteenustele siiski paranenud: kui aastal 2003 oli terves riigis vähem kui 500 koolitatud ämmaemandat, siis 2012. aastaks oli see arv kasvanud juba 3000 inimeseni. Koolitatud ämmaemanda jälgimise all toimuvate sünnituste osakaal on järk-järgult kasvanud, ulatudes optimistlikumate hinnangute kohaselt 38 protsendini.
Eestit külastavate Afganistani ämmaemandatega on võimalik kohtuda 12. mail MTÜ Mondo kontoris Telliskivi Loomelinnakus, kui toimub emadepäevale pühendatud avalik üritus, kus arutatakse ämmaemanduse üle Eestis ja Afganistanis.