02.05.19

Eesti ekspertid koolitavad Afganistani ämmaemandaid

Aprillis alustas Mondo kolmandat korda tervisehariduse edendamise koolitusi Afganistanis. Sel korral viiakse ämmaemandate koolitused läbi Sheberghani linnas, Jawzjani provintsis, Põhja-Afganistanis. Ibn Yamin nimelisse terviseinstituuti tulevad järgmise 7 kuu jooksul kokku 30 ämmaemandust õppivat tudengit või juba praktiseerivat ämmaemandat, kes Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli (TTHK) lektorite ja tudengitest mentorite abiga lahendavad e-õppes erinevaid naiste tervisega seotud küsimusi.

Projekti raames antakse kohalikes raadiojaamades eetrisse naiste tervise teemalisi teateid ja täiendõppe läbinud osalejad viivad provintsi kolmes maapiirkonnas ja tüdrukute koolides ellu tervisekampaaniat. Kohalik õppeasutus saab vajalike õppevahendeid ja -tarvikuid. Kursust jälgib Afganistani Ämmaemandate Ühingu (AMA) liige, kes aitas valida osalejad ja kontrollib kursuse vastavust kohaliku õppekavaga. Samuti töötab kursuse juures meditsiiniharidusega tõlk.

Üks osalejatest on Marzia Bignizhad, 19-aastane Sheberghanis elav noor naine, kes lõpetas ämmaemanduse ameti õppe 2016. aastal ja osaleb nüüd täiendkoolitusel. Marzia kaks venda ja seitse õde on kõik saanud koolis käia tänu vanematele, kes väärtustavad haridust. “Ma ei ole veel kunagi Shebergani linnast kaugemal käinud, kuid oskan inglise keelt ja hindan väga, et saan osaleda sellel kursusel ja jagada oma erialalisi kogemusi teiste naistega. Afganistanis on ikka veel suureks probleemiks, et mehed ei tohi ravida naispatsiente ja nii ei saagi paljud naised raseduse ja sünnituse ajal vajalikku terviseabi. Minu suurim unistus on saada heaks arstiks, et anda naistele parim võimalik arstiabi,” ütles Marzia Bignizhad.

Poole miljoni elanikkonnaga Jawzjani provints asub Põhja-Afganistanis, piirneb Turkmenistani ja Uzbekistaniga ning on põllumajanduslik piirkond. Valdav osa elanikkonnast on usbekid, vähemus turkmeene. Ämmaemanduse teenuse kättesaadavus on Afganistanis piirkonniti äärmiselt ebaühtlane, linnade ja haiglate keskne. Selles valguses on määrava tähtsusega maapiirkondades toimetavate ämmaemandate ettevalmistus ning nende valmisolek ja võimalused kohalike elanike terviseprobleeme ennetada ja lahendada. Jawzjani provintsi keskuses Sheberghanis asub provintsi ainuke haigla, mis suudab teenindada päevas 30 patsienti, neist 10 lapseootel või sünnitavat naist. Mondo, TTHK ja AMA koostöös täiendatakse kohalikke õppekavasid vastavalt rahvusvahelistele standarditele ja Afganistani riiklikule CME (kogukonnapõhine ämmaemanduse haridus) programmile ning suurendatakse kohalike ämmaemandate erialalisi pädevusi terviseedendajatena.

Mondo on Põhja-Afganistani naiste ja tüdrukute terviseharidust koostöös Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga edendanud alates 2015. aastast. Lisaks toetab Mondo Ida-Afganistanis Jalalabadis asuvat tüdrukutekooli, kus samuti tänavu tervisekampaania läbi viiakse.

Mondo tegevusi Afganistanis rahastavad Eesti Välisministeerium arengukoostöö vahenditest ning eraannetajad.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo otsib sotsiaalmeedia spetsialisti

23.05.24

Mondo otsib oma tiimi  sotsiaalmeedia spetsialisti, kelle peamiseks ülesandeks on Mondo sotsiaalmeedia kanalite haldamine ning sõnumite seadmine, et lood meie partnerkogukondadest jõuaksid laiema avalikkuseni. Sinu ülesandeks on luua ja toimetada sisu, analüüsida sotsiaalmeedia köögipoole andmeid ja suunata ning korraldada nende põhjal oma tööd. Samuti ootame vajadusel kaasamõtlemist ja panuse andmist Mondo kommunikatsioonitegevustes laiemalt ning kommunikatsioonijuhi
LOE EDASI
VAATA KÕIKI