02.12.2011

Eesti õpilased ja välisministeerium peavad Afganistani lastele õppimisvõimaluse tagamist selle riigi tulevikule esmatähtsaks

02.12.2011
Nr 391-E

Õpilased neist Eesti koolidest, kellel on sõpruskoolid Afganistanis, andsid täna välisminister Urmas Paetile üle ühiskirja, mille eesmärk on juhtida tähelepanu hariduse olukorrale Afganistanis.

Viimase kümne aasta jooksul on Afganistanis kooliskäivate laste arv kiiresti kasvanud. Kuid riigis on endiselt piirkondi, kus pooled lapsed koolis ei käi. Oma pöördumises reastavad õpilased peamised põhjused, mis takistavad Afganistanis elavatel lastel haridust saada ning pakuvad välja lahendused, et Afganistanis oleks 2020. aastaks algharidus kättesaadav kõigile lastele.

Välisminister Urmas Paeti sõnul on Eesti kooliõpilased välisministeeriumiga samal seisukohal, et Afganistanis on väga oluline arendada haridusvaldkonda. „Olen Afganistani külastades käinud ka sealsetes koolides ning sellist õppimisindu kui Afganistani laste seas pole ma kuskil kohanud. Õpilaste pöördumises kirjapandud mõtted ja soovitused kinnitavad, et keskendumine hariduse edendamisele Afganistanis on selle riigi tuleviku jaoks võtmetähtsusega,” märkis ta.

Välisminister avaldas kohtumisel tänu Eesti-Afganistani sõpruskoolide ettevõtmises osalenutele. „Suured tänud õpilasele ja õpetajatele ning muidugi ka Jaan Tõnissoni Instituudile, Mondole ja eriti Maari Rossile, kes selle projekti õnnestumise nimel on palju vaeva näinud,” ütles Paet.

Manifesti kirjutasid ühiselt Eesti, Rootsi, Suurbritannia ja Slovakkia õpilased koolidest, kellel on sõpruskool Afganistanis ning samasugune sündmus toimub üheaegselt kõigis neljas riigis. Korraldajad on Jaan Tõnissoni Instituut (Eesti), Afghan Connection (UK), Swedish Committee for Afghanistan (Rootsi), ja People in Peril (Slovakkia).

Eesti õpilased andsid 24. novembril manifesti üle ka Suurbritannia parlamendile. Manifesti võtsid vastu parlamendiliikmed, Suurbritannia rahvusvahelise arengu minister Alan Duncan ning Afganistani haridusminister Farooq Wardak.

Manifesti teksti leiab siit

Nelja Euroopa mittetulundusühingu koostöös on 60 Euroopa kooli leidnud endale sõpruskooli Afganistanis. Eestist osaleb 11 kooli, kellel kõigil on oma sõpruskool Põhja-Afganistanis. Koolid vahetavad oma sõpruskooliga pakke, korraldavad Skype kaudu videokonverentse, samuti on Eesti koolid toetanud Afganistani koole rahaliselt. On toimunud mitu Eesti õpetajate ja ajakirjanike visiiti Afganistani.

Afganistanist on sõpruskoolid järgmistel Eesti koolidel: Alatskivi keskkool, Antsla gümnaasium, Kuressaare gümnaasium, Laulasmaa kool, Põlula kool, Põlva Ühisgümnaasium, Tallinna Laagna lasteaed ja põhikool, Tartu Hiie kool, Vanalinna Hariduskolleegium, Tallinna Tehnikagümnaasium, Tallinna Pae Gümnaasium.

Fotod: http://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry

VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS
637 7654
513 8689
pressitalitus[at]mfa.ee
www.vm.ee

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo ja Müürileht korraldavad esseekonkursi „Hoolimise üledoos”

07.02.2023

Ootame loovaid, isikupäraseid, julgeid ja argumenteeritud esseesid 12. märtsiks teemal, kus globaalne kohtub sügavalt isiklikuga. Oled hingelt maailmamuutja või hoopis käega löönud eks-idealist? Hoiad ennast kursis iga uue globaalse kriisikoldega või künnad keskendunult koduaeda? Valutad südant nii Afganistani naiste kui Ukraina põgenike pärast? Või oled väsinud võõraid võitlusi võilemast? Jah, just sina, kes sa ennast
LOE EDASI
VAATA KÕIKI