19.11.23

Gruusia arvamusfestivalid pakkusid ruumi sisulisteks aruteludeks

Koostöös Mondoga toimunud Gruusia esimesed arvamusfestivalid andsid selge sõnumi, et inimeste arvamus on oluline. Kahel festivalil arutleti ligi 30 teemal ning osales üle tuhande inimese. 

“See [Arvamusfestival] on viis tuua kogukond kokku ning näidata inimestele, et nende arvamus loeb. Pole oluline, kes sa oled, aga kodanikuna oled sa oluline,” ütles Eesti suursaadik Gruusias Riina Kaljurand pärast Gruusia esimesi arvamusfestivale, mis toimusid septembris Tbilisis ja oktoobris Zugdidis. 

“On kirjeldamatult suur väärtus sõna- ja tegutsemisvabadus, mida kogeme Eestis vabaühendusena töötades. Tee siia on olnud pikk ning selle lahutamatuks osaks on olnud riigi demokraatlik areng, erimeelsuste tolereerimine, oskus teineteist kuulda ja rahumeelselt keerulistel teemadel arutleda ühiskonnana. Arvamusfestival formaadina kõike seda just toetabki ning näeme, et Gruusia ühiskond on selleks valmis,” sõnas Mondo juhatuse liige Triinu Ossinovski. Täna rõõmustame koos ka Gruusia Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse üle.

Eesti eeskujul toimunud Gruusia esimestel arvamusfestivalidel kõlas paneelaruteludel kokku 29 teemat, lisaks toimusid töötoad, näitused ja tegevused lastele. Paneelides osalesid vabaühenduste esindajad, aktivistid, ametnikud, ajakirjanikud, ettevõtjad ja teised üle Gruusia ning kõlasid mõtted teemadel ettevõtlusest demokraatiani. Näiteks arutleti Gruusia noorte tänaste väljakutsete, jalgrattakultuuri või korrakaitseorganite õiguste piiride üle. Vesteldi ka rahvusvahelise vastustuse teemadel Venemaa agressiooni kontekstis või selle üle, kuidas luua rahumeelseid suhteid Abhaasia ja Osseetia okupeeritud alade elanikega.

“Arvamusfestival on Gruusia kontekstis unikaalne, sest sobib igale teemale, igas vanuses inimestele. Sellest saab Zugdidis traditsioon,” ütles Nana Todua, festivali korraldaja ja Assotsiatsioon Merkuri tegevjuht. Tbilisi festivali korraldanud World of Tolerance projektijuht Mikheil Lazginiani märkis, et arvamusfestival omanäolise platvormina on sobiv just selleks, et arutleda teemadest hoolimata igaühe poliitilistest vaadetest. 

Vaata festivalide kokkuvõtteid ja pilte Facebookist.

Arvamusfestivalid Gruusias toimusid Mondo projektist, mida rahastab ESTDEV- Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo üritused tutvustavad kohalikele kogukondadele siinsete pagulaste kultuuri

09.02.24

Traditsiooniline türgi hommikusöök kuymak ja Eestisse tulnud Türgi pagulaste lood meelitasid Vana Kooli Kohvikusse Lindile veebruari esimesel pühapäeval pea poolsada huvilist. Ühiskokkamine oli esimene omataoline Mondo üritusteseeriast, mis toob kohalikke kogukondi kokku pagulastaustaga inimestega. “Hommik algas suure sagimisega, sest huvi kohtumise vastu oli väga suur. Me ei olnud kindlad, kas oleme piisavalt süüa varunud,” muigas
LOE EDASI
VAATA KÕIKI