12.10.12

Hariduse kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine Afganistani maapiirkondades (september 2012 – august 2013)

Afganistan

MTÜ Mondo jätkab 2011. aastal alustatud koostööd Afganistani kohalike partneritega, eesmärgiga laiendada hariduse kättesaadavust ja kvaliteeti Afganistani maapiirkondades.

Suurendame Samangani provintsi naiste kirjaoskust ja tervishoiualaseid teadmisi, pakume täiendkoolitust inglise keeles ja arvutiõppes maakoolide õpetajatele ning teeme koostööd Jalalabadi lähistel asuva Fatima Zahra tüdrukute kooliga, et ennetada selle sulgemist. Fahima Zahra tüdrukute koolis õpivad lesknaiste ja erivajadustega vanemate lapsed.

Projekti käigus leiab kümme Eesti kooli endale sõpruskooli Afganistanis. Sõprusoolid vahetavad kirju ja kingitusi, õpivad juurde üksteise kultuuri, usu ja kommete ning igapäevaelu kohta. Vahel ollakse ka otseühenduses, sest Afganistani sõpruskooliga saab pidada Skype konverentse. Koolides korraldatakse Afganistani päevi ja kutsutakse külla siin elavaid afgaane, aidatakse oma sõpruskoolil paremini toime tulla (neile oma kogutud raha eest näiteks spordivarustust ostes). Näiteks Vanalinna Hariduskolleegiumis toimunud Afganistani ja Araabia teemalisel projektipäeval valmistasid õpilased ise araabiapäraseid toite, kohtusid Eestis elava afgaani noormehega ning õppisid oma nime araabia tähtedega kirjutama. 10. klassi õpilane Linda kommenteeris päeva nii: “Ma arvan, et afganistani söökide tegemine oli väga põnev, eriti kuna ma poleks elu sees arvanud, et ma hakkan ise pelmeene tegema ning see lõi mingi ettekujutuse afganistani ja araabia köögist. Sellele järgnenud loeng oli hariv, sest meile räägiti Aryani raskest elust Euroopas. Araabia keele loeng oli ka lahe, sest need tähed näevad lihtsalt nii sürrilt ilusad välja ning ma arvan, et see loeng oli ajaliselt väga hästi sattunud ajale, kui araabia maailma on haaranud revolutsioonilised meeleolud. Kuna see teema on väga aktuaalne, siis see loeng aitas mul ka osaleda koduses arutelus.” Põhjalikum teiste kultuuridega tutvumine aitab kujundada õpilaste arusaamu tolerantsemaks ning vähendada hirme, mis meil tundmatu ja võõraga seostuvad. Otseühendus teiste noortega teiselt poolt maakera aitab ka teiste seisukohti mõista ning aru saada, et meie enda arvamused on seotud meie oma kultuuritaustaga.

Projekti rahastatakse Eesti arengukoostöö vahenditest.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Üle poole Ukraina gümnaasiumiõpilastest ja koolide töötajatest kogeb madalat vaimset heaolu 

20.12.24

Kõige enam on enda vaimset heaolu madalaks hinnanud gümnaasiumiõpilased ja aineõpetajad, kes on ka klassijuhataja rollis. Nii selgus Mondo ja Eesti haridusidu Clanbeat kaardistusest Ukraina keskossa jääva Žõtomõri oblasti 25 koolis sellel sügisel. Nelja kuu jooksul toimunud heaolu hindamine ja sellele järgneva toe pakkumine on teadaolevalt esimene omasugune põhjalik lahendus sõjast mõjutatud piirkonna kooliperede vaimse
LOE EDASI
VAATA KÕIKI