04.11.13

Karl Patrick Norberg kirjutab Keenia õppereisi muljetest

Esimene asi, mis Kibera slummi juures silma torkab, on prügi, sellest moodustunud jõed ning mäed. Keenia parim osa, nagu ka igal pool mujal, on seal elavad inimesed. Keenialased elavad kollektivistlikus ühiskonnas, kus käsi ei pese kätt mitte sellepärast, et keegi on altkäemaksu pakkunud, vaid sellepärast, et Kenyas pesebki iga käsi iga kätt. Erinevalt Eestist, kus mustanahalisena elamine pole ilmselt kõige meeldivam kogemus, on Keenias kohalikud vastuvõtlikud ning rõõmustavad sinu, kui valge külalise üle.

Enne Keeniasse minekut küsis minult üks sõber, et kas Keenias maju ka on? Ilmselgelt teadsin sellele küsimusele vastust juba sel hetkel, kuid Nairobi kesklinnas Kenyatta Conference Centeri katusel seistes nägin ma enda ümber linna, mille kõrval kahvatuksid enamik Euroopa metropolid. Pilvelõhkujad piiravad Nairobit nagu Toompead linnamüür – 20. sajandi Euroopa ning Ameerika arhitektuuri võidukäik Ida-Aafrika südames.

Keenia külaelu on kui sipelgapesa, kus sagib-sigib ringi sadu inimesi – igal ühel oma eesmärk. Ainuke hetk kui Keenia külas keegi seisma jääb, on siis, kui Sina, valge inimene, temast mööda lähed ning ta vaatab sulle järele näoga, nagu poleks sa eksinud mitte ainult valele mandrile, vaid ka valele planeedile. Kohalikud on veendunud, et valge inimene seista ei jaksa ning seetõttu ajab sind koguaeg taga üks tooliga kohalik.

Minu jaoks ei ole olemas ilusamat riiki kui Keenia, väita seda kümne päevase kogemuse põhjal tundub primitiivne, kuid hetkel valdab mind selline tunne. Olen küll praegusel momendil tagasi oma igapäevases rutiinis, kuid mu peas siiani kummitab laul, mida kuulsin Lääne-Keenia külakoolis kolmanda klassiõpilastelt.   

VAATA KÕIKI UUDISEID

Kahe õe lugu: Mondo ettevõtluskool aitab Ukraina sisepõgenikest naistel edukat äri alustada

08.05.25

“Me pidime oma kodust lahkuma täiemahulise sõja puhkedes 24. veebruaril 2022. Samal ajal lõppes ka meie armas äri,” jagavad õed Liliya Onyshchenko ja Yuliya Mykhailova, hetke, mil lõppes 20 aastat ehitatud elu.  Liliya ja Yuliya lõpetasid hiljuti Mondo ettevõtlusprogrammi Žõtomõri oblastis, mis aitab sisepõgenikel edukalt toime tulla. Ukrainas on täna 3,66 miljonit sisepõgenikku, kes on
LOE EDASI
VAATA KÕIKI
MTÜ Mondo
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.