08.04.25

Keskkonnaõigluse konverents tõstatab küsimuse Eesti rollist kliimakriisis

Mondo ja Keskkonnaõiguse Keskuse korraldatud Baltikumi esimene rahvusvaheline keskkonnaõigluse konverents leiab aset juba sel neljapäeval. Konverents annab võimaluse arutleda, millise rolli võtab rikkamate riikide sekka jõudnud Eesti rahvusvahelisel tasandil, et toetada juba praegu keskkonna- ja kliimakriisi käes kannatavaid inimesi väiksema sissetulekuga riikides. Sündmused teemal ulatuvad Narvast pealinnani.

“Kuigi see igapäevaselt ei pruugi nii tunduda, siis Eestis on elujärg üldjoontes päris hea. Praeguse elatustaseme ja heaolu saavutamiseks on meid sellel teekonnal mitmed jõukamad riigid toetanud. Oleme oma heaolu kasvatanud ka keskkonna arvelt, samas jäävad keskkonnaalased kahjud meist tihti palju kaugematesse paikadesse. Keskkonnaõigluse konverentsil kuuleme mõtteid just nendest kaugematest paikadest. Saame küsida ja arutleda, kuidas Eesti neid inimesi toetada saab,” sõnas konverentsi korraldaja, Mondo keskkonnaprogrammi juht Egle Küngas.

Teiste nimekate ekspertide ja aktivistide seas astub lavale professor Joyeeta Gupta, kes on olnud rahvusvahelise IPCC kliimaraporti juhtivautor ja Elizabeth Wathuti, kes on valitud nii TIME100 mõjukaima inimese sekka (2022) kui ka pärjatud keskkonna aasta aafriklase tiitliga (Africa Green Person of the Year, 2019). Konverentsil räägime ka globaalsest vastutusest kliimamuutuste tagajärgedega tegelemisel, toome näiteid globaalse lõuna riikidest jaarutleme sõja mõju üle Ukraina keskkonnale ning Eesti võimalustest panustada lahendustesse.

“Keskkonnaõigluse konverents on teretulnud platvorm keskkonnasäästlikkuse ja sotsiaalse õigluse kokkupuutepunktide käsitlemisel. Kaevandamise, metsaraie ja kliimamuutuste tagajärjed ning muud keskkonnamõjud on juba Eestiski aina teravamalt tunda ning nendega saavad ebaproportsionaalselt pihta niigi haavatavad inimesed. Olukorras, kus inimesed seisavad korraga silmitsi keskkonnaprobleemide ja julgeolekuohtudega, tõstab see konverents esile rahvusvahelise koostöö olulisust, ning annab teadmisi, kuidas oma õiguste ja heaolu eest seista ökoloogiliste muutuste taustal,” sõnas konverentsi kaaskorraldaja Keskkonnaõiguse Keskuse nooremjurist, Kertu Birgit Anton.

Keskkonnaõigluse teemad tõstatusid ka teisipäeval Narvas, kus avati teemale pühendatud tänavakunstiteos ja toimus noortesündmus. Tänavakunstiteos on pühendatud Elizabeth Wathuti tööle ja Ukraina kunstnik Viktoria Berezina sidus selles Ukraina elupuu motiivid Keenia aktivisti tööga. Tänavakunstiteos on avalikkusele avatud aadressil Madise 13b, Rootsi lõvi juures.

Rahvusvaheline konverents “Shared Earth, Shared Responsibility” on kõigile tasuta ja toimub 10. aprillil Tallinnas. Üritust korraldavad Mondo ja Keskkonnaõiguse Keskus Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) toel.

Ukraina kunstniku Viktoria Berezina keskkonnaõigluse teemaline tänavakunstiteos Narvas on inspireeritud Keenia keskkonnaaktivisti Elizabeth Wathuti tööst. Foto: Dmitri Fedotkin

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo fotonäitus Balti jaama Kunstitänaval avab Ukraina sõjapõgenikest noorte elu Eestis

12.04.25

Sel nädalal avatud näitusel jagavad Ukraina sõjapõgenikest noored Eesti eri nurkadest oma lugusid kohanemisest. Balti Jaama ja Telliskivi Loomelinnaku vahelisel alal paiknevas vabaõhugaleriis asuva näituse autor on fotograaf Annela Samuel. Koostöös Mondoga valminud fotonäitus jutustab loo kaheksast Ukraina noorest, kes otsivad oma teed eri maailmade vahel – ühelt poolt on vaja luua endale uus elu
LOE EDASI
VAATA KÕIKI
MTÜ Mondo
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.