09.02.21

Kirjad Ghanast

Üle väga pika aja on Mondo saanud oma töötajad taas lähetada Ghanasse. Kristi ja Diana on praeguseks juba nädal aega Kongo külas toimetanud. Aset on leidnud palju rõõmsaid taaskohtumisi ja tehtud on uusi plaane, kuidas ka edaspidi toetada laste haridust, naiste toimetulekut ja vastupanu kliimamuutustele selles Põhja-Ghana külas.

Mondo, KoCDA ja haridusameti rajatud IT-keskus on hoogu kogumas. Alates jaanuari keskpaigast on lapsed taas koolis ja käib tihe planeerimine erinevate koolide IT-õpetajatega, kuidas klassi kasutuskorda koolide vahel jagada. Kolme kooli teadusainete õpetajad saavad koolituse, kuidas viia läbi sõpruskoolide kliimamuutuste teemalisi tegevusi – koguda ja üles filmida lugusid muutustest, mida nad oma vahetus keskkonnas näevad ning mõelda sellele, kuidas sademete vähenemise, põudade sagenemise ja temperatuuritõusuga kohaneda.
Korvipunujate tegemised
Pikisilmi oleme oodanud kohtumist Kongo küla korvipunujatega. Arenduses on mitmeid uusi mustreid ja mudeleid, läbi on vaja arutada kitsaskohad kvaliteedis ja suhtluses klientidega Kanadas, USAs, Eestis ja Iirimaal. Loodame peatselt naiste loodud uusi seinakaunistusi, lauamatte ja lillepotiümbriseid Eestis tutvustada.
Sheavõiühistu naised on vahepeal tublid olnud – nende kvaliteetsed sheavõid on märgatud ja kohalik vallavalitsus kutsus neid koolitama nelja uut sheavõigruppi Nabdami maakonnas. Nad jagavad uhkusega oma aastatega kogunenud tarkust, kuidas saada kõige kollasem sheavõi, kui palju täpselt tuleb röstida pähkleid ja kuidas hoida tootmises puhtust ja korda.
Toetuslaste külastused
Eestlaste toel käib Nabdami vallas koolis üle 131 põhikoolilapse. Visiit külla tähendab alati ka postijoni mängimist ja lastele toetajate saadetud kirjade ja pakkide kättetoimetamist. See tähendab hommikusi matku üle põldude ja väljade või mootorrattaga kaugemate piirkondade laste majapidamiste otsimist. Kirjad tuleb lastega koos läbi lugeda, sest tihti vajab selgitamist, kes on kirjas mainitud põder või ilves, misasi on lumi või kuidas pääseb Hiiumaale. Ja isegi kui päris kõigest aru ei saa, on lapsed siiski elevil, et neid on meeles peetud ning saadetud fotod ja postkaardid kinnitatakse tihti aastateks savimajakese seinale.
Külastused tuletavad ka meelde, millistes oludes paljud toetuslapsed elavad – vahel peab kogu pere mahtuma nelja ruutmeetri suurusesse majakesse, sest mõne kuu tagune torm on ära viinud ülejäänud majapidamise katused. Või elatakse kaugel külaservas, kust igal hommikul tund aega kooli kõnnitakse. Aga nendest samadest savimajadest sirguvad nutikad noored, kellest mõned on Mondo kümme aastat kestnud haridusprogrammi käigus juba ülikooli või kolledžisse jõudnud.
KoCDA juhatusega kohtumine
Mondo töö Nabdami piirkonnas Ghanas ei oleks võimalik ilma kohaliku partneri Kongo Community Development Associationita. Headest mõtetest ei piisa, vaja on ka kohalikku tarkust ja kogemust, kuidas vajalik toetus just õigesse kohta jõuaks. Kristi ja Diana kohtusid ka KoCDA uue juhatusega, kuhu kuuluvad lisaks direktor Victor More’ile ka mitmed tegusad ja kogenud Kongo küla liidrid. Näiteks Vivian Anafo, üks esimesi naissoost vallajuhte, kohaliku kliiniku direktor Thomas More ja haridusametnik Francis Sapaat. Arutlesime koostööplaane küla arenguks. Lisaks naiste tegevuste ja laste hariduse toetamise jätkamisele tõusid tugevalt esile keskkonnateemad. Kohalikud valutavad väga südant metsa mahavõtmise pärast küttepuude saamiseks ja savannitulekahjude pärast. Kuidas tagade metsade parem kaitse ja külaelanike suurem motivatsioon puid istutada ja vabapidamisel loomade eest kaitsta, on midagi, millele KoCDA ja Mondo üheskoos tahaks järgmistel aastatel tähelepanu pöörata.
VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo vabatahtlikud jagavad Tartu Tudengipäevadel oma lugusid

19.04.24

Tartu Tudengipäevadel 27. aprillil jagavad kolm Mondo vabatahtlikku oma lugusid lähetustelt Ghanas, Keenias ja Ugandas. Kolme tunni jooksul kuuleme Eve, Saile ja Marteni tööst käsitööliste, IT klassi või kohalike organisatsioonidega. Sündmus on kõigile tasuta, ent palume registreeruda siin. Üritus toimub eesti- ja ingliskeelsetes jututubades, kus iga vabatahtlik võtab huvilised endaga rändama läbi põnevate lugude kogukonnast.
LOE EDASI
VAATA KÕIKI