Kliimaharidus

Kuidas rääkida laste ja noortega kliimamuutustest? Maailmakoolil on üle 100 erineva õppematerjali keskkonnateemade kohta!

VAATA ROHKEM

Neeme Raud pälvis “Kestliku arengu pasuna” auhinna

09.01.25

Mondo ja Arengukoostöö Ümarlaud tunnustasid ajakirjanik Neeme Rauda 2024. aastal kestliku arengu teemade kajastamise eest auhinnaga “Kestliku arengu pasun”.  “Muu maailma teemade toomist Eestisse ning meie ja muu maailma sidemete näitamist olen alati pidanud oma ajakirjaniku töö üheks peamiseks eesmärgiks. Kuna maailm on muutumas üha keerukamaks ja ohtlikumaks, kahjuks, on veelgi olulisem seda teha ning
LOE EDASI

Mondo kliimateemaline väikerahastusvoor

Mondo väikerahastusvooru abil on vabaühendustel võimalus viia ellu projekte kliimamuutuste leevendamiseks või nendega kohanemiseks. Projektid peaksid kaasama teaduspõhiselt ja tõhusalt ühiskonnagruppe, kes ei osale keskkonnakahju- ja kliimamuutust leevendavates tegevustes ning suurendama nende kliimamuutuste alast teadlikkust ja jätkusuutlikku käitumist. 

Toetused annab Mondo välja Euroopa Komisjoni ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse ESTEDVi rahastatud projekti NoPlanetB raames.

Käimasolevas esimeses voorus toetatakse kuni 40 000-euroseid projekte, vooru kogumaht on 120 000 eurot. Taotlusvoorus on nõutud omarahastus 10% projekti kogumahust, kusjuures tuleb jälgida, et omarahastus poleks kaetud Euroopa Komisjoni mõne teise projekti vahenditest.

Projektiga toetatakse organisatsioone, kes pakuvad lahendusi  kohalikul tasandil kliimamuutustest tingitud väljakutsetele tõhusalt ja teaduspõhiselt. Näiteks on sobilikud projektid, mis:

  • tõstavad teadlikkust kliimamuutustest;
  • edendavad erinevate sektorite vahelist koostööd, et rõhutada kliimamuutuste leevendamise eeliseid või pakuvad välja lahendusi nendega kohanemiseks;
  • edendavad rahvusvahelist koostööd ja kestliku arengu eesmärke, kaasates aruteludesse globaalse lõuna riikide esindajaid eesmärgiga vahetada teadmisi ja kogemusi kliima- ja keskkonnaprobleemide lahendamisel;
  • on suunatud keskkonnaalaste algatuste läbiviimisele ja suurendavad kollektiivset vastutust;
  • edendavad säästlikke tarbimisharjumusi ja piisavust (sufficiency);
  • keskenduvad keskkonna- ja kliimaprobleemidele nutikate lahenduste pakkumisele.

Tegevused võivad toimuda ühe piirkonna põhiselt või erinevates Eesti paikades. Taotlusi võib esitada ka ühenduste koostöös, kellest üks on juhtpartner. Projektide pikkus on 12-18 kuud ja varaseim algusaeg 1. jaanuar 2025. Projektid peavad olema lõppenud 30. juuniks 2026.

Projektitoetusele kandideerimiseks tuleb esitada:

  • Taotlusvorm
  • Eelarve
  • Ühenduse viimase majandusaasta aruanne. Kui see puudub, siis lisada vastav selgitus. 

Vastavalt Euroopa Liidu DEAR programmist tulenevale kohustusele, on vabaühenduse allkirjaõiguslikul isikul tarvis digiallkirjastada lisaks järgnevad dokumendid:

Taotluste esitamise tähtaeg on 15. novembril 2024 kell 23.59. Digiallkirjastatud taotlus tuleb saata aadressile konkurss@mondo.org.ee.

TAOTLUSVOORU JUHISED KKK

Lisainfo:
Demy Landson
Projekti NoPlanetB Eesti koordinaator
demy.landson@mondo.org.ee | +372 53038035

KLIIMAHARIDUS

Õpetajatel on suur roll noorte võimestamisel, et nad kujundaksid enda seisukoha ja suhtumise kliimaküsimustes. Kuid kliimamuutuste käsitlemine võib õpetajate jaoks olla keeruline ja seda eri põhjustel: teema vastuoluline olemus, õpetaja enda teadmiste puudulikkus või esmapilgul vähene seos enda ainega. Teaduslikku infot on väga palju ja tihti võivad negatiivsed sõnumid noortele mõjuda halvavalt. Kuidas siiski rääkida klassis kliimamuutustest nii, et noortel oleks huvitav, nad julgeksid lahenduste leidmisele kaasa mõelda ning arutleksid teema üle ka väljaspool klassi?

Mondo toetab õpetajaid, pakkudes Maailmakooli kaudu erinevaid koolitusi, materjale ning õppefilme. Kõike Maailmakooli pakutavat on võimalik rakendada ka noortekeskustes või muus mitteformaalses õppes.

Amanda ja maailm Maailmakool
Mondo Maailmakooli õppematerjalid, näiteks 5–7-aastastele lastele suunatud "Amanda ja maailm", toetavad õpetajaid ka kliimateemade käsitlemisel.

Filmid

Mondo Maailmakoolil on rikkalik ja põnev filmikogu, kokku ligi 200 dokumentaalfilmi. Meie dokumentaalfilmid räägivad inimõigustest, arengukoostööst, haridusest, erinevatest kultuuridest, keskkonnaprobleemidest jms.

Filmide vaatamiseks või laenutamiseks peate olema end kasutajana registreerinud. Filme laenutame hariduslikel eesmärkidel, et saaksite neid oma koolis või sõpruskonnas näidata. Filme on oodatud laenutama nii noored, õpetajad, noorsootöötajad kui ka noortevaldkonna organisatsioonide esindajad, kes on huvitatud globaalsetest teemadest.

Anote laev

Film kliimamuutuste mõjust Kiribatil, mis kaob suure tõenäosusega merevee tõusu tõttu maailmakaardilt.

Aitäh vihma eest

Keenia farmer Kisilu hakkab filmima oma lähedaste elu, et jäädvustada kliimamuutuste mõju.

Kliimamuutus – faktid

Sir David Attenborough uurib kliimamuutuse teaduslikke fakte ja otsib selle ohu vastu võimalikke lahendusi.

Greta põlvkond

Film räägib noorte naisaktivistide võitlusest kliimamuutuste vastu.

Rohesõdalased

Film ülemaailmse moetööstuse saastavast mõjust Indoneesias.

Roheline vale

Film rohepesust ja suurkorporatsioonide mõjust kliimamuutusele.

Tere tulemast Soodomasse

Film Euroopa elektroonikajäätmetest Aafrikas.

Projektid

Kuigi kliimamuutused mõjutavad meid kõiki, kannatavad selle tõttu rohkem need ühiskonnagrupid, kes on juba täna haavatavamad. Nii on see näiteks Mondo partnerkogukonnas Põhja-Ghanas, Kongo külas. 

Mondo tegeleb kliimateemaga mitmel erineval viisil – tõstes Eesti elanikkonna teadlikkust, toetades arengukoostöö ja humanitaarabiga kogukondi, mis on kliimamuutusest mõjutatud ning liikudes sihikindlalt Mondo kui organisatsiooni süsinikujalajälje vähendamise suunas.

Siin saad tutvuda käimasolevate Mondo keskkonnateemaliste projektidega.

Mondo paigaldab Ugandasse, Keeniasse ja Gruusiasse 108 päikeseenergial töötavat GlobeDry toidukuivatit. Tänu sellele suureneb kogukondade toidujulgeolek, väheneb toidu raiskamine, sellega seoses CO2 heitmed ja täienevad kogukondade sissetuleku allikad. Kõik see aitab kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele. LOE ROHKEM

NoPlanetB projektiga võimestab Mondo väiksemaid ja keskmise suurusega organisatsioone Eestis ning julgustab neid lahendama kliimamuutustest tulenevaid globaalseid väljakutseid kohalikul tasandil. Oma ideedele saavad organisatsioonid rahastust taotleda kolmes taotlusvoorus. LOE ROHKEM

Mondo korraldab koostöös Keskkonnaõiguse Keskusega Eesti esimese keskkonnaõigluse konverentsi, mis aitab tõsta valdkonna kohta teadlikkust Eestis. Rahvusvahelise konverentsi korraldamine loob soodsad võimalused erinevate teemast huvitatud sihtrühmade kohtumiseks ja uuteks koostöödeks. LOE ROHKEM

1P4A ikoon

Igal oktoobril kutsub Mondo Maailmakool haridusasutusi tähistama õiglase kaubanduse kuud. 2024. aastal on fookuses just keskkonna- ja kliimateemad. Ideid tähistamiseks pakub Maailmakool välja lasteaedadest gümnaasiumini. OSALE SIIN

Mida saad sina ära teha?

Kõige olulisem, mida sina ära teha saad, on tõsta iseenda ja oma lähedaste teadlikkust kliimamuutuste osas ning jääda rahulikuks. 

  • Tutvu põhjalikult kliimamuutused.ee lehega ja NASA kliimamuutuste lehega. Sealt leiad edasised viited erinevatele rahvusvahelistele uuringutele ning teemalehtedele. Jaga seda infot sõpradega. 
  • Võta ette praktilisi muutusi valdkondades, kus see kergesti tehtav on – toit, elekter, transport, küte, tarbimine
  • Nõua kliimamuutuste pidurdamist poliitikutelt ja ettevõtetelt, sest kõige kaalukamaid samme saavad teha just nemad. Avalda oma arvamust sotsiaalmeedias, kirjuta parlamendisaadikutele ja ettevõtetele. Valimistel eelista erakonda, kelle valimisprogrammis on selgelt sõnastatud kliimaeesmärgid. 
  • Hoia oma vaimset tervist! Kliimamuutuste teemasse süvenedes võib kergesti sattuda kas paanikasse või musta masendusse. Teadlaste kinnitatud faktid ning võimalikud tulevikustsenaariumid on tõesti hirmutavad. Et neid stsenaariume vältida peame olema fokusseeritud ning uskuma, et paljudest väikestest sammudest saavad lõpuks kokku suured ülemaailmsed muutused.

See veebisait loodi projektist 1Planet4All ja seda hallatakse projektist NoPlanetB Euroopa Liidu ja Eesti arengukoostöö finantstoetuse abil.

Selle sisu eest vastutab ainuisikuliselt MTÜ Mondo ja see ei kajasta tingimata Euroopa Liidu seisukohti.