PROJEKTID

Päikeseenergia toidukuivatid Gruusiasse, Keeniasse ja Ugandasse

Projekti kestus: oktoober 2023 – september 2025

Projekti rahastaja: Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti partnerid: Nordic Solardry OÜ, CIVS Keenia, MCAFS, Assotsiatsioon Merkuri

Projekti maht: 204 830 €

Toit on elutähtis osa meie argipäevast, ent miljonitele inimestele ei ole igapäevane toit kindlustatud. Enam kui 820 inimesele ei olnud 2020. aastal tagatud toidujulgeolekut. See tähendab, et toit ei ole neile stabiilselt kättesaadav. Kliimamuutustest tingitud põuaperioodid, hoovihmad ning muud muutused ilmamustrites suurendavad veelgi toidujulgeoleku all kannatavate inimeste arvu.

Mondo partnerriikides Ugandas, Keenias ja Gruusias on selliseid haavatavas olukorras inimesi 72,1 miljonit. Samas elavad Mondo partnerkogukonnad piirkondades, kus kasvab hooajati mitmeid toitvaid ja maitsvaid vilju – papaiasid, banaane, maguskartuleid, maisi ja palju muud. Paljud viljad valmivad aga korraga ning nii on inimesed olukorras, kus ühel hetkel on neil käes tohutult toitu, mille säilitamisega nad hätta jäävad.

Mondo paigaldab koostöös Nordic Solardry OÜ-ga/PäikesEST Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel Ugandasse, Keeniasse ja Gruusiasse 108 päikeseenergial töötavat toidukuivatit. Üks selline kuivati säästab aastas roiskumisest ca 1500 kg toitu, mis omakorda hoiab aastas ära 5172 kg CO2 ekvivalendi õhku paiskamise. Lisaks annab see väikefarmeritele võimaluse kiirelt ja hügieeniliselt vilju säilitada ning ka müüa. Tänu sellele suureneb kogukondade toidujulgeolek, väheneb toidu raiskamine, sellega seoses CO2 heitmed ja täienevad kogukondade sissetuleku allikad. Kõik see aitab kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele.

Mondo projekti “Toidujulgeoleku suurendamine ja toiduraiskamise vähendamine päikeseenergial toimivate toidukuivatite abil Gruusias, Keenias ja Ugandas” rahastab Kliimaministeerium rahvusvahelise kliimakoostöö vahenditest.

Loe veel: Mis on Mondo keskkonnaprogramm? 

Projektijuht:

Egle Küngas
egle@mondo.org.ee