23.04.25
Kutsehariduse edendamine Ugandas aitab tõsta noorte konkurentsivõimet tööturul
“Koolis õpetades on minu jaoks oluline märksõna “säilenõtkus” (resilience). Mul on palju õpilasi, kellel on elus olnud vähem võimalusi, nad on tulnud peredest, kus on ainult üks lapsevanem või on nad orvud. Aga ka neil on võimalus olla edukad,” kirjeldab Joseph Kidega (fotol) oma õpilasi. Joseph õpetab Uganda pealinna Kampala külje all asuvas Kisubis St. Josephi tehnilises instituudis torutöid ning osales äsja Mondo digivõimekuse koolitajate programmis.
Puuduvad vajalikud oskused
Josephi kirjeldus peegeldab hästi võimalusi, mida kutseharidus noortele ja ka riigile laiemalt pakub – võimalusi tööturul edukas olla ja vaesusest välja murda. Uganda rahvaloenduse järgi ei tööta ega õpi täna lausa 42,6% noortest. Need on suuresti noored, kellel puuduvad tööturul vajalikud oskused ja seetõttu ka võimalused edukalt konkureerida. Kutse- ja tehniline haridus võiks seda ebavõrdsust vähendada, sest see on ülikoolist kättesaadavam.
Samas nähakse Uganda ühiskonnas siiani kutse- ja tehnilist haridust kehvema valikuna kui ülikooliharidust. Valdkonna rahastus on väike ja levivad eelarvamused selle kvaliteedist. Probleemide seas tuuakse välja, et kutsehariduse kolledžites on tihti kasutusel vananenud tehnika. Eluks vajalike digioskuste omandamine on küll Uganda kutsehariduse kavas eesmärgiks seatud, ent tegelikkuses kasutavad vähesed koolid aktiivselt digivahendeid. Ning kui arvuti kasutamist ka õpitakse, ei pruugi vahendeid jaguda kõikidele õppijatele või ei kandu see õppetöösse, sest tihti pole koolides internetti.
Digioskused loovad võimalusi
Mondo töötab koos partneritega välja lahendusi, et Uganda kutsehariduse kvaliteeti just digivõimekuse valdkonnas tõsta. Koostöös Tallinna Ülikooli ja Kyambogo Ülikooliga loodav digitaalse õppe tegevuskava ning rakendamise juhised annavad Uganda kutsehariduskoolidele konkreetsed sammud oma digioskuste tõstmiseks.
Teine oluline tugi on kutsekoolide juhendajate, nagu Joseph Kidega, koolitamine. Praktilised koolitused toimuvad Uganda 5 kutse- ja tehnilise hariduse kolledžis õpetajatele ja instruktoritele nii digioskuste kui muutuste juhtimise tugevdamiseks. Lisaks on koolituse läbinutel oluline roll toetada ja koolitada ka oma kolleege digitehnoloogiate vallas ning koostöös administratsiooniga arendada välja oma kolledži tegevuskava. Kasu saavad juhendajad nii ise erialase info leidmiseks, enesearenguks kui ka veebiõppe korraldamiseks ning igapäevaseks õppetööks.
Kõik võidavad
Just seda viimast rõhutab korduvalt Joseph Kidega. “Jah, meil ei pruugi olla täielikku digi infrastruktuuri, aga nüüd me saame alustada sellest, et kasutame maksimaalselt võimalusi, mis meil olemas on,” sõnas Joseph ning tõi näiteks, et õppimine saab olla õpilaste jaoks kaasahaaravam ning ülesannete esitamine ja tagasisidestamine läbi veebi kiirem ja mugavam. “Me kõik võidame sellest – õpilane, õpetaja ja ka kolledž.”
Uganda kutsehariduse edendamist toetab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus ESTDEV.