09.09.19

Mondo Akadeemia: Mis toimub Palestiinas?

Emaspäeval, 9. septembril kell 18 toimub Mondo maailmahariduskeskuses Mondo Akadeemia kohtumisõhtu, mis keskendub seekord poliitilisele- ja humanitaarolukorrale Palestiinas ning palestiinlaste lootustele saavutada kahe-riigi lahendus.

Külas on Palestiina välisministeeriumi Euroopa asjade abiminister pr. Amal Jadou. Temaga vestleb Postimehe arvamustoimetuse juhataja Indrek Lepik.

Amal Jadou on praegusel ametikohal töötanud aastast 2012. Varasemalt olnud välispoliitika nõunik nii Palestiina peaministri kui presidendi juures. Amal Jadou viibib Eestis seoses Eesti ja Palestiina vaheliste poliitiliste konsultatsioonidega.

Iisraeli-Palestiina konflikt on kestnud juba üle 70 aasta. Rahvusvaheline kogukond on püüdnud sellele järgemööda lahendust leida, kuid seni edutult. USA President Donald Trump lubas ametisse astudes „sajandi tehingut“, et lahendada Lähis-Ida konflikt, kuid plaani esitamiseni ei ole siiani jõutud. Samas ei ole olukord Iisraeli ja Palestiina vahel rahuläbirääkimiste taaskäivitamiseks soodne, sest pinged Iisraeli ja Palestiina vahel on kahe viimase aastaga aina kasvanud. Seda on põhjustanud USA poolt Jeruusalemma tunnustamine Iisraeli pealinnana ning saatkonna üleviimine Tel Avivist Jeruusalemma, USA rahastuse peatamine ÜRO Palestiina pagulaste abiorganisatsioonile UNRWA ja ka Iisraeli jätkuv asundustegevus ning palestiinlaste külade lammutamine okupeeritud Palestiina aladel.

30. märtsil 2018 said Gaza sektori piiritara juures alguse meeleavaldused nimega „Suur tagasipöördumise marss“, millega meenutatakse 70 aasta tagust Iisraeli riigi väljakuulutamisega kaasnenud sadade tuhandete palestiinlaste lahkuma sundimist oma asualadelt. Meeleavaldused kestavad endiselt. Eelseisvate Iisraeli parlamendivalimistega 17. septembril ennustatakse pingete tõusu ka Läänekaldal.

Humanitaarolukord Palestiinas, eriti Gaza sektoris on väga tõsine – ligi 70% elanikkonnast sõltub humanitaarabist. Rahvusvahelistest humanitaarabiorganisatsioonidest on piirkonnas olulisim ÜRO Palestiina pagulaste abiorganisatsioon UNRWA, mis tegeleb erinevate eluvaldkondade toetamisega, sh toiduabi, haridus, tervishoid.

Eesti on toetanud viimased kümme aastat Palestiina e-valitsuse võimekuse väljatöötamist. UNRWA põhitegevusi on toetatud alates 2009. aastast kokku ligi 1,7 miljoni euroga. Lisaks on toetatud teiste rahvusvaheliste humanitaarabiorganisatsioonide (sh OCHA, UNICEF) tegevusi piirkonnas ning Eesti MTÜ Kriisiekspertide projekti Palestiina elanikkonna kaitse võimekuse tõstmiseks. Olukord Gazas on aga jätkuvalt raske.

 

Üritus on avatud kõikidele huvilistele, Vestlus toimub inglise keeles.

Foto: Flickr CC, Muhammad Ashiq

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo üritused tutvustavad kohalikele kogukondadele siinsete pagulaste kultuuri

09.02.24

Traditsiooniline türgi hommikusöök kuymak ja Eestisse tulnud Türgi pagulaste lood meelitasid Vana Kooli Kohvikusse Lindile veebruari esimesel pühapäeval pea poolsada huvilist. Ühiskokkamine oli esimene omataoline Mondo üritusteseeriast, mis toob kohalikke kogukondi kokku pagulastaustaga inimestega. “Hommik algas suure sagimisega, sest huvi kohtumise vastu oli väga suur. Me ei olnud kindlad, kas oleme piisavalt süüa varunud,” muigas
LOE EDASI
VAATA KÕIKI