18.10.18

Mondo Akadeemia: Sven Mikser Lähis-Idast ja Süüria konfliktist

Kolmapäeval, 24. oktoobril saab Lähis-Idale pühendatud Mondo Akadeemias kuulata Eesti Vabariigi väliministrit Sven Mikserit. Teda küsitleb Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik Arp Müller.

Temaatiliselt keskendub õhtu Süüria konfliktile ning selle tagajärjel tekkinud humanitaarkriisile, mida on nimetatud kaasaja üheks kõige traagilisemaks. Üle viie miljoni süürlase on kodumaalt põgenenud Iraaki, Türki, Liibanoni ja Jordaaniasse. Riigi sees on üle kuue miljoni sisepõgeniku. Seitsme aasta jooksul, mil konflikt on kestnud, on 2,75 miljonit last jäänud eakohase hariduseta. 66% süüria lastest on kaotanud selles konfliktis oma lähedase. Pagulaste igapäevaelu sõltub suuresti rahvusvahelisest humanitaarabist.

Ka Eesti püüab nende inimeste olukorda leevendada. MTÜ Mondo on Välisministeeriumi toel tegutsenud Süüria naaberriikides, pakkudes abi hügieenitarvete jagamise, veesüsteemide arendamise ja õppeprogrammide käivitamisega nii pagulaslaagrites sees kui ka linnades asuvates kogukonnakeskustes. Eelmisel nädalal käivitas Mondo Eesti annetajate abiga digioskuste koolituse Süürias Latakia piirkonnas elavatele noortele sisepõgenikele. Koolitus toetab noorte sisseelamist uues linnas ning parandab nende võimalusi töö leidmiseks. Töö leidnud ja sisse elanud sisepõgenikud toetavad Süüria arengut ning neil väheneb vajadus Süüriast lahkuda. Koolitust korraldab kohapeal MTÜ Mondo Süüria partner, Latakias asuva Tishreeni ülikooli karjäärikeskus.

Lisaks põgenike olukorrale keskendub Mondo Akadeemia ka konflikti poliitilisele hetkeseisule. Viimase aasta jooksul on kasvanud Venemaa ja Iraani surve Süüria pagulaste kodumaale tagasisaatmiseks. Poliitikud väidavad, et sõda Süürias on sisuliselt läbi ning tuleks alustada ülesehitustöödega. Paljude pagulaste sõnul tähendaks tagasiminek aga surma või vangistust. Millist rolli mängivad selles vastasseisus Euroopa Liit ja Eesti? Millised on süürlaste võimalused ehitada oma elu üles laastatud kodumaal, Süüria naaberriikides või Euroopas? Milliseid võimalusi pakuvad või milliseid takistusi seavad süürlastele vastuvõtvad naaberriigid? Milline on ja milline peaks edaspidi olema see abi, mida Euroopa suunab humanitaarkriisi leevendamisse? Kui palju suudab selles osas teha ära väike Eesti?

Välisministri vastuseid nendele, aga ka külaliste hulgas tekkivatele küsimustele, saab kuulda kolmapäeval kell 18-20. Üritus toimub Mondo Maailmahariduskeskuses (Telliskivi 60a, B-hoone) ning on avatud kõikidele huvilistele. Palume osalemine eelnevalt registreerida siin.

 

Fotol: Pagulaslaager Liibanonis.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo digipädevuste programmis osales 12 Ukraina kooli

17.03.23

Mondo on toetanud haridust Ukrainas juba aastaid. Ühe tegevusena lõime koos Ukraina haridusekspertidega digipädevuse õppekava kohalikele haridustöötajatele, et tõsta Luhanski oblasti õpetajate ja koolijuhtide digipädevusi. Töötasime kohaliku partneriga Vostok SOS Luhanski oblasti haridusvõrgustikuga, milles osales 40 kooli – veerand kõikidest piirkonna koolidest. Täieulatusliku sõja tõttu pidid koolid ja õpetajad aga piirkonnast põgenema. Kohandasime loodud õppekava
LOE EDASI
VAATA KÕIKI