15.01.2016

Mondo vabatahtlikud eksperdid aitavad Birma haridussüsteemi parandada

Birma. Foto: Kair Käsper

Eesti MTÜ Mondo poolt Birmasse saadetud neli ekspertvabatahtlikku on toetanud kohaliku algharidust pakkuva organisatsiooni tööd, mis pakub haridust ligi 1400 maapiirkondade lapsele. Sel aastal laiendab Mondo oma tegevusi riigi põhjaosas asuvatele Katchini aladele ning kaasab veel kaks Eesti hariduseksperti.

Viimase paari aasta jooksul on Eesti MTÜ Mondo saatnud Birmasse neli vabatahtlikku, kes on toetanud riigi kirdeosas asuva Shani piirkonna kohaliku arengu sihtasutuse tööd. Nii pakutakse algharidust maakohtades, kus on muidu haridusele ligipääs kehv. Olukorra parandamiseks on kohalik sihtasutus ehitanud koolid 16 külale ja koolitanud ligi 20 õpetajat. Need algkoolid pakuvad haridust pea 1400 õpilasele.

Tänavu laiendab Mondo tegevust Katchini aladele Birma põhjaosas, kus koostöös Naushawng Education Networkiga (NSEN) hakatakse parandama piirkonna noortele kättesaadava hariduse kvaliteeti. “Ootame väga koostööd Eesti haridusekspertidega, kuna teil on sarnane kogemus üleminekust demokraatiale. Meil on palju ühist: katšineid on umber sama palju kui eestlasi, ainult üks miljon – nagu teiegi, oleme me väikerahvas, mis väärtustab head haridust. Selle üks osa on teadlikkus inimõigustest ja demokraatia toimimisest, mida Eesti eksperdid siin arendama hakkavad,” ütles NSENI juht Rui Nu kolmapäevasel kohtumisel Mondo juhatuse liikme Johanna Helina ja Birma eksperdi Triinu Ossinovskiga.

Birma on olnud viimasel ajal rahvusvahelise meedia tähelepanu all, kuna paistab, et riiki 50 aastat valisenud sõjavägi annab lõpuks võimu üle demokraatlikumale valitsusele. Riik on aga üsna räsitud olukorras. Näiteks hariduse ja tervishoiu arendamisel on Birma keskvalitsus seni keskendunud riigi keskaladel elavate bamarite kogukondadele, jättes nii hariduseta kui ka tervishoiuteenusteta riigi piirialadel elavad vähemusrahvused nagu riigi idapiirkonnas elavad šanid ning põhjaosas elavad katšinid. Väiksemates külakogukondades on hariduse pakkumine täiesti Mondo partnerite taoliste kohalike organisatsioonide õlul.

Partnerite töö toetamiseks on Mondol plaanis saata sel aastal Birmasse kaks Eesti õpetajat või hariduseksperti. Eesti vabatahtlikud õpetajad viivad Shani piirkonnas läbi õpetajate täiendkoolitusi ja kooliprojekte, mis aitavad parandanda maapiirkondade hariduse kvaliteeti ning pakuvad inglise keele ning demokraatlike väärtuste koolitusi Kachini alade noortele.

Vabatahtlike saatmiseks on rahastustaotlus esitatud Välisministeeriumile ning vabatahtlike saatmine toimub rahastuse saamisel.

Birma. Foto: Kair Käsper

 

VAATA KÕIKI UUDISEID

TEISED UUDISED

Ajakirjanikele suunatud õppereis Ukrainasse 

15.10.2021

MTÜ Mondo kuulutab välja kandideerimise ajakirjanike õppereisile Ukrainasse. Õppereisi eesmärk on võimaldada Balti riikide, Poola ning Saksamaa ajakirjanikel viia läbi uurimus Ukraina töö ja/või konfliktist tingitud rände teemadel. Õppereis korraldatakse projekti „Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil” raames, mida kaasrahastavad Euroopa Komisjon, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Eesti Vabariigi Välisministeerium arengukoostöö ja humanitaarabi
LOE EDASI