02.02.2022

Mondo häkatoni võitjad selgunud!

Jaanuari viimasel nädalavahetusel toimus Mondo ja DD StratLabi koostöös noorte kliima ja rände teemaline häkaton. Häkatoni võiduideedeks osutusid rändepodcast, Eesti toodete saatmise teenus väliseestlastele, äpp emotsiooniostude vähendamiseks ja kohaliku kooli kasvuhoone taasehitamine.

Häkatoni eesmärgiks oli julgustada noori rände ja kliima väljakutsete lahendamisel initsiatiivi võtma ja anda neile võimalus reaalseid lahendusi ellu viia. Neli kõige läbimõeldumat  ja silmapaistvamat projekti said toetuseks 1000€ ja mentori abi lahenduse elluviimiseks järgnevate kuude jooksul.

Rände teemal võitis Saku Gümnaasiumi meeskond Leek noorte rändepodcasti ideega. Noored plaanivad intervjueerida erinevaid Eestis elavaid välismaalasi ja sellega aidata kuulajatel paremini mõista sisserändajate olukorda. Võnnu Keskkooli meeskonna Rännumehed võiduidee on luua Eesti toodetega pakikeste teenus, mis aitaks väliseestlastel hoida sidet kodumaaga.

Kliima teemal võitsid auhinnad meeskond KVARD Toila Gümnaasiumist ja meeskond M.E.M.M. Gustav Adolfi Gümnaasiumist. Esimese tiimi võiduidee on taaselustada kooli kasvuhoone, kus õpilased saavad ise toitu kasvatada ning kogeda, millised on kohalike saaduste eelised välismaiste toiduainete ees. Tiimi M.E.M.M. idee on arendada välja äpp, mis aitaks noortel teadvustada ja vältida emotsioonioste.

Osalenud meeskondade hulgast tõusis ka palju teisi potentsiaalikaid ideid, näiteks sisserändajatega ühiste huviringide korraldamine, rattasõbraliku kooli loomine ja koolitarvete laenutamise süsteem.

Mondo maailmahariduse suuna juhi Diana Tamme sõnul näitas häkaton, et eesti noored on julged kaasamõtlejad: “Soovisime panna eesti noori nägema võimalusi, kuidas igaüks meist saab globaalsete väljakutsete lahendamiseks midagi ära teha. Kõik osalenud tiimid tulid välja konkreetsete projektiideedega, milledel on tugev potentsiaal realiseeruda. Žürii on veendunud, et me kuuleme nendest algatustest ka tulevikus.”

Võiduideid aitavad järgmiste kuude jooksul edasi arendada neli mentorit: Tallinna Ülikooli vanemteadur ning jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur, Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja, Sotsiaalkindlustusameti teenusejuht Liis Paloots ning Tartu Ülikooli Aasia keskuse kommunikatsioonijuht Heidi Maiberg. Iga võidutiim saab endale ühe mentori, kellega videokohtumiste teel idee elluviimist arutada.

Häkaton toimus Mondo projektide 1Planet4All ning ”Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil” raames, mida rahastavad Euroopa Komisjon, Eesti Välisministeerium arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest, Kultuuriministeerium ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo toob kokku kliimateadlikud noored üle Euroopa

30.09.2022

30. septembril toimub Tallinnas, Erinevate Tubade Klubis noorteüritus Inspired!, mille peamiseks eesmärgiks on kliimaaktivismi mõjusaimate näidete jagamine noortelt noortele. Üritus toob kokku üle 100 huvilise enam kui kümnest riigist, Eestist Portugalini. Esinejate hulgas on näiteks Madis Vasser Eesti Rohelisest Liikumisest, Mira Kapfinger Stay Grounded organisatsioonist, tantsija ja artist Kelvin Akpaloo Iirimaalt jpt. Üritust modereerib keskkonnaaktivist
LOE EDASI