Mondo lugu

2007. aasta 12. novembril kogunesid Tallinnas Madisoni pubis üheksa põneva eluloo ja erineva taustaga Eesti inimest: kaks Riinat, Johanna, Mati, Birgit, Rivo, Gert, Karin ja Jevgeni.

Mõned neist olid pikalt töötanud Päästeametis, teistel oli kogemust ÜRO allorganisatsioonides või Välisministeeriumis, kolmandate teadmisi süvendasid aastaid akadeemilisi uuringuid. Neid kõiki ühendas üks tunne – Eestis oleks vaja organisatsiooni, mis suunaks Eesti eksperte ja tuge arenguriikidesse, samuti looks eestlastele konkreetseid võimalusi ise panustada ja mõista, kuidas oleme muu maailmaga seotud ja saame seda paremaks muuta. Nii saigi loodud Mondo.

 

Hiljem on meilt tihti küsitud, kust pärines nimi „Mondo”. Kõigile asja juures olnutele tuli see täiesti loomulikult. Esperantokeelne sõna näis viitavat justkui paremale tulevikule, mida loodav ühing aitaks saavutada. Juba järgmisel aastal sõitsid Gert ja Mati Moldovasse sealse üleujutuse tagajärgi likvideerima, korraldati esimene Aafrika päev Riigikogus ning maailma-teemaline suvekool õpetajatele. Tol aastal algas ka tänaseni kestev ülesehitustöö Afganistanis.

 

Jaanuaris 2009 toimus Mondo jaoks järgmine suur samm – Riina ja Johanna sõitsid Ghanasse, et alustada laste toetusprogrammiga. Koos kohaliku partneriga loodi nimekiri Kongo-nimelise küla orbudest, kellel polnud võimalik koolis käia. Tagasi Eestis olles hakati mondo.org.ee portaali kaudu pakkuma kodustele võimalust neid lapsi toetada. Moldovale, Afganistanile ja Ghanale on tänaseks lisandunud palju erinevaid missioone, programme ning kogukondi, keda Mondo inimesed on ühel või teisel moel aidanud. Esialgsest seltskonnast paljud on tänaseni Mondoga seotud, kuigi mitmed on suundunud mujale.

 

Tänaseks on Mondost arenenud Eesti suurim arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegelev organisatsioon.