19.06.24

Mondo lugude sari: muusika abil edasi

Dmytro ja Mariia-Sofiia on Ukrainast pärit noored muusikud, kes pidid sõja tõttu katkestama oma muusikaõpingud kodumaal. Dmytro alustas viiuli õppimist juba 3-aastaselt ja Mariia 6-aastaselt. Esimene pikem paus musitseerimises tekkiski neil just 2022. aastal, kui Venemaa alustas täiemahulist sõda Ukrainas.

„24. veebruaril pidi mul olema õhtul kontsert, mis tühistati,“ meenutab Dmytro. „Järgmised neli nädalat ma viiulit ei puutunud, sest suutsin ainult uudiste lugemisele keskenduda“. Ka Mariia-Sofiia meenutab, et 2022. aasta sõjategevuse alguses oli tema vaimne tervis halb ja viiulimängule oli väga raske pühenduda.

Noored tunnistavad, et just muusika on neid palju aidanud, et oma eluga viimasel kahel aastal edasi minna. Külalistundide raames Eesti kooliõpilastega kohtumine on nende jaoks samuti oluline olnud. „Minu jaoks on väga tähtis, et saame jagada seda, mis toimub Ukrainas ja mis on toimunud meie eludes,“ räägib Dmytro. „Viiulimäng aitab ka muremõtteid unustada. Kui mängid viiulit, siis keskendud vaid muusikale.“

Mariia-Sofiia lisab, et viiulimäng on tedagi praegu elus edasi viinud. „Muusikule on oluline suhelda oma ala professionaalidega ja on vaja mängida. Tänu muusikale hakkasin ma Tallinnas palju inimestega suhtlema,“ rääkis ta.

Tänaseks on need kaks noort inimest leidnud oma koha Eestis: nad jätkavad õppimist viiuli erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Mõlemal neist on õnnestunud ka muusikuna siin tööd leida: Kiievist Eestisse tulnud Dmytro töötab juba täiskohaga Rahvusooperis Estonia ja Mariia-Sofiia käib asendajana mängimas ERSO-s.

Rände- ja pagulastemaatika ümber levib palju eksitavat teavet ning Dmytro ja Mariia-Sofiia jaoks on oluline jagada enda lugu. Mondo Maailmakooli kaudu on nad käinud Eesti koolides külalistundides, jaganud oma kultuuritausta ja kohanemiskogemusi läbi muusika. Neid külalistunde toetas USA saatkond Eestis.

Külalistunde saab tellida maailmakool.ee veebist ning Mondo 2023 tegevusaruandest, kuidas Mondo toetab põgenike kohanemist Eestis.

Foto: kuvatõmmis Ukraina põgenike vaimse tervise toetamise kampaaniavideost.

Mondo lugude sari” on seeria, kus jagame inspireerivaid lugusid kogukondadest ja inimestest, kellega koos tegutseme õiglasema ja võrdsema maailma nimel.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo viib koos Eesti haridusiduga Clanbeat uue vaimse tervise lahenduse Ukrainasse

27.06.24

Clanbeati lahenduse abil kaardistatakse Žõtomõri oblasti kooliperede vaimse heaolu seis, mis annab parema ülevaate sõja mõjust noorte ja kooli töötajate vaimsele heaolule, ning viib nad kokku just neile sobivaimate tugiteenustega. „Sõda on viinud Ukraina inimesed vaimse tervise kriisi, kus iga viienda ukrainlase seisund on keeruline. Me räägime ligi kümnest miljonist inimesest, kel tuleb lisaks muule
LOE EDASI
VAATA KÕIKI