05.12.2016

Mondo soetas õpikuid uuele Ghana tüdrukutekoolile

Sellest sügisest alustas Põhja-Ghanas Nabdami piirkonnas tööd uus reaalainete kallakuga tüdrukutekool Nabdam Girls Model School, mille eesmärk on parandada piirkonna tüdrukute hariduse taset ning ennetada nende koolist väljakukkumist abiellumise või pere rahaliste probleemide tõttu. Mondo vabatahtlik Mari kirjutab oma blogis nii:

“Põhjus, miks just sellise kooli järele vajadust tuntakse, on see, et tüdrukute haridus on Ghanas jätkuvalt halvemas seisus kui poistel. Seda eelkõige ühiskondlike normide tõttu. Peredes, kus majanduslikel põhjustel kõigi laste hariduse eest maksta ei jõuta, eelistatakse tihtipeale poistele hariduse andmist. Samuti on tüdrukute õppimine raskendatud seetõttu, et paljudes kodudes langeb enamus majapidamistöödest naiste õlule ja osad vanemad sunnivad oma tütreid väga palju tööd tegema. See tähendab, et ajal kui laps võiks õppida või puhata, et ta järgmisel päeval koolis keskenduda saaks, peab ta hoopis vett tassima, põllul töötama, süüa tegema või pesu pesema.

Majanduslikult ebakindlates peredest pärit tüdrukud võidakse ka väga varakult abielluma sundida, mistõttu noore haridustee peaaegu alati katkeb. Samuti pole haruldane, et vaesest perest või ilma vanemateta neiud kergeusklikult meeste meelitusi ja lubadusi usuvad ning selle tagajärjel teismelisena rasestuvad. Enamasti sel juhul mehed lapse kasvatamisel abiks ei ole ja neiud satuvad väga keerulisse olukorda, kus nad peavad ise haridust või töökogemusi omamata lapse eest hoolitsema hakkama.”

Hetkel on paar kuud tagasi avatud koolis veel ainult üks klass, kus õpib 16 tüdrukut. Varem on aga sarnast “mudelkooli” vormi katsetatud Karlba-Tuna maakonnas, kus see osutus tüdrukute koolist väljakukkumise ennetamisel edukaks. Uue tüdrukutekooli õpetajad on aktiivsed ja motiveeritud ning klasside väiksus annab neile võimaluse õpilastega individuaalselt tegeleda ja vajadusel ka nõustamisega tegeleda. Kuna kooli peamine probleem hetkel on õpikute puudumine paljudes ainetes, mille tõttu õpetajad on sunnitud paljuski improviseerima, siis otsustas Mondo kooli toetada 35 matemaatika ja 35 inglise keele õpikuga.

Loe kooli kohta lähemalt vabatahtlik Mari blogist ja toeta Mondo tööd haridusvaldkonnas annetades Mondo Tarkusefondi.

nabdam-girls-model-school-00 nabdam-girls-model-school-000 nabdam-girls-model-school-02 nabdam-girls-model-school-04 nabdam-girls-model-school-11

VAATA KÕIKI UUDISEID

TEISED UUDISED

Stipendiumikonkurss venekeelsele meediale

01.07.2021

MTÜ Mondo kuulutab välja rändeteemalise stipendiumikonkursi, mis on suunatud Eestis ilmuvatele ja tegutsevatele venekeelsetele ajakirjanduslikele väljaannetele. Stipendiumikonkursi eesmärk on võimaldada noorel ajakirjanikul või ajakirjanike tiimil viia läbi uurimus rände ja/või integratsiooni teemadel. Näiteks võib uuring keskenduda väljarände temaatikale, uussisserändajate ja/või mitmenda põlvkonna sisserändajate kohanemisele, välistööjõu kaasamisele vms. Stipendiumivooru suurus on 2000 eurot ja välja antakse kuni kaks stipendiumi. Stipendiumi antakse välja projekti „Jagatud teekonnad:
LOE EDASI