04.06.19

Mondo Tarkusefondi suvised kooliuudised

Kui ühel aprillikuu hommikul pärast Tuuli Roosma saadet „Meie aasta Aafrikas“ jõudis Mondo postkasti üle kahesaja ankeedi sooviga alustada konkreetse lapse toetust meie Aafrika partnerriikides, tekkis isegi hetkeks väike kahtlus, kas tegemist pole ütlemata hea aprillinaljaga. Võtsime seda toetustetulva siiski tõsiselt ja otsustasime laiendada Mondo toetusprogrammi Uganda pealinnast kahetunnise sõidu kaugusel asuvasse Kiboga piirkonda. Kikooba eel- ja põhikooli (pildil) rajas tosinkond aastat tagasi Mondo Uganda partner UPA ning Mondo lähetab praegu piirkonda Euroopa vabatahtlikke kogukonna ja hariduse edendajaid. Koolis õpib kokku üle 300 lapse alates eelkoolist kuni 7. klassini.

Palve toetada Kikooba kooli laekus Mondole juba eelmisel aastal. Kiboga piirkonnas elatakse väga vaeselt – tööpuudus on suur, majanduslikku olukorda halvendavad muutlikud ilmastikutingimused. Kikooba kool võitleb majanduslike raskustega – õpetajate palgamaksed hilinevad, lapsed ei saa koolis korralikku sööki, kaugemalt tulevatel õpilastel pole korralikku ulualust. Otsustasime Mondo Tarkusefondi laekunud annetuste abil rajada koolile internaatosa, et kaugemal elavad õpilased ei peaks pidevalt tundidest puuduma. Aasta alguses said koolile ehitatud 20 narivoodit, soetatud madratsid ja moskiitovõrgud, aga see oli alles algus. Tuuli Roosma saatest indu saanud uute toetajate abil saavad 100 väikest Uganda koolijütsi kindlalt selle aasta koolis käia ja kui häid inimesi jagub, siis saame uuel kooliaastal veel lapsi juurde võtta. Mondo vabatahtliku Katalini viimasest blogipostitusest saab selle kohta lisa lugeda.

Kuid häid uudiseid Mondo toetusprogrammi kohta on veelgi. Keenias aitas sel kevadel Mondo toetuslastele tervisekontrolli teha Eesti meditsiiniõde Silvia. Suunasime täiendavalt 2000 eurot Mondo Kriisifondist laste ravi katteks. Enamus probleeme ei ole õnneks tõsised ja on seotud eelkõige nigelate hügieeni- ja elamistingimustega. Juba teist aastat aitavad Shiandas liivakirbumunade eemaldamise kampaaniat läbi viia Keenia kohaliku Punase Risti vabatahtlikud. Silvia korraldab Eestist saabunud annetuste abil lastele jalanõud, mis on hädavajalik, et kirbud taas jalatalla sisse munele ei kipuks. Kuigi sooleparasiitide profülaktika on Keenias tasuta, puudub kaugetes kantides elavatel lastel võimalus külakeskuse kliinikusse jõuda. Silvia aitab transporti korraldada, samuti tegeleb tõsisemate juhtumitega, mis vajavad silmaarsti, kirurgi või muu erialaarsti sekkumist. Keenias õpib sel kooliaastal eestlaste toel 182 last.

Mondo lõi eelmisel aastal käed Tallinna Ülikooli ELU projektiga, et suurendada toetust Birma šani vähemusrahva laste haridusele. Seadsime eesmärgiks koguda raha kümne tubli  lapse kooliskäimiseks. Mondo ja ELU korraldasid 2018/19 õppeaasta jooksul erinevaid heategevuslikke üritusi, mille tulemusena kogunes vajaminev 3000 eurot kokku just kooliaasta alguseks juunis. Mondol on suur heameel kogutud raha kohalikule partnerorganisatsioonile üle anda, et õpihimulised lapsed saaksid taas muretult kooliteed alustada. Pildil heategevuslik kontsert šani laste hariduse toetuseks Eesti Lastekirjanduse Keskuses mais 2019, kus esinesid kirjanik Indrek Koff ja muusik Katariina Raska. ELU on Tallinna Ülikooli erialasid lõimiv projekti- ja probleemõppel põhinev uuenduslik interdistsiplinaarne ainekursus. Mondo tegevustest Birmas, saab edasi lugeda siit.

Mondo soovib kõigile Eesti lastele toredat algavat suvevaheaega ja toetuslastele üle ilma suurt õpihimu! Täname kõiki häid inimesi, kes toetavad Mondo haridustegevusi. 

 

Tekst: Riina Kuusik-Rajasaar, 3.06.2019
Fotod: Katalin Schranz ja Anna Kuriljonok
VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo toetab põgenikke mitmekülgselt nii Eestis kui partnerriikides

19.06.24

Tänasel rahvusvahelisel pagulaspäeval kutsume üles toetama neid, kes on pidanud põgenema oma kodust vägivalla või tagakiusamise eest.  ÜRO pagulasameti värske raporti järgi on nende inimeste arv kümne aastaga kahekordistunud, ulatudes tänavu 120 miljonini. Kusjuures 40% neist on lapsed ja noored, kelle jaoks see tähendab tihti ka haridustee katkemist. Põgenike arvu kasvatavad nii uued konfliktid kui
LOE EDASI
VAATA KÕIKI