19.03.22
Mondo Uganda kontor sai aasta vanaks
Sel nädalal on Mondo pisike kontor Kampala kesklinnas täis erilist sagimist – neljaliikmelise naiskonnaga on liitunud ka kolm EU Aid vabatahtlikku ja mondokad Tallinnast, et tähistada kontori avamise esimest sünnipäeva. Mondo on laste haridust ja erivajadustega inimeste toimetulekut Ugandas toetanud küll juba mitmeid aastaid, kuid eraldi kontor avati alles aasta tagasi.
Uganda tundub praeguste Ukraina sündmuste valguses nagu paradiis. Kuid omad suured mured pärast covid-pandeemiast tingitud ühiskonna lukkupanekut on siingi. Uganda ühiskond on olnud täielikus seisakus pea poolteist aastat. Alles jaanuari lõpus avati koolid, asutused, söögi-ja meelelahutuskohad. Täieliku karantiini ajal suleti pealinn Kampala igasuguseks liikluseks – linna siseneda ja linna siseselt oma autoga sõita lubati vaid neil, kel oli ette näidata “essential work” luba – meditsiinitöötajad, politseinikud, pääste. Õhtul alates kella seitsmest kuni 5.30 hommikuni kehtis täielik väljaskäimise keeld.
Entebbe lennujaam oli küll karantiini ajal avatud, kuid turismiäri seiskunud. Laialt levis arvamus, et covid on sisse toodud Euroopast tulnud turistide poolt. Mondo partnerorganisatsiooni UPA sõnul sai nende pikaaegne sakslasest vabatahtlik, kes otsustas covidi ajal Ugandasse jääda, tänaval käies uue hüüdsõna – tavapärane “mzungu” asendus kiiresti hüüdega “covid!”. Nüüdseks on igapäevane elukorraldus küll taastumas, kuid inimestel on raskusi kasvavate hindadega toime tulla. Kiirelt kahekordistunud kütusehinnad panevad Bolt-taksojuhid klientidelt rohkem tasu küsima kui äpis kirjas, koolid on loobunud koolibussi teenuse pakkumisest peredele, seebi hind tõusnud covid-eelse ajaga lausa 2,5 korda. Majanduslik ebavõrdsus süveneb veelgi.
Vaatamata keerulisele ajale on Mondol siiski jagada häid uudiseid. Kartsime, et koolid, mis nii pikalt kinni, ei suuda uue kooliaastal uksi avada ja lapsed, kes nii kaua koolist eemal, ei naase enam koolipinki. Kampalast pooleteise tunni autosõidu kaugusel asuv Kikooba külakooli õu on meie külastuspäeval rohkelt lapsi täis. Mõned pered on küll viimase aasta jooksul paremate majanduslike väljavaadete otsingul Kikoobast lahkunud, kuid koolitahtjate arv on võrreldes kahe aastaga isegi kasvanud. Mondo jätkab 100 lapse toetusega ka sel aastal kattes nende koolivormi, -vihikute, -toidu ja tervisekindlustuse kulud.
Rõõmsate uudistega võtab meid vastu ka Kampala Disabled Initiative – 10-liikmeline erivajadustega naistegrupp tegutseb pealinna eeslinnas, kuhu Mondo abil on rajatud õmblustöökoda. Rõõmsavärvilisi poekotte, seelikuid, köögipõlli ja pajakindaid õmblevad naised on vaatamata kahe covidi-aasta olematutele tellimustele suutnud maksta töökoja üüri ja elektri eest. Lisaks on KDI eestvedaja Olivia kuu aega tagasi saanud kaksikute tüdrukute emaks, nii et Mondo delegatsioonil on võimalus ka uued ilmakodanikud oma silmaga üle vaadata.
Ka teised käsitöögrupid ei ole oma kooskäimisi lõpetanud. Külastame Kikoobas korvipunujaid ning täiendame Mondo poe puuviljakorvide varusid. Põhja-Ugandas Gulus tegutsev liikumispuudega inimeste grupp saab uue tellimuse valmistada Mondole erinevas suuruses ägedatest värvilistest Aafrika kangastest elevante, kaelkirjakuid, lõvisid, ninasarvikuid ning sebrasid. Sellised taaskohtumised rõõmustavad alati kõiki osapooli, saab kiirelt üle rääkida tööjutud ning pärida vastastikku käekäigu üle. Olgugi, et mondokate visiidid gruppide juurde on põgusad, jääb kõigi kolme grupi juurde pooleks aastaks EU Aid vabatahtlik Sophie Barbier, kes viib läbi vajadusepõhiselt erinevaid koolitusi ja aitab korrastada tulevikuplaane, et rõõmsalt vastu minna saabuvale kevadele.
Hoolimata pandeemia piirangutest on Mondo Uganda tiim esimese Uganda kontoriaasta jooksul korraldanud digikoolitusi pagulasnoortele ja Uganda õpetajatele partnerluses Uganda Haridus- ja Spordiministeeriumi, linnapagulaste organisatsiooni YARID, Soome suurima humanitaarabi organisatsiooni Finn Church Aid´i ja Norra Pagulasabiga. Suur osa koolitustest viidi pandeemia tõttu läbi üle veebi. Mondo Uganda naiskonnaga on hiljuti liitunud ka kaks vabatahtlikku digieksperti Euroopast, Clarisse Bulpa ja Ambra Malandrin, kes järgmise poole aasta jooksul panustavad Mondo digipädevuste koolituste elluviimisesse.
Tekst: Riina Kuusik-Rajasaar