09.02.24

Mondo üritused tutvustavad kohalikele kogukondadele siinsete pagulaste kultuuri

Traditsiooniline türgi hommikusöök kuymak ja Eestisse tulnud Türgi pagulaste lood meelitasid Vana Kooli Kohvikusse Lindile veebruari esimesel pühapäeval pea poolsada huvilist. Ühiskokkamine oli esimene omataoline Mondo üritusteseeriast, mis toob kohalikke kogukondi kokku pagulastaustaga inimestega.

“Hommik algas suure sagimisega, sest huvi kohtumise vastu oli väga suur. Me ei olnud kindlad, kas oleme piisavalt süüa varunud,” muigas ürituse korraldaja, Mondo ekspert Mirjam Matiisen. Hommikusöögi ja ühiskokkamise eesmärk oligi tuua Eestis elavad türklased kokku kohaliku kogukonnaga, et kuulda lugusid, mis pagulasi siia elama on toonud ja kuidas neil siin läheb. “Kogu hommiku atmosfäär oli lõbus ja sõbralik ning küsimusi türklastele tuli lausa rahena,” sõnas Matiisen.

Ühiskokkamist Lindil viis läbi Tallinnas elav türklane Celal Yildirim, kes on tänaseks Eestis elanud neli aastat ja kes töötab matemaatikaõpetajana. “Minu jaoks oli üllatav nii suur huvi Türgi toidu ja kultuuri vastu. Kohal oli väga palju rahvast ja nad olid ka aktiivsed suhtlema. Taaskord nägin, et see stereotüüp, et eestlased on väga kinnised ja tagasihoidlikud, ei pea üldse paika. Küsimusi oli seinast seina, küsiti Türgi poliitilise olukorra kohta, aga ka näiteks seda, kuidas meile maitseb kilu või hapukapsas. Minu enda jaoks oli ka suur avastus see, et Lindil nii suur ja ilus kohvik asub, sinna tahaks teinekordki minna,” ütles Celal.

Celalile tulid kokkamisele appi ka mitmed teised Türgist pärit inimesed. Köögis sai uudistada, kuidas valmib Türgi kohv ning traditsiooniline türgi hommikusöök kuymak.

“Imestasin, et pühapäeva hommikul nii palju inimesi kohale tuli. Rahvast tuli Lindilt, Audrust ja ka 25 kilomeetri kauguselt Pärnust. Ürituse meeleolu oli väga avatud ja sõbralik,” sõnas Anneli Koppel, Vana Kooli Kohviku perenaine.

Türgi hommikusöögi toimumist 4. veebruaril toetas ÜRO Pagulasameti (UNHCR) rahastatud Mondo projekt „Bridges of Belonging”.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo üritused tutvustavad kohalikele kogukondadele siinsete pagulaste kultuuri

09.02.24

Traditsiooniline türgi hommikusöök kuymak ja Eestisse tulnud Türgi pagulaste lood meelitasid Vana Kooli Kohvikusse Lindile veebruari esimesel pühapäeval pea poolsada huvilist. Ühiskokkamine oli esimene omataoline Mondo üritusteseeriast, mis toob kohalikke kogukondi kokku pagulastaustaga inimestega. “Hommik algas suure sagimisega, sest huvi kohtumise vastu oli väga suur. Me ei olnud kindlad, kas oleme piisavalt süüa varunud,” muigas
LOE EDASI
VAATA KÕIKI