31.08.2018

Mondo vabatahtlik toetas Istanbulis Süüria põgenikke

Augusti keskel naases Türgist Mondo lähetatud vabatahtlik Minna Hint, kes tegutses kaks kuud Small Projects Istanbul (SPI) nimelises kogukonnakeskuses. Keskusest saavad tuge ja abi sõja eest põgenenud Süüria perekonnad. Vabatahtliku põhiülesandeks oli lastele suunatud suveprogrammi koostamine ja selle läbi viimine.

Minna Hindi sõnul oli vabatahtlike meeskond väga rahvusvaheline: „Töötasin koos Saksamaalt, Kreekast, Alžeeriast, Egiptusest, aga ka Türgist ja Süüriast pärit vabatahtlikega. Koostasime lastele suvise kava, kus iga päev kandis endas kindlat teemat. Keskuse laoruumist leidsime palju lauamänge ja nii sai esmaspäevast lauamängude päev. Teisipäeviti oli meisterdasime päev. Olen ise suur taaskasutuse austaja ja me tegime lastega näiteks piima- ja mahlapakkidest rahakotte, mida nad ka aktiivselt kasutama hakkasid. Kolmapäev oli pargipäev, kus nautisime õues olemist. Püüdsin lastele isegi kummikeksu õpetada, aga üsna tulutult. Neljapäev oli kunstipäev ning reedeti inglise keele õpe ja teadusklubi.“

Minna tõdeb, et keskuses käivad lapsed on üsna rahulikud ja rõõmsad ning paistavad sõjatraumad selja taha jätnud olevat. Paraku ei leia mitte kõik Istanbulis elavad põgenikud teed sellistesse keskustesse. „Kui arvestada Istanbulis elavate põgenike koguarvu, siis võiks neid keskusi olla muidugi kordades rohkem. SPI on oma nappide tegutsemisaastate jooksul teinud läbi väga suure hüppe. On muljetavaldav, kuidas nad on suutnud organiseeruda. Keskusel on neli korrust ja kogu aeg toimub midagi – väikelaste hoid, kõrvarõngaste tegemine, siiditrükk, keeltunnid – töö käib pidevalt.“

MTÜ Mondo alustas Süüria naaberriikidesse pagenud perede toetamist neli aastat tagasi, mil alustati tööd Jordaania pagulaslaagrites haridusprogrammidega. Small Projects Istanbul on olnud Mondo partner alates 2016. Keskus toetab Istanbulis umbes 200 perekonda.

Aprillis 2018 alustas Mondo juba oma neljanda humanitaarabiprojektiga Süüria põgenike olukorra leevendamiseks naaberriikides. Ka sel korral on Mondo partneriteks Jordaania, Liibanon, Türgi. Projekti käigus jätkatakse koos partneritega haridusprogrammide arendamist ja psühhosotsiaalse toe pakkumist.

Vabatahtlikku lähetamist Istanbuli toetas Eesti Välisministeerium arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest.

VAATA KÕIKI UUDISEID

TEISED UUDISED

Stipendiumikonkurss venekeelsele meediale

01.07.2021

MTÜ Mondo kuulutab välja rändeteemalise stipendiumikonkursi, mis on suunatud Eestis ilmuvatele ja tegutsevatele venekeelsetele ajakirjanduslikele väljaannetele. Stipendiumikonkursi eesmärk on võimaldada noorel ajakirjanikul või ajakirjanike tiimil viia läbi uurimus rände ja/või integratsiooni teemadel. Näiteks võib uuring keskenduda väljarände temaatikale, uussisserändajate ja/või mitmenda põlvkonna sisserändajate kohanemisele, välistööjõu kaasamisele vms. Stipendiumivooru suurus on 2000 eurot ja välja antakse kuni kaks stipendiumi. Stipendiumi antakse välja projekti „Jagatud teekonnad:
LOE EDASI