12.10.18

Mondo väike digitiiger hüppas üle piiri

“Eesti on digiriik!” – sellist refrääni kuulevad paljud meist iga päev. Ka Mondos on pikalt olnud oma refrään: “Kuidas küll kasutada eestlaste digioskuseid Mondo igapäevatöös?” Kui maailmahariduses oleme juba aastaid innovaatilisi lahendusi katsetanud, siis arengukoostöö ja humanitaarabi on pikalt vaeslapse rolli jäänud. Sel aastal on aga teoks saanud mitu põnevat ideed, mida Mondo kontoris pikalt kaalunud olema – ehk siis omal väiksel moel oleme tiigri Eestis välja hüpitanud ja üsna mitmesse riiki.

Naiste tervis läbi digimeetodite

Juba mitmendat aastat täiendab Mondo koostöös Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga Afganistani maapiirkondade ämmaemandate erialalisi teadmisi. Kui veel kolm aastat tagasi lennutasime afgaani ämmaemandaid Tallinnasse, siis nüüd käib õpe Skype ja Moodle’i keskkondade kaudu. Ühel pool ekraani istuvad afgaanid, teisel pool eesti naised ja jagavad teineteisega teadmisi ja kogemusi. Sel sügisel lõpetas terviseedenduse kursuse juba kolmas lend, kes osalesid uudsel digitaalsel lõpuaktusel, mis toimus üheaegselt Tallinnas ja Kabulis. Videosilla vahendusel lauldi mõlema riigi hümni. Tervishoiu Kõrgkooli Tervisehariduse Keskuse juhataja Silja Mets-Oja hüüdis Eestis välja lõpetajatele nimed ning eelnevalt Afganistaani lennutatud diplomid anti neile Kabulis füüsiliselt kätte. Sarnane koostöö jätkub ka uuel aastal. Aktust saab vaadata Aktuaalses Kaameras olnud teleklipist.

Afganistani ämmaemandate koolitus

Koolitusruum Tervishoiu Kõrgkoolis – ekraanil Afganistani ämmaemandad

Digioskused sõjapõgenikele

Eelmisel aastal alustas Mondo Tallinna Ülikooliga digiõppekursuse ettevalmistamist. Kursuse sihtrühmaks on sõjapõgenikud ning siiani on see kõikide partneriorganisatsioonide poolt väga positiivselt vastu võetud. Kui põgenike esmased vajadused – toit, hügieen ja arstiabi – on kaetud, tekib küsimus, mida teha igapäevaeluga. Kuidas kohaneda uues riigis, leida tööd või alustada oma väikse äriga? Kuidas hoida kontakti oma lähedastega või saada infot kodumaal toimuvast? Siin tulevadki digioskused mängu – samamoodi nagu internet lihtsustab meie igapäevaelu ja tööd Eestis, avavad digitaalsed oskused ka sõjapõgenikele uusi uksi ning aitavad leida viise, kuidas kildudeks purunenud igapäevaelu uuesti üles ehitada.

Koolituse arendamiseks panime sel suvel kokku Eesti ekspertidest tiimi, kes septembrikuu jooksul viisid kursuse läbi Liibanonis ja Ugandas. Õige pea toimub koolitus ka Jordaanias asuvas Zaatari põgenikelaagris. Mondo tiimi poolt välja koolitatud õpetajad hakkavad kursust edasi andma Süüriast ja Kongo Demokraatlikust Vabariigist põgenenud noortele. Kuna riigid erinevad suuresti, kohandasid eksperdid koolitust vastavalt kohalikele oludele.

digikoolitus ugandas mondo

Koolitus Ugandas.

Nii Ugandas kui Liibanonis osalenud õpetajad said TLÜ haridustehnoloogia keskuse nooremteaduri Linda Helene Sillati käe all õppida tundma igapäevaseid digitööriistu ning kodulehe tegemist. Liibanoni koolitusel osalejad juhendasid ka idufirmade taustaga personaliekspert Jane Muts ning esinemiskoolitaja Gleb Maltsev. Uganda koolitusel andsid oma panuse disainer Jaanus Sakkis ning fotograaf ja dokumentalist Enrico Barone.
Kursuse kohta saab pikema ülevaate Vikerraadio Huvitaja saatest, kus värskelt Ugandast naasnud meeskonnaliikmed programmi tutvustavad.

Arvutiklass Kongo külla Ghanas

Septembris lendas Euroopa humanitaarvabatahtlike programmi raames Ghanasse Mondo vabatahtlik Diana Tancredi, et kuue kuu jooksul tõmmata seal käima arvutiklass ja juhendada kohalikke õpetajaid, kes hakkaksid läbi viima praktilisi arvutitunde nii koolilastele kui ka teistele huvilistele Kongo külas. Ghanas on väga eeskujulik arvutiõpetuse riiklik õppekava – juba algkoolist alates peaks iga õpilane vähemalt korra nädalas saama arvutiõpet. Ja saabki – aga see kõik toimub tahvli, kriidi ja plakatite abiga, millel kujutatakse arvutit, kuvarit ja erinevaid tekstitöötlus- ja arvutusprogramme. Mure on vaid selles, et suurem osa lapsi lõpetab põhikooliastme olemata kordagi arvutit näinud või katsunud, sest arvutiklasse Kongo küla koolides lihtsalt ei ole. Terve valla 40 kooli peale leiab arvuteid üldse vaid paarist koolist.

Mondo eestvedamisel, Eesti ettevõtete ja eraisikute annetatud kasutatud sülearvutitega ning kohaliku valla ja haridusameti koostöös on Diana eesmärk novembri alguseks käivitada külakeskuses arvutiklass esialgu 12 arvutiga.

Arvutid Ghanasse Mondo

Esimesed annetatud arvutid jõudsid kohale meie vabatahtliku Diana Trancedi ning Mondo juhatuse liikme Diana Tamme vahendusel,

Koolid saavad broneerida aja ning käia keskuses oma praktilisi arvutitunde läbi viimas. Ruumid on juba leitud ja aktiivselt käib vastutava kohaliku arvutiõpetaja otsimine, kes tagaks selle, et keskus oleks korras ja aktiivses kasutuses ka siis, kui Diana oma missiooni lõpetab. Elevus on külas suur ja huvilisi on lisaks kooliõpilastele ka õpetajate ja koolijuhtide hulgas ning noorte seas, kellel keskkool juba selja taga, kuid edasiõppimiseks napib raha – arvutioskus annaks neile tööturul uusi võimalusi.

Oleme tänulikud kõigile toetajatele Eestis ja ootame Dianalt pikisilmi uudiseid keskuse arengutest. Ja pikas perspektiivis loodame, et head arvutioskused annavad Põhja-Ghana noortele parema konkurentsivõime kiirestiarenevas riigis.

 

Esifoto autor Frank Jüris

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo lõi Ukraina sisepõgenikele talveks paremad majutustingimused

26.03.24

Mondo renoveeris ja pakkus talvitumisabi kümnele majutuskeskusele Ida-Ukrainas, kus elavad sajad kodudest lahkuma sunnitud sisepõgenikud. Turvalised ja soojad keskused aitavad neil talve üle elada ning loovad paremad eeldused toimetulekuks. Toeta Mondo kaudu Ukrainat annetusega siin või ulata abikäsi Ukrainale heateokingitusena. Liudmyla Ivanivna on viimased aasta aega elanud Harkivi majutuskeskuse toas number 403. “See ei olnud
LOE EDASI
VAATA KÕIKI