PROJEKTID
Vaimse tervise tugi Ukrainale
Projekti kestus: aprill 2025 – märts 2026
Projekti rahastajad: ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus, Secours Populaire Français
Projekti partnerid: East SOS, DocuMental Care
Projekti maht: 303 272€
Sõda Ukrainas on kaasa toonud enneolematu vaimse tervise kriisi. OCHA 2025. aasta humanitaarabiplaani kohaselt vajab enam kui 9,2 miljonit inimest terviseabi, sealhulgas vaimse tervise ja psühhosotsiaalse toe teenuseid. Suurimad probleemid tulenevad tervishoiusüsteemi ebastabiilsusest ning sõja tõttu suurenenud vajadusest vaimse tervise tugiteenuste järele. Hinnanguliselt on lausa 38% ukrainlastest kõrge depressiooniriskiga. Eriti haavatavas olukorras on lapsed, kellest enam kui 1,5 miljonit vajab abi stressi, ärevuse ja muude vaimse tervise probleemidega toimetulekuks. Samas on vaimse tervise teenuste kättesaadavus piiratud nii täiskasvanutele kui lastele haridusasutustes.
Vaimse tervise kriis ja sõjategevused takistavad Ukraina lastel hariduse omandamist, mida kinnitab sõja esimesel aastal tehtud PISA uuring. Õpitulemuste langus on kõige märgatavam Ida- ja Põhja-Ukrainas ning maapiirkondades, enim on mõjutatud madalama sotsiaalmajandusliku staatusega õpilased.
Mondo toetab koostöös partneritega sõjast mõjutatud Ukraina elanikke, parandades vaimse tervise teenuste kättesaadavust ja vähendades hariduslikku mahajäämust projektiga „Vaimse tervise toetamine online diagnostika ja konsultatsioonide ning õpi- ja vaimse tervise laagrite kaudu”.
Ühe olulise lahendusena rakendame Eestis välja töötatud mudelit, mille kaudu saavad abivajajad üle Ukraina ligipääsu vajalikule vaimse tervise diagnostikale ning konsultatsioonidele. DocuMental teaduspõhise digitaalse diagnostika- ja raviplatvormi kaudu pakume 2100 psühhiaatrilist ja psühholoogilist konsultatsiooni.
Laste haridusliku mahajäämuse vähendamiseks ja nende vaimse heaolu toetamiseks pakume 150 seitsmenda klassi õpilasele järeleõppelaagreid, kus nad saavad tuge ukraina keele ja kirjanduse, matemaatika, ajaloo ning inglise keele õppeainetes. Oluline osa laagritest on vaimse tervise tugi, mida pakuvad kogu laagri jooksul psühholoogid. Laagrid on suunatud lastele, kes on sõjategevusest igapäevaselt enim mõjutatud – sisepaguluses elavad Luhanski oblastist pärit õpilased, sõjaväelaste lapsed Žõtomõri oblastist ja rindejoone lähedal elavad Zaporižžja õpilased, kelle ligipääs kontaktõppele on sageli piiratud.
Projektijuht:
Meelis Niine
meelis@mondo.org.ee



