22.10.21

Tarkusefondi uudised

Siit leiad haridusuudiseid Mondo partnerriikidest, kus koroona-piirangute ajastu ja pingelised poliitilised sündmused on meie toetuste tsükli parajalt sassi ajanud.

Kõikides partnerriikides, kus Eesti annetajate toel lapsed koolis käivad, on kooliaastad pikenenud või lausa katkestatud. Selle suve teine pool ja sügis on olnud ka äärmiselt pingeline, et korraldada ümber ämmaemandate koolitused Afganistanis ja aidata evakueerida kaitset vajavad partnerorganisatsioonide juhid. 

GHANAS pikenes 2020/21 kooliaasta novembrini ja tavapäraselt septembris algav uus kooliaasta avatakse alles jaanuaris 2022. Novembris lõpetab teie toel põhi- või keskkooli 30 õpilast; 110 last jätkavad põhikoolis, ca 30 noort keskkoolis ja üks noormees ülikoolis. Uusi põhikoolilapsi me enam juurde ei võta, vaid suuname Tarkusefondi laekuvad annetused kesk-, kutse- või ülikoolitasemel õppurite toetuseks ning toetame Kongo külas loodud IT-keskuses läbiviidavat arvuti-ja digipädevuste õpet. Jaanuaris 2022 suunduvad Kongo külla digiharidust edendama ka Eesti vabatahtlikud.

KEENIAS kooliaasta kestab tavaliselt kalendriaasta, aga 2021. õppeaasta algas alles mais ja kestab 2022. aasta märtsini. Shianda külla loodud õmblustöökojas käib aga vilgas mõõtude võtmine koolivormide tarbeks. Toetused 104 põhikoolilapsele on plaanis üle anda jaanuaris. Põhikoolilastest 24 käivad erivajadustega laste (internaat)koolides ja nende heaolu on aidanud viimase kahe aasta jooksul märkimisväärselt tõsta EU Aid programmi vabatahtlik Andreia. Tema blogi saate lugeda siit. 25 õpilast lõpetavad kevadel põhikooli, mille järel saame määrata ka keskkoolis jätkavate ja alustvatate lastele toetuse.

UGANDA kooliaasta on Mondo Aafrika partnerriikidest olnud kõige lünklikum. Kikooba kool sai lahti olla vaid mõned kuud; juunis suleti üle riigi kõik koolid. President lubas septembris, et kõik kõrgharidusasutused avatakse taas novembris tingimusel, et õpetajad ja üle 18. aastased õppurid on selleks ajaks vaktsineeritud. Ülejäänud koolitasemed avatakse taas jaanuarist 2022. Kikooba kooli paljud lapsed on nii pika koolist eemaloleku tulemusena klassi kordamas või raskeks kujunenud majanduslikel põhjustel perekonnaga piirkonnast lahkunud. 

 Veel haridusteemalisi uudiseid Mondo partnerriikidest:

  • Olukord Myanmaris on jätkuvalt pingeline. Kevadel tehtud üleskutse tulemusena kogusime Namlanis asuvale õpilaskodule 7200 EUR, mis pakub turvalist varjupaika, toitu ja õppetegevuse jätku lisaks Mondo 10 toetuslapsele veel ligi 80 lapsele Toetusest jätkub kooliaasta lõpuni.
  • Tarkusefond laiendas toetust Süüria noortele. Mondo pakub oma Türgi koostööpartneri vahendusel neljale Istanbulis elavale Süüria noorele stipendiumit ülikoolihariduse omandamiseks järgmise nelja aasta jooksul.
  • Afganistanis asuv Fatima Zahra tüdrukutekool on Talibani võimuletuleku järgselt taas avatud kuni 6. klassini, kuid kuna Eesti rahastus on praeguseks peatatud ning õpetajatele ei ole võimalik tasu maksta, siis on reaalne oht, et kool lõpetab tegevuse aasta lõpus. Koolijuhataja Jamila pöördumist saab vaadata siit. Kes Telliskivi Loomelinnakus satub jalutama, heitke pilk peale Ahto Lobjakase Afganistani teemalisele näitusele, mis üleval 6. novembrini.
  • Lugege ka meie põnevatest digiharidustegevustest Kakuma pagulaslaagis Keenias ja Zaatari pagulaslaagris Jordaanias.

Fotol Ebubere Keskkooli õpilased.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo üritused tutvustavad kohalikele kogukondadele siinsete pagulaste kultuuri

09.02.24

Traditsiooniline türgi hommikusöök kuymak ja Eestisse tulnud Türgi pagulaste lood meelitasid Vana Kooli Kohvikusse Lindile veebruari esimesel pühapäeval pea poolsada huvilist. Ühiskokkamine oli esimene omataoline Mondo üritusteseeriast, mis toob kohalikke kogukondi kokku pagulastaustaga inimestega. “Hommik algas suure sagimisega, sest huvi kohtumise vastu oli väga suur. Me ei olnud kindlad, kas oleme piisavalt süüa varunud,” muigas
LOE EDASI
VAATA KÕIKI