28.02.12
Tartu Postimees: Tartlased käivitavad Ugandas kohviku
Vabatahtlik Siisi Saetalu ja Vilde lokaali pidaja Priit Reiman sättisid eile Vildes seintele Ugandas tehtud fotosid, mille autor on Kullar Viimne. Homme on Vildes Uganda teemaõhtu. Foto: Kristjan Teedema
Tartust pärit noor antropoloog, MTÜ Mondo vabatahtlik Siisi Saetalu avab koostöös Vilde lokaali omanikega Uganda pealinnas Kampalas kohviku, mis hakkab tööd pakkuma puuetega noortele.
«Ugandas on eelarvamusi erivajadustega inimeste suhtes üsna palju ja sageli jäävad nad elust eemale või on tõrjutud, kuigi tööl käimine oleks neile jõukohane,» nentis vabatahtlik Siisi Saetalu.
«Oma väikse kohvikuga tahame vähemalt osale erivajadustega noortele rakendust pakkuda,» lisas Saetalu, kes sõidab märtsi lõpus üheksaks kuuks Ugandasse kohvikut pidama.
Sotsiaalne ettevõte
Tööle hakkab kohvik sotsiaalse ettevõttena, mis tähendab, et tulu ärist välja ei võeta, vaid see investeeritakse ettevõtte arengusse, et aidata võimalikult paljudel erivajadustega noortel tööd saada.
Kohviku avamise 9600 euro suurusest eelarvest umbes kaheksakümmend protsenti on Siisi Saetalu sõnul tänu arvukate eraisikute ja ettevõtjate annetustele koos ning neiu enda reisi- ja elamiskulud katab välisministeerium.
Kohviku äriplaani aitavad lihvida Vilde lokaali pidajad Priit Reiman ja Lauri Kasemets, kes sõidavad ka ise paariks nädalaks Ugandasse oludega tutvuma. Seni on teada, et kohvik on mõeldud turistidele ja jõukamatele kohalikele, kuid kõik muu, alates sisustusest, menüüst ja lõpetades hindadega, aitavad ettevõtjad paika panna kohapeal.
«Kui ma Uganda kohvikust kuulsin, tundus see parajalt hullumeelne, aga samas ka väga põnev idee. Miks mitte aidata natuke oma kogemustega selle erilise kohviku avamisele kaasa,» lausus Vilde lokaali üks pidajaid Priit Reiman.
Aafrikaks valmis
Siisi Saetalu lisas, et kogenud ettevõtjate nõu ja jõud kulub talle igati ära, sest ettevõtluskogemusi neiul varasemast pole. Kultuurilisteks erinevusteks on antropoloogiharidusega Saetalu seevastu hästi valmistunud.
«Kultuurišokki ma ei karda. Jah, muidugi on olla valge naine keset musta Aafrikat hoopis teine tunne kui olla valge naine Tartus, aga see ei hirmuta. Ugandas on ju paljud vabatahtlikud käinud ja hakkama saanud,» lisas ta.
Siisi Saetalu jääb Ugandasse üheksaks kuuks – umbes pool ajast kulub kohviku avamise ettevalmistusele ning teine pool selle ülestöötamisele. Pärast vabatahtliku lahkumist Ugandast on lubanud kohviku majandamist jätakata kaks erivajadustega laste internaatkooli, mille õpilased saavad kohvikus tööd.
Eestlaste sotsiaalse ettevõtmise käivitamise pingutusi filmib üheksa kuu jooksul dokumentalist Kullar Viimne. Nii tema kui Siisi Saetaluga saab enne Aafrikasse sõitu kohtuda ja küsimusi esitada Uganda teemaõhtul Vilde lokaalis homme kella viiest seitsmeni. Samuti on võimalik teha kohvikule annetusi eetiliste kingituste veebiküljel www.muudamaailma.ee.
Allikas: Kristiina Kruuse, Tartu Postimees, 28.02.2012