02.02.2019

Uurimistöö prügisukeldumisest viib Valga õpilase reisile Myanmari

1. veebruaril autasustati MTÜ Mondo õpilaskonkursi „Iseseisvalt maailmahariduses(t)“ võitjaid. Koostöös Tartu Ülikooli Miljon+ projektiga korraldatud konkursil toodi esile maailmahariduslikke õpilasuurimusi ja täiendati eestikeelset Vikipeediat. Võitja sõidab 2019. aasta kevadel õppereisile Šani osariiki Myanmaris.

10. septembrist kuni 10. detsembrini toimunud konkursile laekunud töödes käsitleti  maailmahariduse ning kestliku arengu teemasid, avati mõiste “freeganism”, tutvustati Aafrika stiilis kinoklassi valmimist ja ühe praktilise tööna korraldati koolis arvamusfestival.

Konkursi võidutööks osutus keskkonnaaktivismi-teemaline uurimus “Freeganlus ja prügisukeldumine”, mille autor on Kaari Uibomägi Valga Gümnaasiumist, tööd juhendas õpetaja Irja Kängsepp. Freeganid ja prügisukeldujad on inimesed, kes võitlevad toiduraiskamise vastu ja päästavad tarbimiseks kõlbulikku kraami. Uibomägi proovis uurimistöö kirjutamise raames ka ise prügisukeldumist. “Õppisin nendest prügisukeldumistest austama inimesi, kes tunnevad muret meie planeedi heaolu üle ning on oma elu korraldanud nii, et nende ökoloogiline jalajälg oleks piisavalt väike. Õppisin võtma vaid nii palju, kui mul on vaja,” kirjutab ta kokkuvõtteks. Kaari Uibomägi sai auhinnaks õppereisi Šani osariiki Myanmaris (Birmas). Reis annab võimaluse oma silmaga näha, kuidas Eesti arengukoostöö projektid aitavad šani lapsi parema hariduse juurde.

Tartu Ülikooli Miljon+ eriauhinna pälvis Andtriine Navi Hugo Treffneri Gümnaasiumist vikiartikli “Naiste õigused” eest. Navi tööd juhendasid Aare Ristikivi ja Mari-Kätrin Kinks, kes julgustasid õpilast praktilise tööna korraldama oma koolis maailmanädalat, kus iga päev keskenduti ühele kestliku arengu eesmärgile. Võitjaid autasustati 1. veebruaril Välisministeeriumis Eesti UNESCO ühendkoolide seminaril “Ühinenud Rahvad kestliku arengu nimel”.

Konkursi hindamiskomisjoni kuulusid Diana Tamm (MTÜ Mondo), Madli Kumpas (UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon), Kairi Pirk-Vatunen (Välisministeerium), Ann Siiman (Tartu Ülikool), Jaan Meriniit (Vikipeedia).

Õpilaskonkursiga sooviti leida ja tunnustada Eesti koolides kirjutatud maailmahariduslikke uurimusi ning suurendada maailmahariduse, humanitaarabi ja arengukoostöö valdkonna artiklite hulka eestikeelses Vikipeedias.

UNESCO ühendkoolide seminaril kuulutati välja ka uus konkurss, kus saavad osaleda õpilased, kes kaitsevad maailmahariduse-teemalise uurimistöö või praktilise töö 2019. aasta jooksul. 2019. aasta konkurss kestab terve aasta, tulemused kuulutatakse välja 2020. aasta alguses ning võitja saab oma silmaga näha MTÜ Mondo arengukoostöö tegevusi Ugandas. Lisainfot uue konkursi kohta on siin.

Võidutöö põhjal loodud Vikipeedia leheküljega saab tutvuda siin ja eripreemia pälvinud artikliga siin.

Konkurss ja Myanmari õppereis toimuvad Välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi projekti “Laste ja naiste õigused maailmas inimeste lugude kaudu” raames. Õppereisi rahastab osaliselt ka Haridus- ja Teadusministeerium riigieelarvelise toetusega. Konkurssi toetavad ekspertarvamusega UNESCO Eesti rahvuslik komisjon, Tartu Ülikooli Miljon+ meeskond ja MTÜ Wikimedia Eesti.

Esifotol: Õpilaskonkursi võitja Kaari Uibomägi (Valga Gümnaasium) ja maailmanädalate konkursi võitja Maarit Jõemägi (Tallinna 32. Keskkool)

VAATA KÕIKI UUDISEID

TEISED UUDISED

Ajakirjanikele suunatud õppereis Ukrainasse 

15.10.2021

MTÜ Mondo kuulutab välja kandideerimise ajakirjanike õppereisile Ukrainasse. Õppereisi eesmärk on võimaldada Balti riikide, Poola ning Saksamaa ajakirjanikel viia läbi uurimus Ukraina töö ja/või konfliktist tingitud rände teemadel. Õppereis korraldatakse projekti „Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil” raames, mida kaasrahastavad Euroopa Komisjon, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Eesti Vabariigi Välisministeerium arengukoostöö ja humanitaarabi
LOE EDASI