09.12.14

Vabaühendused aitavad Eesti inimeste käest kogutud annetuste eest Ukraina abivajajaid

Oktoobris alustasid kolm Eesti vabaühendust ühiskampaaniaga “Ukraina heaks!”, millega kogutakse annetusi Ukraina sisepõgenike ja konfliktis kannatanute abistamiseks. MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskus on kolme humanitaarprojekti läbiviimiseks kogunud praeguse seisuga peaaegu 16000 eurot, millest suurem osa on juba abivajajateni toimetatud.

Ühiskampaania koordinaatori Eero Jansoni sõnul on Ukraina abistamisele suunatud aktsioonid osutunud väga edukateks. “Eesti inimestele on sisepõgenike ja teiste kannatanute saatus hinge läinud ja tänu heade annetajate abile oleme jõudnud juba paljude Ukraina abivajajateni nii toidu, ravimite kui ka mitmesuguste esmatarbekaupadega. Samas pole kohapealsed esmavajadused veel sugugi kaetud ning seetõttu töötame Ukraina suunal edasi ka tuleval aastal.”

MTÜ Eesti Pagulasabi viis esimese humanitaarabi laialijagamise läbi novembri lõpus Zaporižžja, Melitopoli ja Dnipropetrovski linnades. Ühiselamutesse majutatud perekondadele jagati kokku 160 meditsiinipakki, mis koosnesid 22 erinevast ravimist ja esmaabitarbest, lisaks jagati lastega peredele välja 120 pakki lastele mõeldud ravimitega. Eakad ja krooniliselt haiged said lisaks standardkomplektile ka oma raviks vajalikke ravimeid. Vastavalt vajadusele jagati põgenenud peredele mähkmeid ja hügieenitarbeid, tekke ja voodipesu, lastele ka talveriideid ja jalanõusid. 

Detsembri alguse seisuga on Eesti Pagulasabi kogunud Ukraina humanitaarprojekti läbiviimiseks rahalisi annetusi 4713 euro väärtuses. Novembri lõpus väljajagatud abi soetamiseks kulus kokku 3355 eurot, ülejäänud 1358 eurot ja edaspidised annetused kasutatakse humanitaarprojekti järgmistes etappides, mis leiavad aset detsembri lõpus ja tuleva aasta alguses.

MTÜ Mondo toimetas annetuste eest soetatud humanitaarabi sisepõgenikeni novembri keskel, viies koostöös kohapealse partneri Vostok SOS-iga Luhanski oblastisse toidupakke ja ravimeid. 150 toidupakki jagati laiali Krepis, Popasnas, Lõssitšasnkis ja Novoselovkas, igaks pakist jätkub ühele täiskasvanule kaheks nädalaks. Veel 50 pakki toimetatakse abivajajateni detsembri keskel. Lisaks toidupakkidele soetati ravimeid Stšastja ja Popasna haiglatele. Kõik toiduained ning ravimid soetati Ukrainast kohapealt.

Kuu alguse seisuga oli Mondo Eesti inimestelt kogunud 4640 eurot, millest on senise abi soetamiseks ja kohapealseks tegevuseks kulunud 4400 eurot. Ülejäänud vahendid ning lisanduvad annetused toimetatakse abivajajateni jooksvalt koostöös Vostok SOS-iga.

MTÜ Ukraina Kultuurikeskuse kogutud annetusraha eest on toetatud 8 raskelt kannatanu ja ühe hukkunu perekondasid. Enne raha üleandmist kohtuti kannatanutega ja uuriti põhjalikult nende tausta ja materiaalset olukorda. Keskusele on detsembri alguse seisuga tehtud 6411 euro väärtuses annetusi, millest 3258 eurot on juba abivajajateni jõudnud. Lähiajal sõidab Ukraina Kultuurikeskuse esindaja Ukrainasse uut abi jagama.

Lisaks kannatanute abistamisele viis Ukraina Kultuurikeskus novembri lõpus läbi soojade riiete ja talvevarustuse kogumise kampaania, millega koguti ligi 360 m3 asju. Hetkel tegeletakse abi sorteerimise ja pakkimisega ning dokumentide vormistamisega. Abi saadetakse välja lähiajal.

Kampaania osalised tänavad kõiki seniseid annetajaid, kes Ukraina sisepõgenike ja kannatanute aitamise on võimalikuks muutnud. Kõik kolm organisatsiooni koguvad annetusi edasi, et kohapealseid tegevusi jätkata. Annetusi saab teha kampaanialehelt www.ukrainaheaks.ee, organisatsioonide tegevustega saab end kursis hoida ka Facebooki lehel www.facebook.com/ukrainaheaks.

Lisainfo: 

Veronika Svištš, MTÜ Mondo

veronika@mondo.org.ee

tel. 5346 2693

Eero Janson
Kampaania koordinaator
MTÜ Eesti Pagulasabi
eero@pagulasabi.ee
tel. 517 4334

Bogdan Ljutjuk
MTÜ Ukraina Kultuurikeskus
bogdan.ppk@gmail.com
tel. 5668 2369

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo toetab põgenikke mitmekülgselt nii Eestis kui partnerriikides

19.06.24

Tänasel rahvusvahelisel pagulaspäeval kutsume üles toetama neid, kes on pidanud põgenema oma kodust vägivalla või tagakiusamise eest.  ÜRO pagulasameti värske raporti järgi on nende inimeste arv kümne aastaga kahekordistunud, ulatudes tänavu 120 miljonini. Kusjuures 40% neist on lapsed ja noored, kelle jaoks see tähendab tihti ka haridustee katkemist. Põgenike arvu kasvatavad nii uued konfliktid kui
LOE EDASI
VAATA KÕIKI