24.09.13

Valgamaalane õpetaja reisist Keeniasse: “Reis rahutusse Nairobisse teeb õpetaja ärevaks”

Kuigi Keenias on ärevad ajad, valmistub Valga gümnaasiumi arendusjuht Pille Olesk minekuks selle maa koolidesse.
 

Oleski unistust Aafrikat näha varjutavadki praegu vaid rünnakud Nairobis, mis on üks kohti, kus Olesk vähem kui kolme nädala pärast kümnepäevase reisi alguses koolilastele tundi andma peaks.

«Ükskõik milliseid uudiseid – ikka räägivad need Nairobist,» muretseb Olesk, kes tahab just sealses eeslinna koolis tundi anda. «Välisministeerium soovitab vaid tungival vajadusel sinna sõita, aga see on alati minu unistus olnud. Ma ei jäta seda reisi ära, kuigi on hirm elu pärast.»

Pole turvatunnet

Ärevust võimendab seegi, et ta ei lähe Keeniasse turismigrupiga, mis annaks suurema turvatunde. «Eestist sõidan sinna vaid ühe Tallinna gümnaasiumipoisiga, kohal olles sõidame ühistranspordiga ja ei ööbi hotellides, vaid heal juhul külalistemajas,» kirjeldas ta. «Samuti jätab keeleoskus soovida, aga ikkagi olen valmis minema.»

Seni on Olesk koolis Aafrika vaesusest ja eluolust rääkinud, ilma et oleks kõike räägitut oma silmaga näinud. Kui Olesk on Keeniast tagasi, hakkab ta üle Eesti koolides nähtut meenutama.

Oleskit, kes on aastaid tahtnud Aafrikasse vabatahtlikuks minna, võtab seal vastu raamatu «Minu Keenia» autor Janika Tamm. Viimane on juba praegu jaganud Oleskile näpunäiteid, mida enne Keeniasse minekut teadma või kaasa võtma peaks. Eile tegid arstid Oleskile ka kaitsesüstid, näiteks kollapalaviku vastu.

Keenias algab peagi kevad, mis tähendab, et sooja on 25 kuni 27 kraadi ümber. «Muidugi peab riietusega arvestama. Seal ei ole sobilik käia näiteks õlapaeltega kleitides, peab pikemad riided selga panema – seal on moslemid,» lisas Olesk, kes näeb ka kõige vaesemaid piirkondi. «Ma ei taha tähelepanu äratada.»

Keeniasse sõidab õpetaja seoses maailmapäeva konkursi võiduga. Tal tuli rinda pista 33 plaaniga Eesti eri paigust.

Valikut, kes parima plaani esitas, oli korraldajate sõnul väga raske teha, sest laekus palju häid ja läbimõeldud ideid maailmapäevade läbiviimiseks, kuid parimaks valisid nad Oleski töö.

Keenia reisil tutvub Olesk MTÜ Mondo Keenia koostööpartnerite tööga riigi pealinnas Nairobis ja Shianda külas Lääne-Keenias. Külastatakse ka Keenia koole.

Ajalugu ja globaliseerumine

Põhikoolile annab ta ajalootunni, rääkides, kuidas ja millised riigid on Eestit okupeerinud, samuti tutvustab meie riiki ja haridust üldiselt. Õpetajatele kavatseb ta anda ülevaate globaliseeruvast maailmast. «Arvan, et räägin, kuidas globaliseeruv maailm Eestist vaadatuna paistab, täpsem teema on veel väljamõtlemisel,» lausus Olesk.

MTÜ Mondo toetusprogrammi juht Riina Kuusik-Rajasaar ütles, et alguses oli neil plaan tuua Eestiga tutvuma üks Lääne-Keenia küla Shianda õpetaja. See jäigi vaid ideeks, sest Keenia õpetaja ei saanud viisat.

«Kuna meil on Shianda külas väga palju põhikoolis käivaid lapsi, keda eestlased toetavad, ja meil on minemas sinna ka üks koolilaps, mõtlesime ka ühele õpetajale reisi pakkuda,» rääkis Kuusik-Rajasaar.

Pärast reisi tuleb fotonäitus ning Olesk osaleb ka kohtumistel ja töötubades Eesti koolides, kus jagab Keenias saadud kogemusi.

Projekti toetab Eesti välisministeerium arengukoostööks ette nähtud rahast.

 

Autor: Marge Väikenurm
Allikas: http://www.valgamaalane.ee/2083636/print/reis-rahutusse-nairobisse-teeb-opetaja-arevaks

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo viib koos Eesti haridusiduga Clanbeat uue vaimse tervise lahenduse Ukrainasse

27.06.24

Clanbeati lahenduse abil kaardistatakse Žõtomõri oblasti kooliperede vaimse heaolu seis, mis annab parema ülevaate sõja mõjust noorte ja kooli töötajate vaimsele heaolule, ning viib nad kokku just neile sobivaimate tugiteenustega. „Sõda on viinud Ukraina inimesed vaimse tervise kriisi, kus iga viienda ukrainlase seisund on keeruline. Me räägime ligi kümnest miljonist inimesest, kel tuleb lisaks muule
LOE EDASI
VAATA KÕIKI