25.11.2016

Viis põhjust, miks täna mitte midagi osta

Täna on rahvusvaheline ostuvaba päev! See päev on selleks, et mõtleksid oma tarbetutele väljaminekutele ning hindaksid ümber oma ostuharjumused ja -vajadused. Reeglid on lihtsad: alusta kohe praegu vähemalt 24-tunnist võõrutust ostmisest ning võta endale edaspidiseks moto: “Ostan vähem, elan rohkem!”
Viis põhjust, miks liituda ostuvaba väljakutsega:

 

  • Väärtusta rohkem ennast ja oma aega – iga päev poes käimine on harjumus, mis varastab meilt kullahinnalist aega, mida võiks veeta enda meelistegevuste või lähedastega.
  • Igal sinu ostul on mõju majandusele. Võta tänane päev, et lülitada end ostutsüklist välja ning mõelda sellele, kuidas sina tahaksid enda tegevusega maailma mõjutada – milliseid tootjaid ja tarnijaid sooviksid toetada ning milliseid mitte.
  • Igal sinu ostul on mõju ühiskonnale. Meile odavad tooted – näiteks kakao või kohv – võivad põhjustada seda, et teiselpool maailma elavad talunikud ei suuda maksta oma töötajatele piisavalt palka ning panevad rasked tööd tegema hoopis lapsed. Laste koolitee jääb pooleli ning neil on vähe lootust tulevikus vaesusest välja murda.
  • Igal sinu ostul on mõju keskkonnale. Kaugelt meieni tulevad tooted kurnavad ka keskkonda, kuna transpordi käigus kulub palju fossiilkütuseid. Eestimaised tooted on seega eelistatumad.
  • Ostuvaba päev aitab raha kokku hoida. Ostlemisest loobumine annab puhkust rahakotile ja aitab edaspidi meeles pidada, kuidas nutikamalt poes käia.

 

„Ostes odava banaani teen rõõmsaks küll poe, kuid pikk tarneahel kurnab keskkonda ning banaanikasvataja enda elu- ja töötingimused võivad olla päris masendavad. Äkki tasub osta hoopis eestimaist õuna või õiglase kaubanduse banaane, mis on toodetud keskkonnasäästlikumalt ja mille tootjale on tasutud kindlasti vähemalt miinimumhind?“ küsib ostuvaba päeva puhul Kristina Mänd, MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja.

 

Poeskäigust vabaks jäänud ajaga saad aga teha palju põnevaid asju: minna näitusele, alustada toreda reisi plaanimisega, kutsuda sõbrad külla ja vaadata mõnda hea filmi või alustada hoopis keeleõpinguga tasuta mobiilirakenduses. Ostuvaba päev aitab väärtustada rohkem ennast ja oma aega. See päev annab võimaluse osta vähem ja elada rohkem.

 
Lisainfo: 

Kristina Mänd
MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja ja kampaania “Supply Cha!nge. Muudame poeketid õiglasemaks” koordinaator Eestis
kristina@mondo.org.ee

tel. 56909754

VAATA KÕIKI UUDISEID

TEISED UUDISED

Stipendiumivoor ajakirjanikele – Valgevene rändekriis

19.01.2022

Mondo partnerorganisatsioon Tšehhis People In Need kutsub noori ajakirjanike kandideerima stipendiumile kajastamaks Valgevene rändekriisi. Stipendiumile saavad kandideerida kuni 35-aastased ajakirjanikud Tšehhist, Poolast, Slovakkiast, Eestist ja Soomest. Individuaalse stipendiumi suurus on 1800 eurot, välja antakse kuni 10 stipendiumi. Kandideerimise tähtaeg on 6. veebruar 2022. Veebruari teises pooles toimub stipendiaatide kohtumine Prahas. Stipendiumi tulemusel valmiva meediasisu ilmumise
LOE EDASI