01.06.23

Mondo lugude sari: Õpetaja suur missioon

Uljana on informaatika, ukraina keele ja kirjanduse õpetaja ning koolijuht Deisarevi külas Lääne-Ukrainas. Ta on töötanud õpetajana 12 aastat ning nendib, et väikses külakoolis peabki üks inimene tihti mitut ainet õpetama. Ent õpetamine on tema jaoks missioon. See on töö, mis paneb ta silmad särama ja innustab tegutsema. “Kui õpetaja 2-3 aastaga ametit pooleli ei jäta, siis ta jääbki seda tegema. Õpetajad siin ei näe end teistes valdkondades, sest me teeme enda jaoks õiget asja.”

Vahetusõpetajate programm
2021. aastal osales Uljana Mondo ja Vostok SOSi vahetusõpetajate programmis ning sattus paariks kuuks Lääne-Ukrainast Ida-Ukrainasse, õpetama ukraina keelt ja kirjandust Šastja linnas Luhanski oblastis. “Vahetusõpetaja kogemus oli minu jaoks märgiline. Ma muutusin julgemaks ja tegin suure arenguhüppe. Andsin intervjuusid, sain tuntumaks ja kandideerisin koolijuhiks. See kõik andis mulle võimalusi positiivse muutuse loomiseks,” kirjeldab Uljana.

Pärast programmis osalemist võitis Uljana tänu Luhanski oblastis töötamisele Ukraina aasta haridusteo tiitli “Global Teacher Prize Ukraine”. Saadud auhinnaraha, 80 000 grivna eest rajati kooli aeda mänguväljak. “Mu lapsed ja abikaasa teavad milline ma olen. Nad imestaksid, kui ma 80 000 grivnat enda peale ära raiskaks! Mul on kõik olemas ja see oli investeering kooli arengusse,” märgib Uljana.

Sõda tõi koolile uusi ülesandeid
2022. aasta veebruaris algas Ukrainas täieulatuslik sõda. Uljana kogemus vahetusõpetajana Ida-Ukrainas aitas tal sisepõgenikke paremini mõista. Külaelanike seas oli esialgu umbusku kaasmaalaste osas, kellest paljud rääkisid vaid vene keeles. Uljana sai siin mõlemaid pooli rohkem kokku tuua. Palju oli stressi ja üleüldse raske üksteisega rääkida, sest kuidas öelda “Elagu Ukraina!” inimesele, kes on kaotanud kõik – oma kodu, harjumuspärase elu või lähedased.

Sõda pööras pea peale ka koolielu, palju oli paanikat ja segadust. Uljana kool majutas põgenikke ning paljud õpetajad ja õpilased lahkusid välismaale, kes Itaaliasse, Hispaaniasse, kes Tšehhi. Tänaseks on kõik tagasi tulnud. Deisarevi põhikoolist sai kogukonna keskus, kus õmmeldi patju, kindaid ja isegi kuuliveste. Inimesed ei saanud niisama istuda ja hakkasid tegutsema, et oma kodumaad aidata. Õhuhäirete ajal varjuti koolimaja keldritesse.

Õppimine on keeruline
Kool muutuski sõja tõttu omamoodi abikeskuseks, kus lisaks ainelisele abile sai ka suhelda ja inimlikku kontakti. Õpetajatele tähendas see – ja tähendab praegugi – suurt lisakoormust. Lisaks tavapärasele õppele tuleb hoolikalt jälgida, kellel millised augud teadmistesse on sattunud ning püüda selle juures hoida võimalikult kõrget õppekvaliteeti. Seetõttu osales ka Uljana kooli 18 õpetajat ka Mondo digipädevuste programmi koolitusel.

“Isikliku kogemuse teekond on kõige raskem teekond, aga me oleme valmis seda läbima.” ütleb Uljana.

Mondo haridustegevusi Ukrainas saab toetada Mondo Kriisifondi kaudu.

Mondo haridusprojekti Ukrainas toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

Mondo lugude sari” on seeria, kus jagame inspireerivaid lugusid kogukondadest ja inimestest, kellega koos tegutseme õiglasema ja võrdsema maailma nimel.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo viib koos Eesti haridusiduga Clanbeat uue vaimse tervise lahenduse Ukrainasse

27.06.24

Clanbeati lahenduse abil kaardistatakse Žõtomõri oblasti kooliperede vaimse heaolu seis, mis annab parema ülevaate sõja mõjust noorte ja kooli töötajate vaimsele heaolule, ning viib nad kokku just neile sobivaimate tugiteenustega. „Sõda on viinud Ukraina inimesed vaimse tervise kriisi, kus iga viienda ukrainlase seisund on keeruline. Me räägime ligi kümnest miljonist inimesest, kel tuleb lisaks muule
LOE EDASI
VAATA KÕIKI