03.02.17
Esimesed 250 humanitaarabipakki Süüria pagulastele jagatud
Mondo töötajad Kristi Ockba, Gert Teder ja Hille Hanso on sel nädalal Liibanonis, et koos kohalike partneritega jagada esimesed 250 humanitaarabipakki ning tutvuda Mondo toetusel töötava keskuse tööga. Vaata artikli lõpust ka fotosid kohapeal toimuvast.
Liibanon on Eestist umbes neli korda väiksem riik, kuhu on Süüria kodusõja eest pagenud üle poolteise miljoni sõjapõgeniku. Sel nädalal kohtus Mondo meeskond sealse partneri, Lebanon Society for Education and Social Development (LSESD) meeskonnaga, et jagada humanitaarabipakke, näha kogukonnakeskuse Tahhadi tööd ning arutada edasiseid plaane. Koos jagati puudustkannatavatele peredele 250 abipakki, milles on vahendid majapidamise ja isikliku hügieeni tarbeks. Tahaddi keskuses tutvuti lastele psühho-sotsiaalse toe andmise ning haridusprogrammiga. Projekti käigus toetab Mondo ka õmbluskursusi naistele, et pakkuda võimalusi ise perekonnale sissetulekut teenida. Eelkõige on Mondo eesmärk antud projekti raames aidata kaasa laste haridusele, millest paljud olude sunnil eemale jääksid.
Põgenikud on Liibanonis kõikjal – Beiruti vaestest linnaslummidest on kujunenud mitteametlikud laagrid ning Põhja-Liibanonis Akkari piirkonnas ja Bekaa orus paikneb tuhandeid suuremaid ja väiksemaid viletsaid laagreid Süüria peredega. Olukorrast parema ülevaate saamiseks külastas meeskond nii Bekaa orgu kui ka Sabra slummi on Kagu-Beirutis, mis tekkis esimese suure Palestiinast põgenemise tagajärjel. Kaootiliselt ehitatud linnadžunglis pole toimivat elektrisüsteemi ega vee- ja kanalisatsioonivõrgustikku. Majad on ehitatud ebaseaduslikult, käepärastest vahenditest. Inimesed elavad äärmises vaesuses, paljud ilma ühegi dokumendita. Liibanonis kehtivate seaduslike piirangute tõttu pole neil lubatud ametlikult töötada. Töövõimaluste puudumine põhjustab nii toidu kui muu eluks vajaliku puudumise. Inimväärsete elamistingimuste tagamiseks tuleks Sabra slummi rajada kanalisatsiooni ja voolava vee lahendused, et vältida haiguste levikut ja suuremate epideemiate teket.
Tänaseks Liibanonis on piirkondi, kus iga teine inimene on Süüria sõja eest pagenu. See paneb riigi niigi ebapiisavale infrastruktuurile väga suure lisakoormuse ja muudab Liibanoni habrast demograafilist tasakaalu. Liibanoni võimekus põgenike sissevooluga toime tulla on jõudnud kriitilise piirini. Põgenike peamised probleemid on keeld ametlikult töötada ja sissetulekuid teenida, arstiabile ja haridusele raskendatud ligipääs, pagulaseks registreerimise protseduuri kallidus ja kõrged rendihinnad isegi kõige viletsamatel pindadel, kus tihti tillukeses ruumis elavad koos suured pered.
Kui soovid Mondo tööd toetada ning panustada raskustes elavate sõjapõgenike olukorra leevendamisse, on Sul võimalus toetada Mondo Kriisifondi ning jagada seda lugu oma sõpradega.
Õnnelik pereema abipakiga. Pakis on hügieenitarbed ja koduvahendid, mida käepärastest vahenditest kokkulöödud elamisasemetes hädasti vaja.
Mondo meeskonnaliikmed Kristi ja Hille humanitaarabipakke komplekteerimas.
Kokku jagati humanitaarabipakke 250 Süüriast põgenenud perekonnale Liibanonis.
Lisaks abipakkidele toetab Mondo Süüriast põgenenuid ka keskuse kaudu, kus pakutakse naistele oskusi ja teadmisi, millega enda perele sissetulekut teenida. Pildilolevad naised osalevad õmbluskursusel.
Tahaddi keskus on eelkõige suunatud lastele, kelle koolitee Süüria kodusõja tõttu pooleli on jäänud. Mondo toetab keskuse tööd, et laste haridus jätkuks ning väheneks laste arv, keda ootab nn kadunud põlvkonna saatus.
Liibanon on Eestist neli korda väiksem riik, kuhu tänaseks on sõja eest pagenud juba üle 1,5 miljoni süürlase. Rahvaarvu tõus on tekitanud tugeva surve pea kõigele – infrastruktuurile, koolidele, tööturule jne.
Paljud Süüriast pagenutest elavad slummides, kus puudub kanalisatsioon, voolav vesi ja inimlikud elutingimused.
Projekti Süüria pagulaste olukorra parandamiseks Jordaanias, Türgis ja Liibanonis rahastab Eesti Välisministeerium. Aitäh!