04.06.18

Gulu armsate mänguloomade taga on nende valmistajate lood

Tekst ja fotod: Siisi Saetalu ja Diana Tamm

Mondo on Ugandas tegutsenud 2012. aastast alates toetades erivajadustega inimeste toimetulekut. Seni oleme tegutsenud pealinnas Kampalas ja selle lähistel.

Käesolevast aastast oleme oma tegevusi laiendanud Gulusse, mis on pealinnast 340km kaugusel asuv 150 000 elanikuga piirkondlik keskus. Gulu on ka üks neist Uganda põhjaosas asuvatest kogukondadest, mis kannatas 1990ndatel ja 2000ndatel aastatel terrorirühmituse Issanda Vastupanuarmee (LRA) vägivalla all.

Gulus on meie partneriks Lugoro Tutte Disabled Group. Grupp asutati 2010. aastal, aga aktiivsemalt hakati tegutsema 2017. aasta novembris, kui renditi ühiselt ruumid oma toodete valmistamiseks ja müügiks. Hetkel on grupis seitse liiget – neist neli erivajadustega.

Siin pildil on näha ruumi, kus grupp töötab.

Enamik grupi liikmeid on õmblemist õppinud, aga vajavad lisaoskusi. Nende kõigi jaoks on õmblustööst saadav tulu ainuke teenimisvõimalus. Mondo toetab grupi õmbluskoolitusi ja kampsuni kudumise koolitusi järgmise kolme kuu jooksul. Aitame osta õppimiseks vajalikke materjale ja parandada kudumismasina.

Juba on Eestisse müügile jõudnud ka Gulu grupi tehtud aafrika kangastest mänguloomad. Üks grupi liige jõuab päevaga valmis teha kas viis väiksemat või kolm suuremat looma. Loomad ise on sellised:

Juba on ka Eestis loomi soetanud kliendid küsinud, et mis materjal on loomade sees. Tegu on puuvillakanga tootmise jääkidega. Sellel pildil on grupi liikme Jenniferi ees laual näha just sedasama täitematerjali.

Jennifer on 32-aastane. Viieaastaselt põdes ta lastehalvatust ning ei saanud enam liikuda. Ta õppis puuetega lastele mõeldud koolis, ainsas, mis terve Põhja-Uganda peale olemas oli. Ta on lõpetanud Uganda ühe hinnatuma ülikooli – Makrere University. Seal õppis ta kontori- ja informatsioonihaldus eriala. Vaatamata heale haridusele ei õnnestu tal erialast tööd saada. Tema kandideerimisavaldused lükatakse tagasi tema puude tõttu. Jennifer tõdeb, et paljude külanaiste elu möödub kaevates ja põllutöid tehes. Ka neid töid ei saa ta teha oma erivajaduse pärast. Nüüd õpib ta teiste grupiliikmete, Okoti ja Josca kõrvalt õmblemist ning loodab selle abil sissetulekut saada.

Siin pildil olev Okot ongi teiste grupiliikmete põhiline juhendaja ja õpetaja.

Okot on grupi vanim liige ja õppinud õmblemist Kampalas kahe aasta jooksul. Ka tema puue on lastehalvatuse tagajärg, mida ta põdes kaheaastaselt. Ta käis tavalises koolis ja kuna tal ratastooli polnud, liikus ta kuni 14-aastaseks saamiseni roomates. Kooli lõppedes viis kohalik preester ta pealinna õmblemist õppima. Ta on töötanud ka erivajadustega laste kooli õpetajana. Ise on ta üles kasvatanud neli adopteeritud last ja hoolitseb nüüd ka nelja lapselapse eest. Okoti sõnul on õmblemisest saadav tulu talle suureks abiks. Vabal ajal naudib Okot kirikukooris laulmist.

Siisi ja Diana Mondost külastasid Lugoro Tutte gruppi Gulus taas maikuu alguses, et muuhulgas valmistada ette EL humanitaarabi vabatahtliku tööd grupi juures.

Grupiliikmed ise hindasid enda kõige suuremaks vajaduseks grupi nähtavamaks muutmist ning nende toodetele turu leidmist nii Ugandas kui mujal maailmas. Lisaks sellele soovivad nad koolitusi grupi rahaasjade paremaks planeerimiseks, toodete õiglaseks hinnastamiseks ning turundamiseks nii sotsiaalmeedias kui kohalikus kogukonnas.

Vabatahtlik saabub Ugandasse septembris kuueks kuuks ning töötab kokku nelja kohaliku organisatsiooni juures peamiselt turundus- ja kommunikatsioonispetsialistina.

Vaata rohkem Euroopa humanitaarabi vabatahtlike programmi kohta siit.

 

Mondol aitab Gulu koolitusi läbi viia Välisministeerium arengukoostöö vahenditest.

 

 

VAATA KÕIKI UUDISEID

Ülevaade Mondo tegevustest 2024. aastal

20.12.24

Ülevaadet Mondo olulisematest tegevustest hakkame saatma iga kahe kuu tagant. Esimene uudiskiri on mahukas, sest vaatab tagasi pea kogu käesolevale aastale. Telli uudiskiri. FOOKUSES Mondo pakub ukrainlastele vaimse tervise diagnostikat ja psühholoogilist ning psühhiaatrilist nõustamist Ukrainas ja Eestis. Mondo töösse panustas 2024 aastal üle 236 inimese! Mondos oli 2024. aastal: 37 töötajat kolmes riigis, 24
LOE EDASI
VAATA KÕIKI