30.01.25
Mondo digivõimekuse programm annab oskused keerulistel aegadel toime tulekuks
Elisabeth Viinalass
Mondo Lähis-Ida projektijuht
Viimaste aastate jooksul on Liibanoni tabanud üks kriis teise järel: Süüria pagulaskriis, enneolematu sotsiaalmajanduslik langus, Beiruti sadama plahvatus, COVID-19 jne. 2024. aasta sügisel tipnes see Iisraeli vägede sissetungi ning laiaulatuslike õhurünnakutega, mille käigus hukkus ligikaudu 4000 inimest ja sai vigastada umbes 17000 inimest (OCHA). Mõne nädalaga oli pindalalt Eestist neli korda väiksemas riigis hinnanguliselt terve Eesti jagu rahvast sunnitud oma kodudest lahkuma ja otsima turvalist varjupaika mujalt (OCHA). Paljudele inimestele tähendas see ka töökoha ja sissetuleku kaotust.
Mondo töötab Liibanonis alates 2016. aastast ning näeme, et just praktilised oskused ning rahaline ja moraalne tugi nii lähedalt kui kaugelt aitavad sellisesse olukorda sattunud inimestel kõige paremini toime tulla. Nende praktiliste oskuste hulka kuulub ka võime digimaailma enda kasuks tööle panna.
Liibanonis elab hinnanguliselt 1,7 miljonit pagulast (OCHA), kellest suur osa on pärit Süüriast. On selge, et oma kodumaalt lahkuma sunnitud olnud inimesed, eriti naised ja lapsed, vajavad võõras riigis enim tuge, et edukalt iseseisvalt toime tulla. Liibanoni puhul on oluline aga ka kohaliku kogukonna toetamine, kuna sotsiaalmajanduslik kriis on viinud olukorrani, kus üle 80% inimestest elab alla ametlikku vaesuspiiri.
Digi- ja ettevõtlusoskused
Mondo peamiseks tegutsemise suunaks ongi olnud toetada mõlema grupi, peamiselt naiste, oskuseid nii kutseõppe kaudu kui digikoolitustega.
On oluline toonitada, et me ei koolita programmeerijaid, vaid tõstame oskusi peamiselt neil, kes pole erinevatel põhjustel saanud omandada isegi keskharidust kuid kellel on muud praktilised oskused, mis aitaksid neil ka elatist teenida.
Vahetult enne Iisraeli rünnakute algust alustas Mondo Eesti arengukoostöö raames digipädevuste koolitustega 60 naisele ja 40 noorele riigi lõuna- ja idaosas, Saida linna lähistel ning Bekaas. Koolitusprogrammi digi- ja ettevõtlusoskuste kasvatamiseks toetab ESTDEV (Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus). Esimesed koolitused lõppesid vahetult enne kui piirkonnad sattusid otseste õhurünnakute alla ning seejärel suunasid partnerorganisatsioonid oma tegevused ümber sisepõgenike abistamisele. Kusjuures, koheselt astusid vabatahtlike abistajate sekka ka mitmed koolitustel osalenud naised. Pärast relvarahu sõlmimist novembris naasid naised tagasi oma igapäevaelu ja äriplaanide juurde ning koolitused jätkusid.
Digi- ja ettevõtluse koolitustega pakkusime naistele ja noortele oskuseid, mis aitavad neil paindlikult ja edukalt ka kõige keerulisemates oludes toime tulla. Kõige paljulubavama äriplaaniga naised said projekti raames ka väiketoetused. „See programm avas mulle uksi, millest ma polnud teadlik. Oma heegeldamisoskuste ja uute digipädevustega olen ma muutnud hobi uhkuse ja sissetuleku allikaks,“ sõnas üks projektis osalenu. Teised koolitusel osalenud tegelevad näiteks erinevate hoidiste ja šokolaadi valmistamisega.
Oluline tugi kriisis
Pärinedes vähemate võimalustega perekondadest ei ole paljudel neist naistest varasemalt olnud võimalust oma ideid teostada. Süüria naistele seab lisatakistusi ka Liibanoni pagulaspoliitika. Alates 2015. aastast pole ÜRO Pagulasamet (UNHCR) Liibanoni valitsuse nõudel ühtki uut Süüria pagulast riigis registreerinud. Seejuures on ka registreeritud pagulastel lubatud ametlikult töötada vaid kolmes valdkonnas: ehitus, keskkond (jäätmekäitlus) ja põllumajandus. Samuti lasub valdaval osal projektis osalenud naistest kodu ja pere eest hoolitsemise kohustus. Seda mitte ainult arhailistest soorollidest tulenevalt, vaid ka tõsiasjast et Liibanonis põhimõtteliselt puudub riiklik lastehoiusüsteem ja era lasteaedu või lapsehoidjaid jõuavad palgata vaid jõukamad inimesed. Võimalus teha tööd oma enda väike-ettevõtte jaoks kodust annab paljudele naistele selle paindlikkuse, mida neil hädasti vaja on.
Seejuures on oluline silmas pidada, et digioskused ei ole imevahend. Me ei too oma koolitustega kõiki Saida linna ja Bekaa piirkonna naisi vaesusest välja ja nad ei hakka projekti lõppedes hiigelsuurt kuupalka teenima. Sellest hoolimata saame luua võimalused nii mõnelgi neist nii töö kui eraelus edaspidi paremini hakkama saada. Koolituste edu peaks siinkohal mõistma aga ka laiemalt kui ainult töö ja sissetulekuallika loomist. Eriti praegusel hetkel, kus riik on aastaid vaevelnud kriisis ning viimaste kuude jooksul on läbi elatud rida traumeerivaid sündmuseid, on oluline neile naistele näidata, et nad ei ole üksi ja keegi hoolib neist. Tänu Mondo ja Eesti toele on neil koht, kuhu iga nädal minna ja kus neid oodatakse. Neil on kohustused, mis ootavad tegemist. Neil on eesmärk ja mingit sorti normaalsus sellel raskel ajal.
Viimased kuud ja nädalad on toonud piirkonda ka palju uut lootust. Novembri lõpus jõustus Liibanoni ja Iisraeli vaheline relvarahu. Detsembris kukutati Süürias mitu kümnendit võimul olnud Assadi režiim. Uue aasta alguses valiti Liibanonis ka lõpuks uus president. Riigipea koht oli täitmata olnud juba viimased kaks aastat ning mitmed katsed uut presidenti valida olid luhtunud. Samuti valiti Liibanonis uus peaminister. Uus president, Joseph Aoun, on endine Liibanoni relvajõudude ülemjuhataja ning peaminister Nawaf Salam on endine Rahvusvahelise Kohtu president. Mõlemad on uued näod Liibanoni poliitikas ning rahval on neisse usku. Lisaks sellele jõustus 19. jaanuaril piirkonnas lõpuks ka kauaoodatud relvarahu Hamasi ja Iisraeli vahel. Ehkki see rahu on habras, on see siiski toonud endaga kaasa rõõmu ja usku paremasse homsesse.