30.12.22

Mondo Tarkusefondi toetusel jõudis Ghana noormees ülikoolidiplomini

2022. aasta lõpus omandas Mondo Tarkusefondi stipendiaat Yambiere Lincoln Tengbon bakalaureusekraadi lõpetades Ghana CK Tedam Tehnoloogiaülikooli geoloogia erialal. Tegemist on esimese Mondo Tarkusefondi toel omandatud ülikoolidiplomiga. Eesti eraannetajatel tuginev Tarkusefond toetas Lincolni haridusteed aastast 2010, kui ta oli 12-aastane.

Mondo Tarkusefond annab Eesti inimestele võimaluse toetada keerulises majanduslikus olukorras perede laste haridusteed, sidudes ühe toetaja konkreetse lapsega. Lincolni haridusteed läbi põhi-, kesk- ja ülikooli on toetanud eestlanna Maarika Grents, kes pidas noormehega ka kirjavahetust.
“Esimesed kirjad, mis ma Lincolilt sain olid nii suurt tänulikkust väljendavad, et ma tundsin ennast isegi natuke kehvasti – see on ju tegelikult nii loomulik, et laps peaks saama koolis käia, ta ei peaks selle eest kedagi tänama. Eestis on haridus sedavõrd iseenesest mõistetav, et me isegi ei oska mõelda, kui suur kingitus see lapsele Ghanas on,” räägib Maarika.

Maarika sõnul otsustas ta annetusi teha püsivalt, sest peab haridust kõige olulisemaks võtmeks vaesusest väljapääsemiseks. Mondo Tarkusefondil on püsiannetajaid ligi 300 – Tarkusefondi toel haridust omandanud lapsi on läbi aastate olnud üle 900.

Lincolni hinnangul on vähemate võimalustega laste haridustee toetamine äärmiselt oluline. “Kool avab nende laste tõelise potentsiaali, aga mitte ainult, see annab neile teadmise, et neid armastatakse ning paneb nad naeratama.” Lincolni unistuseks on jätkata haridusteed ning omandada magistrikraad geotehnoloogias kas USAs või Euroopas. Samuti soovib ta panustada tagasi oma kogukonda ning laste haridusse.

Tarkusefondi looja ning endise Mondo juhatuse liikme Riina Kuusik-Rajasaare hinnangul on Lincolni ülikoolidiplom Mondole suure sümboolse tähendusega: „See kinnistab meie veendumust, et hoolimata sotsiaalsest taustast või pere materiaalsest olukorrast, on igal lapsel võimalus jõuda oma unistusteni kui vaid veidike kaasa aidata. Olen viimase kümne aasta jooksul vaadanud silma sadadele tänulikele ja lootusrikastele lastele Aafrikas – Lincolni edulugu on neile inspiratsiooniks.

Mondo on toetanud laste põhikooliharidust Ghanas alates 2009. aastast, Keenias alates 2011 ning Ugandas alates 2018. aastast. Toetuslapsed on pärit äärmist puudust kannatavatest peredest, õpitulemusi laste programmi kaasamisel ei arvestata. Lapsed valitakse toetusprogrammi Mondo arengukoostöö tegevustes osalevate naistegruppide ja partnerorganisatsiooni juhtkonna ühisel otsusel. Igal lapsel on Eestis nimeline toetaja, kes saab Mondo vahendusel infot lapse käekäigu kohta. 2022. aastal on Mondo toetusprogrammis 347 põhikoolilast.

Alates 2013. aastast pakub Mondo heade õpitulemustega lastele võimalust jätkata õpinguid keskkoolis või ametikoolis. 2022. aastal on Mondo toetusprogrammis 66 keskkooliõpilast. Lisaks toetab Mondo kuue noore kutseõpet. Mondo on toetanud lisaks Lincolni ülikooliõpingutele ka kolme Süüria pagulasnoore ülikooliõpinguid Türgis, kes õpivad arhitektuuri, elektriinseneeriat ja farmaatsiat.

Lincolni ja tema toetaja lugu saab pikemalt lugeda siit. 

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo toetab põgenikke mitmekülgselt nii Eestis kui partnerriikides

19.06.24

Tänasel rahvusvahelisel pagulaspäeval kutsume üles toetama neid, kes on pidanud põgenema oma kodust vägivalla või tagakiusamise eest.  ÜRO pagulasameti värske raporti järgi on nende inimeste arv kümne aastaga kahekordistunud, ulatudes tänavu 120 miljonini. Kusjuures 40% neist on lapsed ja noored, kelle jaoks see tähendab tihti ka haridustee katkemist. Põgenike arvu kasvatavad nii uued konfliktid kui
LOE EDASI
VAATA KÕIKI