14.12.22

Tarkusefondi esimene ülikoolidiplom!

On aasta 2010 – eestlanna Maarika kuuleb sõbranna Aire käest, et üks Eesti organisatsioon pakub võimalust toetada Aafrika laste haridusteed. Maarika, kes on enda sõnul „haleda südamega“ ei taha keelduda – kui küsitakse, siis tuleb anda. Maarikast saab Mondo Tarkusefondi toetaja.

On aasta 2022 – Ghana noormees Lincoln lõpetab CK Tedam Tehnoloogiaülikooli – ta on omandanud bakalaureusekraadi geoloogias. Ta on esimene Eesti toetaja abiga ülikoolidiplomini jõudnud noor. Ilma Maarika toetuseta poleks see võimalik olnud.

Maarika ja Lincoln ei ole kunagi kohtunud ja ometi on nende lood tihedalt kokku põimunud – ühiseks nimetajaks haridus.

Mondo Tarkusefond loodi 2010. aastal eesmärgiga anda eestlastele võimalus panustada majanduslikult raskes olukorras laste haridusse Ghanas ja Keenias. Mõlemas riigis on kooliharidus küll tasuta, aga iga kooli mineva lapse pere peab oma vahenditest hankima koolivormi, õpikud ja maksma eksamitasud. Perede jaoks, kes elatuvad vaid sellest, mida põllult saavad, on need summad suured. Keskmist palka teeniv eestlane peab seda summat tühiseks. (Mondo Tarkusefondi püsiannetaja kuumakse põhikooli lapse heaks on 6 eurot).

Maarika alustab Lincolni toetamist, kui poiss on 12-aastane. Tänutäheks toetuse eest saab Maarika Lincolnilt kirju. „Need esimesed kirjad ehmatasid mu päris ära,“ meenutab Maarika. „Need olid nii suurt tänulikkust täis, et ma tundsin ennast isegi halvasti – tegelikult on see ju nii loomulik, et laps saab koolis käia – ta ei peaks kedagi selle eest tänama. Aga Mondo poolt kinnitati, et selline kontakt ja side on olulised. Igatahes andsid need kirjad mulle mõista, kuivõrd sealsed lapsed koolis käimist väärtustavad.“

Lincoln oli usin õppija, seda kinnitab ka Kongo külas tegutseva organisatsiooni KoCDA esindaja Victor: „Tunnis esitas Lincoln palju küsimusi, rohkem, kui õpetaja oleks ehk oodanudki. Nii sai ta endale hüüdnimeks „härra-tahan-kõike-teada“.“

Lincolni enda sõnul oli õppimine talle muidugi väga oluline, aga vähem tähtis polnud ka see, et koolis anti lastele sooja süüa. Lincolni emal on kokku kolm last ning ta kasvatas neid üksi, ilma püsiva sissetulekuta – seega oli pere söögilaud kesine. Lincolni plaan on, et kui ta tööle läheb, alustab ta samuti maapiirkondade laste hariduse toetamist. „Kool annab neile lastele võimaluse avastada enda tõeline potentsiaal – see toob naeratuse nende näole!“

Lincolnile endale toob naeratuse näole rääkimine tulevikuplaanidest: „Tahaksin väga edasi õppida geotehnoloogiat – uurin praegu võimalusi nii USAs kui Euroopas, miks mitte ka Eestis, kui leian siin sobiva eriala. Loodan, et saan kandideerida mõnele stipendiumile, sest ilma selleta ei saa ma seda endale lubada. Kooli kõrvalt sooviksin kindlasti ka töötada. Ghanas on hetkel väga raske tööd leida – töötus on suur. Aga unistan tööst mõnes kaevandusfirmas.“

Maarika sõnul annab selline annetamise vorm annetajale väga suure selguse ja kindluse, et raha läheb tõesti nö õigesse kohta. Kui Lincoln lõpetas põhikooli ei kahelnud Maarika hetkeksi, et jätkab tema toetamist, kuigi summad keskkoolinoore jaoks on palju suuremad (120 eurot aastas).

Mondo Tarkusefondi toetuslastest oli Lincoln päris-päris esimene, kes pääses ülikooli, seega polnud ka varasemat väljakujunenud süsteemi sellise toetuse maksmiseks. Maarika pani ülikooli toetussummad kokku mitme sõbranna ja tuttavaga ühiselt (kokku ca 500 eurot aastas) ega kahetse seda panust.

„Raha tuleb ja raha läheb ja kui sa teed oma rahaga teistele head, siis tuleb see tegelikult ringiga sinu juurde tagasi. Päris naljakas lugu juhtus – kui olin Lincolni jaoks viimase toetussumma üle kandnud, selgus järsku, et olid võitnud eripreemia Heimtali pükstepaikamise konkursil. Need olid 15 aastat vanad kulukad, praktiliselt ribadeks ja saatsin need ainult nalja pärast sinna näitusele. Auhind, mille sain, oli ka rahaline. Seega – tee head ja see jõuab sinuni tagasi.“

Maarika on nüüdseks ka ühe oma sõbranna meelitanud Tarkusefondi toetajate hulka, plaanib ise toetamist jätkata ning soovitab seda ka teistele.

„Haridus on tõesti suur väärtus ning kui sa saad võimaldada lapsele haridust makstes selle eest ühe lõunasöögi hinna kuus, siis tee seda.“ 

Lincolni lõputseremoonia peaks leidma aset lähiajal. Paraku on Ghanas käimas õppejõudude streigid, mistõttu on täpne kuupäev veel selgumisel.

Fotol Lincoln koos KoCDA juhi Victoriga.

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo lõi Ukraina sisepõgenikele talveks paremad majutustingimused

26.03.24

Mondo renoveeris ja pakkus talvitumisabi kümnele majutuskeskusele Ida-Ukrainas, kus elavad sajad kodudest lahkuma sunnitud sisepõgenikud. Turvalised ja soojad keskused aitavad neil talve üle elada ning loovad paremad eeldused toimetulekuks. Toeta Mondo kaudu Ukrainat annetusega siin või ulata abikäsi Ukrainale heateokingitusena. Liudmyla Ivanivna on viimased aasta aega elanud Harkivi majutuskeskuse toas number 403. “See ei olnud
LOE EDASI
VAATA KÕIKI